Çorapla uyumanın faydaları ve sakıncaları nelerdir?
Sağlık

Çorapla Uyumanın Faydaları ve Sakıncaları Nelerdir?

20 Temmuz 2018 - 15:28:03

Çorap uyumanı faydaları ve sakıncaları hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır.

Kışın Çorapla Yatmak ve Uyumak

Kış mevsiminde soğuk havalarda dolayı ayak ve eller çok fazla üşümektedir. Çorap ise ayaklardaki üşümeyi yüksek oranda engelleyen bir giysi türüdür. Ayaklar sıcak olmadığı zaman üşüme hissinden ziyade vücuda çeşitli zararlar gelebilir. Çorapsız ayaklar gaz problemine, karın ağrısına neden olur. Bu tarz sonuçların ortadan kaldırılması için ayakların sıcak olması gerekir. Ayak bölgesi normalden daha fazla üşüyen kişiler gece dahi çorap giymektedirler. Lastikli çoraplar ile uyumak ayaklarda var olan şişlerin inmesine engel olmaktadır. Ayak ağrısı olan bireylerin ilk olarak ayakları soğuk suyla yıkayarak rahatlatmaları, kurulama işleminden sonra çorap giymemeleri iyi uyku almalarını sağlar.

Çorapla Uyumak Neden Zararlı?

Vücut kişi uyuduğu sıralarda çalışmaya devam eder. Dolaşım sistemi organlara kan taşımakta ve vücut kan aracılığıyla kişi uykudayken yaşamaktadır. Uzun bir süre çorap giyilmesi ise kan dolaşımını yavaşlatabilmektedir. Kullanılan çorabın sıkı lastikli olması bu durumu arttırır. Bazı alanlarda birikmekte olan kan vücudu iyi bir şekilde dolaşamamakta ve uykudayken organların sağlıklı bir biçimde çalışmasını etkilemektedir. Kan dolaşımının bozuk olması ise ayak, bilek kısımlarının morarmasına, tırnakların şeklinin bozulmasına neden olur.

Uyurken Çorap Giymek Zararlı mı?

İnsan vücudunun iyi bir şekilde dinlenmesi uyku süreciyle tamamlanır. Dinlenme için uykunun verimli alınması çok önemlidir. Kaslar sadece uyku sürecinde dinlenebildiği ve kendini yenilediği için uykuya dikkat edilmesi gerekir. Uyku esnasında bazı hormonlar salgılanır bu hormonlar kasların kasılmamasına, gece boyunca kasların hareketsiz bir biçimde dinlenmesine yardım eder. Uyku iyi alındığı zaman kaslar dinlendiği için gün boyu vücut enerjik halde olur. Geceleri çorap giymek ise kasların dinlenmesini önlemekte ve kan akışının yeterli düzeyde olmamasına yol açmaktadır. Bahsi geçen durumlar kasların ağrımasına yol açabilir. Uzun bir zaman ayakta kalan, devamlı olarak hareket halinde olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Gün içinde ayaklara kan hücum eder. Bu nedenle geceleri damarlar rahatlama ihtiyacı hissetmektedir.

Çorapla Uyumanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ayakların sağlığı için dikkat edilmesi gereken etkenlerden biri ayakların kuru olmasıdır. Parmak aralarının iyi kurulanmaması halinde mantar meydana gelebilir. Gece çorapla uyunması ayakların hava almasını engellediği gibi terlemeye yol açar. Özellikle çorabın naylon yapıda olması terlemeyi arttırmaktadır. Gün boyu ayakkabı içinde kalan ayaklar sürekli olarak gece gündüz çorapla kaldığı zaman hava almamakta, terlemekte ve bu durumlar sonucunda mantar problemi ortaya çıkmaktadır. Naylon çorapla uyunması kötü kokuya yol açar. Ayaklar sürekli olarak yıkansa bile sabahları kokuyu almak kaçınılmaz hale gelir. Gün içinde kullanılan çorabın yüzde yüz oranında pamuklu olması gerekir. Ayak uzun bir zaman ayakkabıda kaldığı için çorapların pamuklu olması ayak sağlığı için önem taşır. Çorapla uyumanın faydaları arasında ayakların üşümemesi olsa da gece çorap giymek ayak sağlığı açısından problemli bir durumdur.

Yorumlar
Zeynep Yüksel 20 Temmuz 2018 - 15:38:03 Kışın genelde ayaklarım çok üşüdüğü için çorapla yattığım zamanlar oluyor. Ama en son internette okuduğum kadarıyla çorapla yatmak beyin hücrelerini öldürüyormuş. Bundan sonra hiç yatmadım. Sizce bu doğru mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: