Sağlık 04 Ocak 2022 - 16:27:05

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm Nedir?

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm Nedir?

Burun tıkanıklığı; burun yapısındaki bozukluklar, grip ya da sinüzit gibi hastalıklar, alerjik birtakım etkenler sonrasında oluşabilen, bazen tek taraflı olarak da meydana gelebilen, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir durumdur.

Burun Tıkanıklığı Nedir? Neden Olur?

Burun tıkanıklığı burundan nefes alamama ya da zor nefes alma durumudur. Sürekli olarak ağızdan nefes almak ve burun bölgesinden nefes alamamak yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürürken aynı zamanda vücuttaki organların işlevlerini yeterli şekilde yerine getirmesini de önler.

Çoğunlukla burun tıkanıklığı sinüzitle bağlantılı olan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel itibari ile soğuk kış aylarında veya kirli havalarda burun tıkanıklığı görülür. Bunun yanı sıra kişide var olan bazı hastalıklar tıkanıklığına neden olabilir. İnsanlar arasında tıkanıklığı açmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Burun spreyleri, bazı bitkisel çözümler tıkanıklığın giderilmesi için etkili olmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı nezle, soğuk algınlığı ya da sinüzit gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak meydana gelme olasılığı olduğu için sağlıklı beslenmek ve en az 2 litre suyu gün içinde tüketmek gerekir. Sigara içmek tıkanıklığın geçme süresini uzatır. Bu yüzden sigara kullanımını bir süre dahi olsa durdurmak gerekir.

Soğuk havalarda meydana gelen soğuk algınlığı, sinüzit gibi rahatsızlıklarda kişiler genellikle burun spreyi kullanmaktadırlar. Fakat tıkanıklığı açma yöntemleri arasında spreylerin bağımlılık yaptığı söylendiği için bu spreylerin çok fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu rahatsızlık yaşandığı zaman yüksek oranda C vitamini takviyesi almak ve sıcak çorba tüketmek iyileşme sürecini hızlandıran faktörler arasında yer alır.

Burundaki Tıkanıklık Nasıl Giderilir?

Burun tıkanıklığı yaşayan kişi tedavi edici olarak tuzlu su kullanabilir. Burun deliklerini açmak için kullanılan tuzlu su aynı zamanda sinüslerde meydana gelmiş olan bakterileri engellemektedir. 1 kahve fincanı suyun içerisine yarım çay kaşığı tuz eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan tuzlu su ile gargara yapılır.

Bir başka yöntem olarak burun bölgesine sıcak havlu aracılığı ile kompres yapılabilir. Gün içerisinde 3-5 defa sıcak havlu burun bölgesinde bekletilebilir. Ayrıca yüzün yanmaması için havlu sıcaklığının tene uygun olması gerekir.

Burun tıkanıklığına bitkisel çözüm olarak biberiye kullanılabilir. Bu bitki burun tıkanıklarına çok iyi gelir. Burun deliğine biberiye sürülebilir ya da biberiye yağı damlatılabilir. Bu şekilde nefesin açılmasını ve tıkanıklığın giderilmesini sağlayabilir.

Burun Tıkanıklığına Çözüm ve İyi Gelen Şeyler

Lavanta çiçeği, burun tıkanıklığına bitkisel çözüm için oldukça etkili bir bitkidir. Lavanta çiçeğinin yaprakları kaynatılmış 1 bardak suyun içinde demlenir.(10 dakika demlendirilir) Demlendirilen lavanta çiçeği yaprağı süzülür ve su buruna her saat çekilmektedir.

Burun tıkanıklığına iyi gelen şeyler arasında kullanılan atkuyruğu otu bu rahatsızlık için muazzam bir çözümdür. Bir havanın içerisine nergis çiçeği ve atkuyruğu otu alınız. Bu iki otu iyi bir şekilde dövünüz. Dövülen otların içerisine çok az zeytinyağı ve su ekleyiniz. Sonrasına otlar 1 gün dinlendirilir. 1 günün sonunda süzme işlemi yapılır ve her saat için dört beş damla burun bölgesine damlatılmalıdır.

  • burun tıkanıklığına bitkisel çözüm
  • burun tıkanıklığı ameliyatı
  • burun tıkanıklığı tedavisi
Yorumlar
Rabia Bişkin Kış aylarında burnum devamlı olarak tıkanıyor ve hem gün içinde hem de gece rahat nefes alamıyorum. Bunu engellemek için ne yapmam gerekir? Burun tıkanıklığına çözüm tedavisi nedir? Tıkanıklığı en kolay yoldan ne giderir? cevapla
Esra Çelik Burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi problemler için bitkisel çözüm yöntemleri arıyorum. Burnumdaki tıkanıklık nedeniyle başımda ağrı meydana geliyor. Bitkisel yöntemlerle tıkanıklığı açmak istiyorum. Burnumda şekil olarak sorun yok aslında. cevapla
Nilay Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Kemik de yamukluk, polip, kist ya da farklı birçok şey olabilir. Mesela kemik yamukluğu var diyelim bitkisel yolla nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz acaba? Doktorunuz bu konuda ne dedi bilemiyorum ama tıkanıklık devamlıysa ve böyle bir problem söz konusuysa tıbbi yöntemleri de araştırmalısınız bence
yorum yaz
Brusella Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Hangi Bölüm Bakar?