İştah kesici bitkisel çaylar
Zayıflama

İştah Kesici Bitkisel Çaylar

23 Şubat 2019 - 21:21:29

Kilo alma problemlerinin genel sorunundan biri olan aşırı yemek yeme isteği iştah kesici bitkisel çaylar sayesinde azaltılabilmektedir.

İştah Kesmek İçin Ne Yapılabilir?

Günümüzde birçok kişi fazla kilo problemlerinden şikayet etmektedir. Kilo almanın en büyük nedenlerin biri iştahın açık olmasıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için öncelikle iştah problemlerinin giderilmesini sağlamak gerekmektedir. Açlık krizleri genel olarak yanlış beslenme ya da kişideki yemek yeme isteğinden kaynaklanmaktadır. Kilo verebilmek için metabolizmanın hızlanmasını sağlayan çaylar ve besinler tercih edilmelidir. Bitkisel çaylar hem iştahı kesmeye hem de metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bitki çayları iştahı kontrol etmeye birkaç şekilde etki eder. Öncelikle gün içerisinde tüketilen besin miktarını azaltır. Bunun yanı sıra sindirim problemlerinin giderilmesini sağlayarak metabolizma dengesi meydana getirir ve yağ yakıcı etkiler sunar. İştah kesmeye yardımcı olan besinler ise genelde lifli yiyecekler. Bu besinler midede şişerek tokluk hissi meydana getirir. İştahı kontrol altına almak için birçok doğal yöntem bulunmaktadır.

İştah Kesen Bitki Çayları Nelerdir?

İştah kesmek için birçok bitki çayı tarifi bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde gösterebiliriz:

Nane çayı: İştahı kesmek için oldukça etkili olan nane çayının yapılışı için gerekli malzemelere 1 bardak su ve 1 tatlı kaşığı miktarında nanedir. Öncelikle suyu ocakta iyice kaynatınız. Daha sonra içerisine naneyi katarak demlenmesini bekleyiniz. Bu çayı gün içerisinde her öğünden önce tüketiniz. Nane çayı iştahı kontrol etmek için en çok tercih edilen ve kullanılan çaydır.

Tarçın çayı: Tarçın çayı iştahı bastırmak için tüketilen etkili çaylardan bir tanesidir. Bu çayın malzemeleri 2 ya da 3 adet karanfil, 1 tane elma, yaklaşık 2 tatlı kaşığı karabiber, 1 adet çubuk tarçın ve limondur. Bu çayı hazırlamak için öncelikle bir kabın içerisinde 2-3 bardak miktarında suyu koyunuz ve kaynamaya bırakınız. Sonrasında suyun içine limonu sıkın ve elmayı rendeleyin. Bu işlem sonrasında tarifteki diğer malzemeleri de bu karşıma atın. Su kaynadıktan sonra süzüp içebilirsiniz. 1 bardak içtikten sonra artan karışımı buzdolabında saklayıp 2 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Bu doğal çay tariflerine aynı zamanda chia tohumu çayı, rezene çayı ve yeşil çay tarifleri de eklenebilir.

İştah Kesen ve Metabolizmayı Hızlandıran Çaylar

Bitki çaylarının birçoğu iştah kesme ve metabolizma hızlandırmada etkilidir. Fakat bazıları içerisinde bulunan bileşeneler sayesinde bunu daha etkili olarak yapmaktadır. Burada verilebilecek ilk örnek yeşil çaydır. Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidan değerleri sayesinde oldukça etkili bir şekilde yağ yakımı sağlar. Bunun yanında iştahı kontrol etmeye de yardımcı olur. Bir başka çay ise zencefilli çaydır. Bu doğal bitki çayının kullanım amacı vücuttaki fazla yağların dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu iki doğal çayı da günde en fazla 2 bardak içiniz. İştah kesici bitkisel çaylar yeterli miktarda kullanıldığında oldukça olumlu etkiler meydana getirir. Bitki çayları fazla kullanıldığı zaman vücutta birtakım yan etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle önerilen miktarlarda tüketilmelidir.

Yorumlar
Meltem Demir 25 Şubat 2019 - 10:24:58 Kilo verememenin en büyük nedenlerinden biri gerçekten iştah problemi. Ben yıllarca iştahımı kontrol edemediğim için kilo aldım. Daha sonra yeşil çayla bu durumun üstesinden geldim. İştah kesici bitki çaylarını bence deneyin. Mutlaka etkisi oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: