Burun tıkanıklığına bitkisel çözüm nedir?
Sağlık

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm Nedir?

04 Kasım 2017 - 11:01:12

Burun tıkanıklığı insanların yaşam kalitesini düşürdüğü için burun tıkanıklığı açma yöntemleri arasında mentollü jel ve tuzlu su vardır.

Burun Tıkanıklığı Nedir? Neden Olur?

Burun tıkanıklığı burundan nefes alamama durumudur. Sürekli olarak ağızdan nefes almak ve burun bölgesinden nefes alamamak kişileri rahatsız eder. İnsanların yaşam kalitesinin düşmemesi için vücuttaki tüm bölgelerin görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Bu duruma istinaden vücuttaki bölgelerin görevlerini yapamaması halinde dışardan ek takviye alınır. Burun tıkanıklığı sinüzitle bağlantılı olan bir hastalıktır. Genel itibari ile soğuk kış aylarında veya kirli havalarda burun tıkanıklığı görülür. Bunun yanı sıra kişide var olan bazı hastalıklar tıkanıklığına neden olabilir. İnsanlar arasında tıkanıklığı açmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanları mentollü jel ve tuzlu sudur. Bu yöntemlerin dışında çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

  • Burun tıkanıklığı nezle, soğuk algınlığı ya da sinüzit gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak meydana gelme olasılığı olduğu için sağlık beslenmek ve en az 2 litre suyu gün içinde tüketmek gerekir.
  • Sigara tıkanıklığın geçme süresini uzatır. Bu yüzden sigara kullanımını bir süre dahi olsa durdurmak gerekir.
  • Bu rahatsızlıklarda kişiler genellikle burun spreyi kullanmaktadırlar. Fakat tıkanıklığı açma yöntemleri arasında spreylerin bağımlılık yaptığı söylendiği için bu spreylerin kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  • Bu rahatsızlık yaşandığı zaman yüksek oranda C vitamini takviyesi almak ve sıcak çorba tüketmek iyileşme sürecini hızlandıran faktörler arasında yer alır.

Burundaki Tıkanıklık Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığı yaşayan kişi tedavi edici olarak tuzlu su kullanabilir. Burun deliklerini açmak için kullanılan tuzlu su aynı zamanda sinüslerde meydana gelmiş olan bakterileri engellemektedir. 1 kahve fincanı suyun içerisine yarım çay kaşığı tuz eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan tuzlu su ile gargara yapılır. Burun bölgesine sıcak havlu aracılığı ile kompres yapılır. Gün içerisinde üç ila beş defa sıcak havlu burun bölgesinde bekletilir. Ayrıca yüzün yanmaması için havlu sıcaklığının tene uygun olması gerekir. Bitkisel tedavi edici olan biberiye burun tıkanıklarına çok iyi gelir. Biberiye burun deliğine sürülür ya da biberiye yağı damlatılabilir.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Lavanta çiçeği, tıkanıklığı açmak için kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Lavanta çiçeğinin yaprakları kaynatılmış 1 bardak suyun içinde demlenir.(10 dakika demlendirilir) Demlendirilen lavanta çiçeği yaprağı süzülür ve su buruna her saat çekilmektedir. Burun tıkanıklığı açma tedavisinde kullanılan atkuyruğu otu bu rahatsızlık için muazzam bir çözümdür. Bir havanın içerisine nergis çiçeği ve atkuyruğu otu alınır. Bu iki ot iyi bir şekilde dövülür. Dövülen otların içerisine çok az zeytinyağı ve su eklenir. Sulanan otlar 1 gün dinlendirilir, bir günün sonunda süzme işlemi yapılır ve her saat için dört beş damla burun bölgesine damlatılmalıdır.

Yorumlar
Rabia Bişkin 04 Kasım 2017 - 11:11:12 Kış aylarında burnum devamlı olarak tıkanıyor ve hem gün içinde hem de gece rahat nefes alamıyorum. Bunu engellemek için ne yapmam gerekir? Burun tıkanıklığına çözüm tedavisi nedir? Tıkanıklığı en kolay yoldan ne giderir?cevapla
Esra Çelik 12 Eylül 2018 - 15:37:35 Burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi problemler için bitkisel çözüm yöntemleri arıyorum. Burnumdaki tıkanıklık nedeniyle başımda ağrı meydana geliyor. Bitkisel yöntemlerle tıkanıklığı açmak istiyorum. Burnumda şekil olarak sorun yok aslında.cevapla
Nilay 12 Eylül 2018 - 16:43:30 Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Kemik de yamukluk, polip, kist ya da farklı birçok şey olabilir. Mesela kemik yamukluğu var diyelim bitkisel yolla nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz acaba? Doktorunuz bu konuda ne dedi bilemiyorum ama tıkanıklık devamlıysa ve böyle bir problem söz konusuysa tıbbi yöntemleri de araştırmalısınız bence
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: