Gözaltı morlukları için ne yapmalıyız? Neden olur? Ne iyi gelir?
Yaşam

Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

04 Haziran 2018 - 17:52:08

Gözaltı morlukları çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak göz etrafında koyu halkaların ve lekelerin meydana gelmesidir.

Gözaltı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları oluşmasında çeşitli nedenler mevcuttur. Nedenlerden biri kalıtsal etkenlerdir. Aileden gelen genetik etkenler morlukların var olma nedenidir. Alerjilerin olması başka bir sebeptir. Özelikle saman nezlesi sorununa yatkın olan kişiler morluklara rastlayabilir. Bazı gıda çeşitlerine olan hassas durum ise morlukları oluşturmaktadır.

Uykusuzluk Göz Altı Morlukları Yapar mı?

Uykunun morluk problemi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Gün içinde ihtiyaç duyulan uykunun uyunmaması yorgunluklara yol açmakta ve sonucunda da morluklar meydana gelmektedir. Dolayısı ile uyku saati ve verimli uykunun alınıp alınmadığına dikkat etmek gerekir. Yaşın ilerlemesi önemli bir etkendir. Morluklar fazlaca yaşı ilerleyen kişilerde görülmektedir. Deri kollajen kaybettiği için yaşla beraber morlukların görülmesi kaçınılmazdır. Uzun zaman dilimleri güneş ışınlarının altında kalmak morlukların sebebi olarak gösterilir. Güneşten dolayı cilt daha yoğun melanin ürettiği için morluklar oluşur. Morluk azalmanın aksine günden güne artıyor ise uzman hekimler görüşmek gerekir. Hekim sorunun neyden kaynaklandığını tespit edebildiği için uygulayacağı tedavi de bu anlamda önem teşkil eder.

Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız?

Morlukların sebebi genel olarak ciddi değildir fakat bu sorun görsel olarak kişinin canını sıkar. Çeşitli doğal yollar ile morlukların giderilmesi kolay hale gelebilir. Çözümlerden ilki salatalık suyudur. Gözlere soğutma ve yatıştırma etkisi sağlayan salatalık doğal bir şifadır. Yapılması gereken işlem salatalığın preslenmesi, suyunun çıkarılması ve pamuk aracılığı ile göz bölgesine uygulanmasıdır. Üç ila dört gün uygulanması önerilen süredir. Morluklar açısından önemli bir yere sahip olan zerdeçalın antioksidan ve inflamatuar özelliği vardır. Bu özelliklerin olması morlukların giderilmesi hususunda etkilidir. Zerdeçalın toz hali ananas suyuyla karıştırılmaktadır. Elde edilen macun gözlerin altındaki rahatsız eden lekeler uygulanarak on ila on beş dakika bekletilmektedir. Bu işlem sayesinde üç ila dört günün sonunda morlukların azaldığını görmek mümkündür.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Soğuk su morluklar için çok iyi bir çözümdür. Güneşin altında olduktan sonra soğuk su ile gözler yıkanmalıdır. Kan damarları kalkarken morluklar da soğuk sudan dolayı ortadan kalkar. Tercihe göre hem soğuk su hem soğuk sütten yardım alınabilir. Bol bol su içmek morlukların oluşmasını engeller ve cildin nemli olmasını sağlar. Su içmek vücut sağlığı ve cilt güzelliği için büyük önem taşımaktadır. Yorgun geçen bir günden sonra iyi ve kaliteli bir uyku çekmek morlukların meydana gelmesini önleyen bir yöntemdir. Düzenli ve verimli uyumak morluklarla mücadele eden en sağlıklı yollardan biri olduğu için uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir. Gözaltı morlukları için yapılması gereken diğer yol ise meditasyon ve yogadır. Meditasyon ve yoga uygulamaları zihnin, vücudunun enerjik olmasını sağlamaktadır. Stresin azalması ile morluk gibi sağlık problemleri ortadan kalkmaktadır.

Yorumlar
Ebru Ertürk 04 Haziran 2018 - 18:02:08 Gözaltı morlukları için ne yapılmalı? En iyi krem hangisidir Kapatmak için ne sürmek gerekiyor? Gözlerimin altında morluklar var ve nasıl geçer bilmiyorum. Doğal yolları var mı? Kapatıcı sürmek işe yarar mı? Nasıl tedavi edilir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: