Sağlık

Hazır Gıdalar Nelerdir? Neden Genellikle Katkı Maddeleri Konulmaktadır?

20 Temmuz 2020 - 19:18:10
Hazır gıdalar nelerdir? Neden genellikle katkı maddeleri konulmaktadır?

Hazır gıdalar fiziksel, biyolojik, kimyasal tehlikeleri olan ve marketlerde satışa sunulan gıda türleridir.

Hazır Gıdalar Nelerdir? Nasıl Olur?

Hazır gıdaların insan yaşamını kolay hale getirdiği zannedilse de içerisinde bir sürü risk barındırmaktadır. Diğer isimleri işlenmiş veya paketlenmiş gıdalar olarak tanımlanır. Hazır gıda çeşitlerinin içinde cips türü paketlenen ürünler, dondurma, asitli içecek çeşitleri, dondurulan paketlenmiş gıdalar, hazır paket meyve suları, paketlenen yoğurt ve süt, çikolata, bisküvi, şeker, Konserve çeşitleri, pişirilip paketlerde satılan ürünler vardır. Bunlardan daha fazlası gıda sektöründe bulunmaktadır.

Hazır Gıdalara Neden Katkı Maddeleri Konulmaktadır?

  • Gıdadaki besleyici değerin arttırılması için kullanılır. Bunun için amino asit, mineral ve vitaminler kullanılmaktadır. Paketli yiyeceklerde ve bebek mamalarında buna benzer maddeler yer almaktadır.
  • Gıdanın belirli bir kıvama gelmesi için konulmaktadır. Bunun olabilmesi için ise nişasta ve nişastanın türevleri kullanılmaktadır. İçerdiği gıdalar meyveli yoğurt ve hazır pudinglerdir.
  • Raf ömrünün artabilmesi için katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler mikrop üremesini engellemekte ve kimyasal değişmeleri yavaşlatmaktadır. Bu sayede gıda maddeleri bozulmamakta ve uzun süreler varlığını sürdürmektedir.
  • Gıdalara katkı maddelerinin koyulma sebeplerinden biri de gıdanın bileşenlerine ayrılmamasıdır. Bileşenlerin ayrılmaması için kullanılan maddeler stabilizatör ve emülsiyonlaştırıcıdır. Emülsiyonlaştırıcı birbirinin içerisinde çözünemeyen yağ ve su gibi maddelerin homojen karışmasını sağlamaktadır.

Hazır Gıdalar Neden Tüketilmektedir?

Yoğun iş hayatı gibi durumlardan dolayı yemek yapmak için vakit ve enerji bulunamayabilir. Bu etkenlerin kişinin hayatında var olması hazır gıdaya yönelmelerine neden olmaktadır. Çeşitli lezzetlerin denenme ve tüketme isteğinin olmasından dolayı tüketilir. Hazır gıdaların stoklama rahatlığının olması ve uzun süreler beklemesi tüketilmesine yol açar. Zahmet vermeye gerek kalmak ve ayak üstü hızlı bir şekilde tüketilebilir. Kişi bu sayede uzun uzadıya yemek hazırlamak zorunda kalmamaktadır. Ayrıca bir anda acıkma ihtiyacını karşılaması ve fiyatlarının uygun olması kişinin bu tür gıdalara yönelmesine sebep olmaktadır.

Hazır Gıdaların Zararları Nelerdir?

İçinde bulunan maddelerden kaynaklı olarak insan vücuda birçok konuda zarar verir. Yol açtığı en ciddi sorun obezite'dir. Obezite şişmanlama problemi olarak tanımlanabilir. Vitamin ve mineral bakımından yetersizdir. Bu yüzden vücudun direncini hızlı bir şekilde düşürmektedir. Bunun yanı sıra hafıza gelişimini engeller. Gençlerin sürekli olarak fast-food tüketmeleri sağlıklı bir durum değildir. Yol açtığı zararlar arasında kalp krizi, vücutta meydana gelen kaşıntılar, döküntüler vardır. Nişasta tabanlı olan şekerler sindirim sistemine zarar vermektedir. Bu tip yapay şekerlerin kullanılması sağlığa çok fazla zarar verdiğinden dolayı doğal şeker içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesi doğru bir yöntemdir.

Hazır Gıdaların İçinde Bulunan Katkı Maddeleri Nelerdir?

Hazır gıdaların içinde koruyu maddeler, tatlandırıcılar, kelatlar, antioksidan, renk veren madde çeşitleri, koku veren madde türleri, enzimler, yağ katkı maddeleri, polihidro alkoller, yapı düzenleyici madde ve asitler vardır.

Yorumlar
Nilay Kurtarmaz Hazır gıdalarda katkı maddesinin kullanım amacı nedir? Aslında bu gıdalar günlük hayatı çok pratik hale getiriyor ama katkı maddesi durumu biraz endişe yaratıyor. Bu gıdaların zararları var mı? Hangileri kullanılmalı? cevapla
yorum yaz