Sağlık 27 Nisan 2021 - 08:51:12

Koronavirüs Tat Alma ve Koku Kaybı Yapar mı?

Koronavirüs Tat Alma ve Koku Kaybı Yapar mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alarak, birçok insanın hayatını tehdit eden koronavirüs tat alma kaybı meydana getirerek insanların tat alma duyularında bozukluk oluşturabilen bir hastalıktır.

Koronavirüs Tat Alma Kaybı Yapar mı?

Son zamanlarda pek çok ülkede birçok can kaybının oluşmasına neden olan ve pandemi olarak isimlendirilen yeni koronavirüs hastalığı, çoğunlukla ateş ve kuru öksürük gibi belirtiler ile kendini gösterse de, hastalar üzerinde yapılan incelemeler ve ortaya çıkan sonuçlar neticesinde covid-19 tat alma kaybı meydana getirebilmektedir. Buna göre bazı hastalarda geçici bir süre ile tat alma kaybının oluştuğu gözlemlenmektedir.

Vücuda yerleştikten sonra 14 gün içerisinde belirti meydana getiren ve bazı kişilerde ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına yol açan covid-19, bazı insanlarda çok hafif atlatılırken bazılarında ise ölüm gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle akciğeri etkisi altına alan ve solunum güçlüğü meydana getiren bu virüs, hastaların yaklaşık olarak %30'unda tat alma duyusunda kayıp oluşturmaktadır. Bu durum geçici olarak nitelendirilse de kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilmektedir. Çünkü covid-19 bağışıklık sistemine saldırarak kısa süre içerisinde vücudun tüm organlarına yayılabilmektedir. Bu da tat alma duyusunun zarar görmesine neden olabilmektedir.

Koronavirüs Koku Kaybı Yapar mı?

Tat alma duyusunda azalma ve kayıp meydana getiren corona virüs, aynı zamanda koku kaybında da etkili olabilmektedir. Aynı şekilde yapılan araştırmaların hastaların pek çoğunun koku kaybı yaşadığını ortaya koymaktadır. Bu geçici bir durum olduğu için endişe vermese de oldukça önemi bir bulgudur. Çünkü farkında olmadan hastalığı geçiriyor olabilirsiniz. Aynı zamanda bu süreçte çevrenizdeki insanlara virüs bulaştırma riski de doğmuş olacaktır.

İnsandan insana bulaşabilen bir virüs olan ve çoğunlukla gribe benzer özellikle gösteren koronavirüs, asıl olarak çok farklı etkilere sahiptir. Vücudumuzun henüz bu virüse karşı bağışıklığının olmaması çabuk etkilenmeye neden olmaktadır. Özellikle kronik hastaları ve 60 yaş üstünü etkileyen covid-19, genç hastalarda ateş ya da öksürük gibi belirtiler getirmeden direkt olarak koronavirüs koku ve tat alma duyusuna etki etmiş olabilmektedir. Bu nedenle göz ardı edilmemelidir.

Covid-19 ilk belirtileri

Covid-19 İlk Belirtileri Nelerdir?

vücudumuz bir virüse ya da bakteriye maruz kaldığı zaman savunmaya geçer ve bu da ateşe neden olur. Covid-19 için ilk belirtiler genel olarak ateş ve öksürük olarak nitelendirilmektedir. Grip ya da nezlede görülen belirtilen her geçen gün azalma gösterirken, corona virüsü için bu durum daha farklıdır. Belirtiler her geçen gün daha da şiddetlenmektedir. Koronavirüs ilk belirtileri bazen genelleme dışında da görülebilir. Hastaların büyük çoğunluğunda ateş görülmezken tat ve koku almada problemlerin yaşandığı görülmektedir. Uzmanlara göre bu virüs hafif atlatan kişilerde ya da gençlerde kendini bu şekilde belli edebilmektedir.

Corona Virüsünün Yan Etkileri Nelerdir?

Gözümüzle göremeyecek kadar küçük bir virüs olan covid-19 vücutta ciddi bir tahribata neden olabilmektedir. Solunum yollarını direkt olarak etkisi altına alan bu virüs, akciğerde tahribat ve hasar meydana getirebilmektedir. Bunun yanında bazı hastaların karaciğerini etkilediği ve bu nedenle deride renk değişikliği olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra corona virüs koku ve tat alma duyusunda da sorunlar oluşturabilmektedir.

  • koronavirüs tat alma kaybı
  • koronavirüs tat alma kaybı yapar mı
  • covid-19 tat alma kaybı
  • koronavirüs koku kaybı yapar mı
  • koronavirüs koku ve tat alma duyusu
  • koronavirüs ilk belirtileri
  • corona virüsünün yan etkileri
  • corona virüs koku ve tat alma duyusu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sakal Oynatmaz Bıyık Titretmez Tatlısı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?