Öksürüğe iyi gelen çay tarifleri
Sağlık

Öksürüğe İyi Gelen Çay Tarifleri

01 Ekim 2017 - 20:06:18

Öksürük birçok nedene bağlı olarak oluşur ve başlaması ile kişi için önemli bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Öksürük Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kriz haline dönüşen öksürük kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için çeşitli çay tarifleri denenerek öksürüğün geçmesi sağlanabilir. Fakat herhangi bir sonuç alınamadığında mutlaka doktora başvurulması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Öksürük kişinin gece uyanmasına neden olur. Nöbetlerinin ortaya çıkması kişiyi huzursuz eder. Bunun yanı sıra bitkilerden faydalanarak yapılan çay tarifleri geçici bir çözüm olabilir.

Öksürük İçin Bitki Çayları Nelerdir?

Öksürüğe neden olan faktörlerin bulunması ile kişiyi bu durum çok rahatsız edici olmaktadır. Farklı çay tarifleri öksürüğün ve göğüs bölgesinin yumuşamasına yardımcı olabilir.

  • Öksürüğe iyi gelen çaylar arasında en çok bilinen bitki ıhlamurdur. Ihlamur iltihap giderici özelliği ve boğazı yumuşatmasıyla beraber rahatlıkla kullanılabilen bitkilerden biridir. Özellikle öksürük esnasında ortaya çıkan boğaz tahrişlerinin çok çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Taze ya da kuru ayva yaprağı yüzyıllardır öksürük için tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Ayva yaprağı boğaz enfeksiyonlarında yardımcı olan bitkilerdendir. Ayva yaprağının yanı sıra ayva çiçekleri de öksrük için etkili olmaktadır.

Öksürük İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi iyileşme süreci biraz daha geç olan rahatsızlıklarda ekinezya çayı kurtarıcı olacaktır. Ayrıca ekinezya çayı vücuda direnç verdiğinden hastalığın hızlı iyileşmesinde etki gösterir. Öksürüğe iyi gelen çaylar arasında yeşil çay ve kakule de etkilidir. Yeşil çayın güçlü bir antioksidan olması vücudun toparlanması için en büyük yardımcılardan biridir. Meyan kökü ve zencefil bitkilerinin de öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle zencefilin yakıcı etkisi ile vücudun terlemesi sağlanarak öksürüğün iyileşmesi sağlanır. Meyan kökü vücuttaki iltihabın dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede kişi vücuttaki mikrobu terleme yolu ile atmaktadır. Boğaz enfeksiyonlarında zencefil oldukça etkilidir.

Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Öksürüğe iyi gelen çaylar demlenerek tüketilmelidir. Bunun için öncelikle suyun iyice kaynaması ve dinlendirilmesi gerekmektedir. Dinlenen kaynar su birkaç dakika bekletildikten sonra içerisine tercih edilen bitki yaprakları ya da çiçeklerinden birkaç tutam ilave edilir. Çayın demlenebilmesi için bir süre bekletilir. Hafif sıcakken bitki çayının tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle çayı tüketirken tatlandırıcı olarak bal tercih edilmesi önerilir. Bunun yanı sıra demlenen bitki çaylarının içerisine birkaç adet karanfil ilavesi de yapılabilir. Öksürük gibi uzun sürede iyileşebilecek olan hastalıklarda öksürüğe iyi gelen çaylar tüketildiğinde tedaviyi destekleyici olduğundan tercih edilebilmektedir.

Bitki Çayları Nasıl Kullanılır?

Bitki çaylarının günlük olarak tüketilerek kullanılması önerilmektedir. Bitki çayları doğal içeceklerden biri olduğu için büyük küçük herkesin rahatlıkla kullandığı görülmektedir. Hem sağlıklı hem de daha doğal yöntemler ile öksürüğün giderilmesi kişinin vücut direncini de arttırarak daha sağlıklı yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. Bitki çayları tüketilirken doğal tatlandırıcılar ya da bitkilerin kendi aroması yeterli olacaktır.

Yorumlar
Serap Tülü 26 Eylül 2017 - 16:03:41 Öksürük nasıl geçer? Hangi bitki çayı daha faydalı olur?cevapla
Burçak Yüksel 14 Temmuz 2018 - 10:32:59 Sigara kullandığım için devamlı olarak bir öksürük var. Bunu geçirmek için hangi bitki çayını içmem gerekiyor? Boğazımda acı oluyor ve bu olunca da öksürük daha da çok artıyor. Sigarayı azalttım öksürük için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: