Sağlık 06 Mayıs 2021 - 01:11:17

Yeme İsteğini Azaltan Yiyecekler, İçecekler, Bitki Çayları

Yeme İsteğini Azaltan Yiyecekler, İçecekler, Bitki Çayları

Yeme isteğini azaltan yiyecek ve içecekler insanların kilo vermek için uyguladığı yöntemlerden biridir.

Yeme İsteğini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı besinlerin bazıları iştah kesme özelliğine sahiptir. Bu besinlerden biri olan elmanın iştah kapatma özelliği vardır. Pektin ismindeki madde elmanın içerisinde yer alır. Tokluk hissi veren bu maddenin iştah kesme konusundaki olumlu etkileri uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu maddenin yanı sıra elma lif kaynaklarından biridir. Ara öğünlerde elma tüketmek ana öğünlerin daha az tüketilmesini sağlar. İçinde vitamin ve mineral zenginliği olan diğer sağlıklı besin yulaf ezmesidir. Karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Yulaf ezmesinin içinde folik asit, magnezyum, besin lifi, potasyum vardır. Beslenme programlarında sıkça görülen yulaf ezmesi yoğurt veya süt ile tüketilebilir.

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

Diyet listelerinin baş tacı olan salatalar iştah kesme özelliği ile bilinir. Çeşitli yeşilliklerin olduğu salata türleri ana öğünlerde mutlaka tüketilmelidir. Yeşil bitkilerin içinde besin lifi olduğundan dolayı mide uzun süre tok kalabilir. Sabah kahvaltılarının en önemli protein deposu yumurta kısa süreli acıkmaların önüne geçer. Protein sayesinde enerjik hissetmek, uzun süre tok kalmak ve sağlıklı olmak mümkündür. Ana öğünlerde yer açılması gereken önemli besinler arasında baklagiller vardır. Kış aylarında sıklıkla tüketilen barbunya, mercimek, kuru fasulye gibi baklagiller hem tok tutar hem de kilo vermeyi sağlar. Baklagillerin içinde yüksek oranda protein olduğu için aynı zamanda vücudun sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Yeme İsteğini Azaltan Bitki ve Sebzeler Nelerdir?

Sebze seven kişiler tarafından sık tercih edilen karnabahar iştah azaltan bitkiler arasındadır. Besin lifi açısında oldukça zengindir. Akşam veya öğle yemeklerinde çorba ve salataya eşlik edebilecek bitkilerdendir. Karnabahar kadar sağlıklı olan brokoli sağlık için muazzam bir bitkidir. Hem iştah kesme özelliği hem de yüksek oranda besin lifi içeren bir yapısı vardır. Karnabahar veya brokolinin kızartılması tavsiye edilmez. Brokolinin haşlanarak zeytinyağı ile salatasının yapılması önerilir. Pişirme tarzının haşlama veya fırınlanma olması kilo vermeyi sağlar.

Yeme İsteğini Azaltan Baharat ve İçecekler Nelerdir?

Metabolizmanın hızını arttıran ve yağ yakma özelliği olan yeşil çay iştah keser. Enerji tüketimini arttırmaktadır. C vitamini oranı fazladır ve antioksidan özelliği bulunur. Porsiyonlarını küçük tutmak isteyen kişiler ara öğünlerde yeşil çay tüketebilir. İştahı bastıran bitkilerden biri de mate yaprağıdır. Kalori yakma etkisi vardır. Doğal yollardan zayıflamak isteyen insanların en çok tercih ettiği çaylar arasında yer alır. Tok tutma özelliği olan tarçın aynı zamanda tatlı isteğini de yüksek oranda kesmektedir. Tarçın tercihe göre yiyecek ya da içecekler de kullanılabilmektedir. Kabuk tarçın da sade suyun içerisine ilave edilebilir ya da çay olarak tüketilebilir. Yeme isteğini azaltan yiyecekler arasında kakule bulunur. Kakule baharat olarak satılan, sakinleştirme, tok tutma ve sindirime destek olma özelliği olan bir besindir.

  • yeme isteğini azaltan yiyecekler
  • iştah kesen yiyecekler
  • yeme isteğini azaltan bitkiler
Yorumlar
Meltem Gündoğan İştahı kesen yiyecekler zayıflama konusunda yardımcı olur mu? Ben diyet yapıp kilo vermek istiyorum fakat iştahım çok açık. Bunu nasıl engelleyebilirim? Yemek yeme isteğimi bastırmak için ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Cucamelon Nedir? Faydaları Nelerdir? Meksika Karpuzu Fiyatı Ne Kadar?