İğde nedir, ne demek? Faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

İğde Nedir, Ne Demek? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

20 Temmuz 2018 - 23:08:12

Her mevsim yeşil olan iğde ağacında yetişebilen iğde sağlığa faydaları olan meyve çeşitlerinden biridir.

İğde Nedir, Ne Demek?

Meyvenin hem iç hastalıklara hem de cilt güzelliğine etkisi bulunmaktadır. İğdenin tüketilmesiyle cilt üzerinde gözle görülür oranda değişiklikler olmaktadır. Birçok yerde yetişir ve evde tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Bu meyve direkt olarak tüketilebilir veya karşım, kür olarak tüketilebilir. Kuvvetli olması sebebi ile kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekir. Fazla kullanıldığı zaman zararlı olabilir.

İğdenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • C vitamini deposu olduğu için tüketilmesi önemlidir. Vücutta depolanma özelliği yoktur. Bu yüzden her gün tüketilmesi normaldir.
  • Boyut olarak küçük olan meyvenin içinde yağ asitleri bulunur.
  • Bronşit, nezle gibi rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktadır.
  • Ateşin çıkması durumunda ateşi normal seviyeye getirmek için kullanılır.
  • Vücuttaki sistemleri düzenlediği gibi mideye iyi gelir.
  • Vücuttaki kızarma ve şişliklerin giderilmesi için kullanılmaktadır.
  • Dikkat bozukluğuna faydalıdır ve zihni açma özelliği bulunur.

İğde Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Birden fazla kullanma şekli olan iğde dalından koparılması ile tüketilebilir. Bunun dışında kurutulur ve kurutularak yenir. Çayı hazırlanır, hazırlanan çayın hem kokusu hem lezzeti çok güzeldir. Meyvesi, yaprakları, çiçekler kullanılabilir. Bunların dışında su ile kaynatılır ve şerbeti hazırlanır. Şifalı özelliklerinin olması sebebi ile macunu yapılmaktadır.

İğde Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli iklimlerde, topraklarda yetişebilir. Yaz ve kış fark etmeksizin her zaman yeşildir. Çiçekleri açtığı zaman etrafa çok güzel bir koku yayılır. Görüntüsü oldukça güzeldir. Her yerde yetişme özelliği bulunur. Uyum sağlaması kolay olduğu için bahçede yetiştirilebilmektedir. Uyum sağlamasının nedeni ise pek fazla su aramaması, toprakta bulunan azota bağlanabilmesidir. Dallarının dikenli olduğunu söylemek mümkündür. Erozyon karşısında durma güzü olan ağaçlar arasında yer alır.

İğde Nerede Yetişir? Nasıl Yetiştirilir?

Erozyona karşı durabilmesi toprak kayma ihtimali olan yüksek alanlarda yetiştirilmesi tercih edilir. İyi bir biçimde dallanır ve görüntü olarak mükemmeldir. Suyun fazla olduğu durumlarda zarar görmektedir. Fazla su dışında bu ağacı etkileyen ekstra koşullar gerekmemektedir. Mayıs ayının gelmesiyle kokusu güzel olan çiçekler vermektedir. Dolayısı ile mayıs ayından önce dikilmesi gerekmektedir. Şifalı meyvelerin oluşması eylül ayına tekabül eder. Görüntü olarak bahçeyi her mevsim süslemektedir. Yaprakları soluk ve yeşildir. Meyvesi hurmayı anımsatmaktadır. Fakat renk olarak hurmaya göre daha kahverengidir. Tadı mayhoştur. Meyvesi tüketilir, yapraklarından ise çay yapılabilir. Yaprakları çok hoş kokar ve kokusunun stresi azalttığına dair bilgiler bulunmaktadır. Her çeşit alanda yetişebilen özel ağaç çeşitlerinden biridir. Çok uzun yıllar yaşamamasına rağmen ekstra toprak şartlarına karşı dayanıklıdır. İğde normalden daha fazla tüketilmemelidir. Çok fazla tüketilirse zararları ortaya çıkabilmektedir.

Yorumlar
Betül Azap 20 Temmuz 2018 - 23:18:12 İğde meyvesi nerede yetişir ne zaman toplanır? Fiyatları bu yıl ne kadar bilen var mı? Benim çok sevdiğim bir meyve. Taze taze yemeyi çok istiyorum. Bunun için nereden alabilirim? İğde ağacı fidanı nerede satılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: