Ihlamur çayı nasıl demlenir? Fiyatı, faydaları ve zararları
Sağlık

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir? Fiyatı, Faydaları ve Zararları

01 Ekim 2017 - 15:02:21

Ihlamur geçmişten günümüze kadar bir çok sağlık sorununda kullanılan doğal bitkilerden biridir. Kendine has aroması ve kokusu ile ilk bahar aylarında çiçek açan bitkinin çiçekleri yaprakları ile beraber toplanarak kurutulur.Daha sonra bitki çayı olarak tüketilebilmektedir.

Ihlamur Çayı Ne İşe Yarar?

Sağlık için her bitkinin farklı özellikleri bulunur. Ihlamur da sağlık için en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Ihlamur çayı demleme oldukça basit ve içmesi keyifli çaylardan biridir. Özellikle kış aylarında çok fazla tüketilen ıhlamur çayı vücut direncinin sağlanmasında en etkili bitkilerden biridir. Öksürük, bronşit, soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu ve nezle gibi hastalıklarda hastalığın vücutta yer eden mikropların öldürülmesi için tercih edilebilmektedir. Enerji verdiği için hastalık esnasında halsizlik hissini de ortadan kaldırabilmektedir. Migren ağrılarının hafiflemesi için de tercih edilen bitkilerden biridir. Özellikle bu çayı demleme işlemi sonrasında kokusu kişiyi rahatlatıcı etki göstermektedir. Migren hastalarının çoğunda düzenli olarak kullanıldığında etkili bir ağrı kesici olarak tercih edilmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Bitki çayları demlenirken bir süre bekletilerek demlenmesi kaynar su içerisine bitkinin tüm özlerinin geçmesi sağlanır. Bu sayede bitkiden alınacak olan tüm vitamin ve mineraller su içine nüfus ederek azar azar içilmeye başlanır. Ihlamur çayı demleme için öncelikle porselen bir çaydanlık tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Çaydanlık içerisine atılan birkaç ıhlamur yaprak ve çiçeği üzerine kaynamış olan su ilave edilir. Çaydanlığın kapağı kapatılarak birkaç dakika demlemeye bırakılır. Ardından çaydanlığın kapağında biriken su damlacıkları çayın içerisine çaydanlığın kenarına hafif vurularak eklenir. Demlenmiş olan çay bir bardağa alınır. İsteğe göre tatlandırmak için bir kaşık bal ya da karanfil ilave edilerek tüketilebilir. Bazı durumlarda ıhlamur kokusunu sevmeyenler çay içerisine limon ilavesi yapabilir.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim sisteminin çalışmasında ve hazımsızlıkta kişiyi rahatlatıcı etkiye sahiptir. Çok fazla yemek yenildikten sonra tüketilen ıhlamur çayı hazımsızlığı ortadan kaldırabilmektedir.
  • Stres ve huzursuzlukta rahatlatıcı etkiye sahiptir. Günlük yaşamında çok fazla stresli olan kişilerde bu çayın rahatlatıcı ve gevşetici etkisi kişinin daha huzurlu olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Ihlamur çayının en büyük etkisi vücutta biriken toksinlerin idrar yolu ve terleme ile vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu sayede kişinin vücut sağlığı korunarak toksinlerin vücuda vermiş olduğu kötü etkileri ortadan kaldırır. Vücut direncinin sağlanarak hastalıklara karşı koruma görevi görür. Bağışıklık sisteminin korunmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
Ihlamur Çayının Zararları Nelerdir?

Her bitki çayı gibi uygun miktarda tüketilmesi gerekir. Uzun süreli ıhlamur çayı tüketmek kalp rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Uygun miktarda tüketilmesi önerilir. Ayrıca ıhlamur ağacına çıplak ten ile temas edildiğinde ciltte tahriş meydana gelebilmektedir. Gebelik döneminde mutlaka doktora başvurulduktan sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Yorumlar
Yasemin Çelik 26 Eylül 2017 - 15:40:44 Ihlamur çayı kilo verdirir mi? Ben en çok bunu merak ediyorum. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?cevapla
Ekin arabacı 15 Ağustos 2018 - 10:25:58 Ihlamur çayı zayıflatır mı? Zayıflamak için kullanmak etkili olur mu? Kalorisi çok yüksek mi? Ben genelde hasta olduğum zaman içerdim bu çayı ama kilo vermek için kullananlar olduğunu duydum. Kesin sonuçlar alınıyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: