Gaz sancısı neden olur, nasıl geçer?
Sağlık

Gaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

25 Şubat 2019 - 11:53:29

Dışardan soluduğumuz havanın vücutta birikmesi ve sıkışması sonucunda gaz sancısı durumu meydana gelmektedir.

Gaz Sancısı Neden Olur?

Gaz sancısının oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Genel olarak sindirim problemleri nedeniyle meydana gelebildiği gibi aynı zamanda, içilen gazlı içecekler ve yediğimiz bazı gıdalar buna neden olabilir. Gazlı içecekleri tükettiğimiz zaman vücuda fazla hava girmiş olacaktır. Bu durum gaz birikmesine ve sancılara neden olur. Bu tarz durumların oluşmaması için gazlı içecekleri tüketmemek ve yemek yerken de yavaş bir şekilde yemek gerekmektedir. Vücutta biriken gaz çok fazla olursa ve dışarı atılmazsa birtakım problemler ortaya çıkarabilir. Bunlardan ilki karın ağrısıdır. Gaz sancısı bu tarz durumlardan oluşabileceği gibi aynı zamanda kabızlık, bağırsak iltihabı, kadınsal bazı nedenler ve hazımsızlık gibi durumlar nedeniyle de meydana gelebilir. Bağırsak hareketlerinin azalması, karbonhidrat içeren bazı gıdaların tüketilmesi, sigara içmek, sakız çiğnemek gibi etkenler gaz sancısı meydana getirebilir. Bu durumu engellemek için tüketilen besinlerin sindirimi kolaylaştıran ve rahatlatan gıdalar olmasına dikkat ediniz. Öğünlerinizin düzenli olmasına ve düzenli beslenme alışkanlığı edinmeye özen gösteriniz.

Gaz Sancısı Yapan Besinler Nelerdir?

Vücutta gaz oluşmasına neden olan bazı gıdalar bulunmaktadır. Bunlar sindirilemeyen besinler olarak adlandırılmaktadır. Karbonhidratsız gıdalar bağırsaklar tarafından direkt olarak sindirilemez. Bağırsaklardan 500 adet bakteri bulunmaktadır. Bu tarz gıdalar sindirilirken gaz meydana gelir. Gaz yapan yiyecekler; kuru fasulye, lahana, soğan, soğan, karnabahar, kuru üzüm, brokoli, enginar, erik kurusu, elma gibi sebze ve meyvelerdir. Bunların yanında patates ve makarna gibi nişasta içeren gıdalar da aynı şekilde gaz sıkışması meydana getirebilir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Ağrılara neden olan ve kişinin günlük yaşam içerisinde rahatsız olmasına neden olan gaz sancısı durumunun geçmesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bitkisel bazı yöntemler şu şekildedir:

Tarçın: Ilık bir bardak sütün içerisine yarım çay kaşığı tarçın koyup içmek sindirime oldukça iyi gelecektir. Gaz sancılarının azalması konusunda etkili olan doğal yöntemlerden biridir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi gaz sancılarının giderilmesinde oldukça faydalıdır. Bir bardak ılık suyun içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi koyup biraz beklettikten sonra içebilirsiniz. Bu yöntem sancıların azalmasına yardımcı olur. Fakat bu kürü çok fazla tüketmek mideye zarar verebilir. O yüzden sık sık yapmamaya dikkat ediniz.

Zencefil: Yemeklerden sonra bir parça zencefilin ağızda çiğnenmesi gaz sancılarının geçmesi için etkili olacaktır. Zencefil aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmeye destek olacaktır.

Sarımsak: Vücut için oldukça faydalı olan sarımsak hem kabızlık hem de gaz sancısı problemlerinin giderilmesi konusunda faydalı olmaktadır. Sarımsağı suyun içerisinde kaynatmak ya da bir miktar sarımsak suyu içmek gaz problemlerinin geçmesini sağlar.

Doğal yöntemler gaz sancısından kurtulmaya destek olmaktadır. Probiyotik içeren gıdalar tüketmek de burada etkili olacaktır. Aynı zamanda beslenme düzeninize de özen gösteriniz.

Gaz Sancısı Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Uygulayacağım basit birkaç yöntemle gaz sancısı problemleri engellenebilmektedir. Öncelikle yemek yerken her lokmamızı 10 kere çiğnememiz gerekir. Böylece yiyecek tam olarak sindirilmiş olur. Ağızdaki yemeği bitirmeden başka bir lokma alınmamalıdır. Sindirimi kolaylaştırmak için soda gibi içecekler içilebilir. Tüketilen besinlerin sindirilebilmesi için yemeklerden sonra yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Ana öğünlerde düzenli olarak beslenmek gerekir. Akşam yemeğinde aşırıya kaçmamak gaz oluşumunu engelleyebilir. Bünyemize gaz yapan yiyeceklerden uzaklaşmak ve tüketmemek gaz sancısını önlemek için etkili olacaktır.

Yorumlar
Fatmanur Durmaz 25 Şubat 2019 - 12:05:32 Gaz sancısı için masaj yapmak faydalı oluyor diye duymuştum. Ben genelde kuru fasulye yediğim zaman bu tarz problemler yaşıyorum. Gaz sancısını aynı zamanda sabah bir bardak ılık su içerek de hafifletebilirsiniz. İyi gelen ilaçlar da var ama bitkisel yöntemler uygulamak daha faydalı olur bence.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: