Sağlık 19 Kasım 2021 - 09:53:42

Hipokloröz Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Yapımı Nasıldır?

Hipokloröz Asit Nedir? Ne İşe Yarar? Yapımı Nasıldır?

Suyun ve tuzun elektrolize edilmesi ile elde edilen hipokloröz asit, etkili bir dezenfekten özelliği sunan, virüslere karşı koruyucu etkisi bulunan bir karışım olarak tanımlanmaktadır.

Hipokloröz Asit Nedir, Ne Demek?

Dünya üzerinde pandemi olarak ilan edilen koronavirüse karşı alternatif bir dezenfekten olarak tanımlanan hipokloröz asit, su ve tuzun elektrolize edilmesi sonucunda meydana gelen çözeltide yer alan bir bileşendir. Bu bileşen bakteri ve virüslerin yok edilmesini sağlayan antiseptik özelliği bulunan bir dezenfektan olarak ifade edilmektedir. Asıl olarak fizyolojik bir molekül olarak da tanımlanan bu asit vücut tarafından da üretilmektedir. Vücudun bakteri ve virüslerle savaşmak için bu tarz yabancı maddeleri hücre içerisine alarak temizlemektedir. Böylece yabancı ve zararlı maddelerin temizlenmesini sağlayan doğal bir savunma mekanizması olarak ifade edilir.

Sofrada kullandığımız tuz ile suyun özel bir şekilde ayrıştırılması ile elde edilen hipokloröz asit, bazı ürünlerin içerisinde de yer almaktadır. Elektro aktif su olarak da ifade edilen bu asit yabancı ve zararlı maddelerin giderilmesi için etkili bileşenlere sahiptir. Kullanıldığı zaman anında etkisini gösteren bu karışım insan ve çevre güvenliği için etkilidir. Pek çok alanda kullanılmaktadır. Günlük hayatta sebze ve meyvelerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesinde kullanılabilmektedir. Hatta bazı yara tedavilerinde kullanılmak üzere ruhsatlı olarak satılan pek çok ürünün içerisinde bile yer alabilmektedir.

HOCI Hipokloröz Asit

Hipokloröz Asit Ne İşe Yarar?

Zayıf bir asit özelliği gösteren hipokloröz asit bilimsel bir formül özelliği taşımaktadır. Formül olarak hipokloröz asit HOCl şeklinde ifade edilmektedir. Bakteri ve virüslerle savaşmak, vücudun korunması ve iyileştirilmesi amacı ile tüm memelilerde beyaz kan hücreleri aracılığı ile doğal bir şekilde sentezlenmektedir. Güçlü bir oksidan özelliği bulunan hipokloröz asit, istilacı mantar ve virüslere karşı adeta bir tür savunma kalkanıdır. 1970 yılında tuzlu su çözeltisinden elektrik geçirilmesi ile ilk defa elde edilen bu asit günümüzde salgın haline gelmiş olan koronavirüs dahil olmak patojenlere karşı etkili olarak kullanılabilen bir dezenfektan özellikli çözelti olarak işe yarayan faydalı özellikler göstermektedir.

İnsan vücudunun üretmiş olduğu savunma sisteminin mikroorganizmalara karşı en etki madde olma özelliğini taşımaktadır. Hem vücudumuzun bakterilere virüslere karşı savunmasının sağlanmasını etkin hale getirirken aynı zamanda sebze ve meyve gibi günlük tüketilen besinlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi için de kullanılmaktadır.

Hipokloröz Asit Yapımı Nasıldır?

Tuz ve suyun elektrolize edilmesi ile elde edilen hipokloröz asit, elektro-kimyasal aktivasyon sonucunda üretilmektedir. Bu asidin elde edilmesi için su ve tuzun özel bir düzenek ile elektrolize edilmesi gerekmektedir. Bu çözeltinin içerisinde yoğun olarak bulunan bileşen verilen isimdir. Bunun yanı sıra pek çok ürünün içerisinde de bulunmaktadır.

Hipokloröz Asit Zararlı mı?

Son zamanlarda virüslerin giderilmesi için alternatifler aranırken dezenfektan olarak kullanılabilen hipokloröz asit zararlı mı sorusu merak edilmektedir. Uzmanlara göre bu asit meyve ve sebzelerin temizlenmesi için de kullanılabilir ve hem insan hem çevre için sağlıklıdır. Doğal dezenfektan özelliği taşımaktadır. Oldukça kuvvetli ve güçlü olan bu asit çevre dostudur ve uygun saklama koşulları ile 12 ay saklanabilmektedir.

  • hipokloröz asit
  • hipokloröz asit nedir
  • hipokloröz asit ne işe yarar
  • hipokloröz asit yapımı
  • hipokloröz asit hoci
  • hipokloröz asit zararlı mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Egzotik Meyveler ve İsimleri Nelerdir?