Sağlık 26 Kasım 2021 - 18:43:07

Öksürüğe İyi Gelen Çay Tarifleri

Öksürüğe İyi Gelen Çay Tarifleri

Öksürüğe iyi gelen çay tarifleri; boğazın yumuşamasını sağlarken aynı zamanda soğuk algınlığının giderilmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan içeceklerdir.

Öksürük Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kriz haline dönüşen öksürük kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için çeşitli çay tarifleri denenerek öksürüğün geçmesi sağlanabilir. Fakat herhangi bir sonuç alınamadığında mutlaka doktora başvurulması gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Öksürük çoğu zaman kişinin gece uyanmasına neden olur. Nöbetlerinin ortaya çıkması da oldukça huzursuz eder. Bunun yanı sıra bitkilerden faydalanarak yapılan çay tarifleri geçici bir çözüm olabilir. Boğazda gıcık benzeri bir durum söz konusu ise sıcak bitki çayları etkili olmaktadır.

En Hızlı Öksürük Kesici Nedir?

Üşütme sonrasında meydana gelen öksürük bazen farklı sebeplerden dolayı da oluşabilmektedir. Soğuk algınlığı sonrası meydana gelen geçmeyen öksürük için Farklı çay tarifleri göğüs bölgesinin yumuşamasına yardımcı olabilir. Bunlar şöyledir:

  • Öksürüğe iyi gelen çaylar arasında en çok bilinen bitki ıhlamurdur. Ihlamur iltihap giderici özelliği ve boğazı yumuşatmasıyla beraber rahatlıkla kullanılabilen bitkilerden biridir. Özellikle öksürük esnasında ortaya çıkan boğaz tahrişlerinin çok çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Taze ya da kuru ayva yaprağı yüzyıllardır öksürük için tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Ayva yaprağı boğaz enfeksiyonlarında yardımcı olan bitkilerdendir. Ayva yaprağının yanı sıra ayva çiçekleri de öksürük için etkili olmaktadır.
  • Zencefil çayı bir diğer doğal çözümdür. Sıcak su içerisine zencefili atıp 10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Dilerseniz içerisine tarçın ekleyerek gün içerisinde birkaç bardak olacak şekilde içebilirsiniz.

Eğer ki kuru öksürük probleminiz varsa bu bitki çayları ile boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Fakat alerjik öksürük gibi durumlar varsa ilaç kullanmak gerekli olmaktadır.

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm Nedir?

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi iyileşme süreci biraz daha geç olan rahatsızlıklarda ekinezya çayı kurtarıcı olacaktır. Öksürüğe doğal çözüm olan ekinezya çayı vücuda direnç verdiğinden hastalığın hızlı iyileşmesinde etki gösterir.

Balgamlı öksürüğe iyi gelen çaylar arasında yeşil çay ve kakule de etkilidir. Yeşil çayın güçlü bir antioksidan olması vücudun toparlanması için en büyük yardımcılardan biridir. Meyan kökü ve zencefil bitkilerinin de öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle zencefilin yakıcı etkisi ile vücudun terlemesi sağlanarak öksürüğün iyileşmesi sağlanır. Meyan kökü vücuttaki iltihabın dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede kişi vücuttaki mikrobu terleme yolu ile atmaktadır. Boğaz enfeksiyonlarında zencefil oldukça etkilidir.

Öksürük İçin Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Öksürüğe iyi gelen çaylar demlenerek tüketilmelidir. Bunun için öncelikle suyun iyice kaynaması ve dinlendirilmesi gerekmektedir. Dinlenen kaynar su birkaç dakika bekletildikten sonra içerisine tercih edilen bitki yaprakları ya da çiçeklerinden birkaç tutam ilave edilir. Çayın demlenebilmesi için bir süre bekletilir. Hafif sıcakken bitki çayının tüketilmesi gerekmektedir.

Özellikle çayı tüketirken tatlandırıcı olarak bal tercih edilmesi önerilir. Bunun yanı sıra demlenen bitki çaylarının içerisine birkaç adet karanfil ilavesi de yapılabilir. Öksürük gibi uzun sürede iyileşebilecek olan hastalıklarda öksürüğe iyi gelen çaylar tüketildiğinde tedaviyi destekleyici olduğundan tercih edilebilmektedir.

Bitki çaylarının günlük olarak tüketilerek kullanılması önerilmektedir. Öksürük için bitki çayları doğal içeceklerden biri olduğu için herkesin rahatlıkla kullandığı görülmektedir. Hem sağlıklı hem de daha doğal yöntemler ile öksürüğün giderilmesi kişinin vücut direncini de arttırarak daha sağlıklı yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. Bitki çayları tüketilirken doğal tatlandırıcılar ya da bitkilerin kendi aroması yeterli olacaktır.

  • öksürük
  • öksürüğe iyi gelen çay tarifleri
  • öksürük için bitkisel çözümler
  • öksürük nasıl geçer
Yorumlar
Serap Tülü Öksürük nasıl geçer? Hangi bitki çayı daha faydalı olur? cevapla
Burçak Yüksel Sigara kullandığım için devamlı olarak bir öksürük var. Bunu geçirmek için hangi bitki çayını içmem gerekiyor? Boğazımda acı oluyor ve bu olunca da öksürük daha da çok artıyor. Sigarayı azalttım öksürük için ne yapmalıyım? cevapla
yorum yaz
Küçük Dil Ne İşe Yarar? Neden Şişer? Görevleri Nelerdir?