İtalyan sebze çorbası nasıl yapılır? İtalyan usulü sebzeli çorba tarifi
Yaşam

İtalyan Sebze Çorbası Nasıl Yapılır? İtalyan Usulü Sebzeli Çorba Tarifi

14 Ağustos 2018 - 03:03:38

İtalyan sebze çorbası birçok kültürün tanıdığı ve tattığı, oldukça lezzetli bir tada sahip olan çorbadır.

İtalyan Usulü Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?

Değişik kültürlere ait olan birbirinden farklı yemeği denemek güzel bir duygudur. Yemek yapmayı seven, kendi kültünde yer alan yemekler dışında yeni tarifler deneyen kişiler bu çorbayı yapabilir. İsmi farklı, görüntüsü oldukça hoş ve tadı harika olan italyan sebze çorbası sabah kahvaltısında dahi içilebilir. Çorba çok lezzetli olduğu için bütün öğünü çorba ile tamamlamak bile mümkün olabilir. Sevgilisine, eşine, dostuna güzel bir sofra hazırlamak isteyenler bu çorbayı yaparak sevdiği insanları mest edebilir. Son zamanlarda favori çorba olarak Türk mutfağında yerini almıştır. Malzemeleri her yerde bulunan çorbanın hazırlanması da kolaydır. Ayrıca çorbanın içine ilave edilen malzemelerin ciddi anlamda besleme özelliği bulunmaktadır. Kış mevsiminde ve soğuk havalarda tüketilmesi faydalıdır.

Akdeniz Usulü Minestrone Çorba Tarifi Nasıl Olur?

Çorbanın diğer ismi Akdeniz usulü minestrone olarak bilinir. İtalya sebze çorbasının yapımı için lazım olan malzemeler bir tane soğan, bir su bardağı Meksika fasulyesi konservesi, bir çay bardağı tatlı mısır, bir çay bardağı taze fasulye, bir su bardağı karışık biber, bir tane kabak, iki yemek kaşığı sıvı yağ, bir tane havuç, bir yemek kaşığı un, iki yemek kaşığı domates salçası, tuz, karabiber, iki parça noddle ya da makarna gerekir.

Akdeniz Usulü Minestrone Çorba Nasıl Yapılır?

Yapımı son derece basit olan çorbanın pişirilmesi için malzemelerin hepsi hazır edilir. Sonra fasulye ve havuç (julyen) halde doğranmalıdır. Doğranan malzeme düdüklü tencerenin içine koyulur. Üstüne küp şeklinde doğranan sığan ve biberler eklenir. Malzemelerin en üstüne su eklenmelidir. (malzemelerin üstünü geçecek kadar olmalı) Düdüklü tencereye ait olan buharda pişirilme süzgeci tencereye oturtulmalı ve üzerine makarna veya noddle koyularak on dakika kadar haşlanması için pişirilmeye bırakılmalıdır. Kabaklar jülyen biçiminde doğranır, Meksika fasulyesi, mıdır çorbanın içerisine eklenir.

İtalyan Sebze Çorbası Sosu Nasıl Yapılır?

İtalyan sebze çorbasının sosunu yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle başka bir tavada un ve yağın hafif bir biçimde kavrulması önerilir. Sonrasında salça ilave edilir. Düdüklü tencerede bulunan sudan biraz alınarak salçalı sosun içine koyulur. Bu işlem sayesinde sosun kıvamı yumuşatılmaktadır. Yumuşatılan sos çorbaya ilave edilerek, çorba karıştırılır. Tahmini olarak yedi dakika kadar kaynatılmalı ve karabiber, tuz eklenmelidir. Baharatların atılması ile çorbanın altı kapatılır. Kişi bu tarifi normal tencerede uygulamak isterse soğan, havuç, biber, fasulye on dakika önceden haşlanır. Sebze suyunun içine noddle eklenir ve üç dakikadan sonra öteki sebzeler eklenir. Salçalı sosun eklenmesi ile noddle'ın pişme için on dakika çorba kaynatılır. İtalyan sebze çorbası özel davetler ve özel günler için tercih edilmektedir.

Yorumlar
Ayşe Büyüktürkmen 14 Ağustos 2018 - 03:13:38 İtalyan sebze çorbası tarifi ve malzemeleri nelerdir? Normal sebze çorbasıyla arasında nasıl bir fark vardır? Bu çorbadan yapmayı düşünüyorum. Farklı lezzetler tatmayı seviyorum. Bu çorbayı yapanlar var mı tadı çok değişik oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: