Sağlık

K2 Vitamini Nedir? Nelerde Var? Ne İşe Yarar?

14 Kasım 2020 - 18:44:31
K2 Vitamini Nedir? Nelerde Var? Ne İşe Yarar?

K2 vitamini; kemiklerin güçlenmesine destek olan, kandaki kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde birikmesini sağlayarak dokuların korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olan bir vitamin çeşididir.

K2 Vitamini Nedir, Ne Demek?

Yapılan inceleme ve araştırmalar kavramında K2 vitamininin koroner kalp hastalığı, damar kireçlenmesi ve diğer birtakım hastalıklara bağlı olan ölüm oranlarının azalması konusunda etkili olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu vitamin değeri sayesinde bu tarz hastalıkların önlenmesi sağlanmaktadır. K2 vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi özellikle menopoz sonrasında kadınlarda meydana gelne pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olmaktadır.

İskelet sisteminin güçlenmesi, kemik yapısının dirençli hale getirilmesi için K2 vitamini gerekli görülmektedir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde bu vitamin sayesinde daha güçlü kemik yapısına sahip olmak mümkündür. Eğer vücutta kalsiyum eksikliği olursa damarlarda kalsiyum birikir ve bu da damar sertleşmesi başta olmak üzere farklı birtakım hastalıklara neden olmaktadır. Kalsiyum eksikliğinin nedeni ise K2 vitaminini eksikliği ile paraleldir.

Vücutta 30 yaşından itibaren, kemik mineral yapısında ve yoğunluğunda bir azalma söz konusu olmaktadır. Gençlik döneminde kemik kütlesi ne kadar korunursa, ne kadar güçlendirilirse yaşlılık döneminde buna bağlı oluşan hastalıkların önlenmesi o kadar mümkün ve kolay olmaktadır.

K2 Vitamini Nelerde Var?

Peynirin içerisinde bulunan K2 vitamini aynı zamanda süt ürünlerinde de yer almaktadır. Bununla birlikte yumurta sarısının içerisinde ve sığır etinde de yer almaktadır. K2 vitamini fazlalığının olmaması ve eksikliğinin giderilmesin için içeren besinlerin dengeli ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

K2 Vitamini Nelerde Var?

K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Kemiklerin güçlenmesini ve vücutta kalsiyumun desteklenmesini sağlanmasını sağlayan K2 vitamini bilimsel pek çok araştırmaya konu olmaktadır. Buna göre kemik yoğunluğunun korunması, kemik erimesi gibi problemlerin önüne geçilmesi ve kalsiyum birikmesine bağlı olarak görülen hastalıkların önlenmesi için bu bileşenin gerekli olduğu belirtilmektedir. Günümüzde pek çok kişi vücuduna kalsiyum takviyesi yapmaktadır. Fakat kemik bütünlüğünün korunabilmesi için bundan daha fazla gereklidir. Yapılan araştırmalara göre kalsiyum takviyesinin K2 vitamini olmadan gerçekleştirilmesi birtakım yanlış sonuçlar meydana getirebilmektedir. Vücutta kalsiyum eksikliği osteoproza yol açarken, arter duvarında birikmesi ise kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Ayrıca böbrek hastalıklarına da sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı kalsiyum desteğinin K2 ile birlikte desteklenmesi gerekmektedir.

Bu vitamin değeri hakkında merak edilen konulardan biri K2 vitamini kanı pıhtılaştırır mı sorusudur. Kanın sağlıklı bir şekilde pıhtılaşmasını sağlayan K2 vitamini, çoğunlukla gözardı edilse de insan sağlığı açısından oldukça önemli etkilere sahiptir. Vücudun üretmediği bir vitamin olduğu için de dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu vitamini barındıran besinler tüketerek eksikliğin giderilmesi sağlanabilir.

K2 Vitamininin Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak K2 vitamini eksikliğinin yan etkilerinden bahsedilse de nadir rastlanılan fazla olması durumunun da vücuda zararları olabilmektedir. Bu vitamin vücuda fazla alındığı zaman kanın fazla pıhtılaşmasına, damar tıkanıklığının oluşmasına ve karaciğer fonksiyonlarında bozulmaların meydana gelmesine neden olabilir. Yüze ateş basması, terleme, kaşıntı, kızarma göğüs sıkışması da diğer yan etkiler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: