Sağlık 06 Mayıs 2021 - 04:01:45

Yoga Zayıflatırmı? Yoga Yapmak Kilo Verdirir mi?

Yoga Zayıflatırmı? Yoga Yapmak Kilo Verdirir mi?

Vücut ve psikolojik sağlığa olumlu etkileri olan yoga kilo verdirir mi sorusunu en çok sorduran önemli konulardan biridir.

Yoga Nedir? Ne İşe Yarar?

Doğru nefes alıp vermeyi öğreten ve kişinin farkında yaşamasını sağlayan bir tekniktir. Hem vücut sağlığına hem de zihinsel sağlığa ciddi oranlarda fayda sağlamaktadır. Günümüz koşullarında oldukça fazla yaşanan stresin en etkili çözümü olarak tanımlanır. Depresyonun ortadan kaldırılmasını sağlar ve sinir sistemini gevşetir. Fiziksel, rahatlama ve nefes egzersizlerini içerisinde barındıran bir uygulamadır. Bunun yanı sıra kilo vermeye yardım edip etmediği çok fazla sorgulanmaktadır. Kilo vermek tamamen farkındalıkla ilgili bir durum olduğu için zayıflamakla kilo vermenin bir bağlantısının olduğu inkar edilemez. Fakat hiçbir diyet veya spor uygulaması yapmadan yogayla kilo vermek mümkün değildir.

Yoga Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Düzenli olarak yoga yapmak zayıflama konusunda etkilidir. Fakat zayıflamayla fiziksel olarak hareket etme arasında bir bağ değildir. Kilo verme durumu harcanan kalori ve alınan kalori arasındaki dengeden oluştuğu için bu durumun yogayla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Kalori alınır fakat yakılan kalori daha fazla olmalıdır. Bir nebze de olsa yararı vardır. Fakat bunun yoğun bir aktivite programı olmadığını bilmek gerekir. Yetmiş beş ila doksan dakika hareket içeren yoga kasların güçlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra denge yeteneği kazandırır. Genel olarak hafta içinde dört ila beş defa uygulanmaktadır. Bu süreç illaki metabolizmanın hızlanmasına ve kilo vermeye yardım eder. Fakat bu aşamada söylenmek istenen durum sadece yoga yapmanın kilo verdirmediğidir. Kilo verdirmeye yönelik fiziksel aktivitenin yoğun olduğu yoga türleri zayıflamak için tercih edilebilir. Fakat unutulmaması gereken durum yoganın iç dünyayı güçlendirdiği ve farkındalığı arttırdığıdır.

Yoganın faydaları neledir? Neye iyi gelir?

 • Fiziksel sağlığın yanı sıra ruh sağlığını getirmektedir. Kişinin duygusal olarak dengede olması ve iniş çıkışlarının hızlı olmaması önemlidir. Yoga kişinin sevgi dolu olmasını ve enerjik olmasını sağlar.
 • Muazzam bir farkındalık getirdiği için kişinin yemekle ilgili olan düşüncelerini de olgunlaştırmaktadır. Kilo verme sürecinde kişi ne yiyip ne yemediğini fark etmelidir. Bu sayede yapılan yanlışlar düzeltilerek kilo vermekle kolay bir hale gelir.
 • Gün içinde meydana gelen stresi yönetmeyi kolaylaştırır. Duruşları düzenler, yaşam tarzını dengeye sokar.
 • İç huzuru getirmektedir. Zihnin içerisinde sürekli olan konuşan sesleri ortadan kaldırır ve doğal bir sakinlik getirir. Sakin olan beyin kişinin huzurlu hissetmesini ve rahat uyumasını sağlar.
 • Geçmişe duyulan pişmanlık ve gelecek kaygısı ortadan kalkarak keyifli bir zaman diliminin yaşanmasına olanak tanır. Zihin soruna odaklanmaktan ziyade sadece çözüme odaklanır.
 • Yoga yapmak kilo vermeye farkındalık sayesinde yardımcı olur. Farkındalık kavramı ile yaşayan bir kişi gün içinde yediği, içtiği besinlere dikkat eder ve bu sayede kilo vermeyi keyifli bir hale getirebilmektedir.
Yoganın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Yoga bir rahatlama eylemi olduğu için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aksine vücudu rahatlatır ve kişinin mutlu olmasını sağlar.

 • yoga zayıflatırmı
 • yoga kilo verdirir mi
 • yoga türleri
 • yoga yapmak
 • yoganın faydaları
 • yoganın zararları
Yorumlar
Aslı Varol Bunun çok rahatlatıcı bir spor olduğunu duymuştum. Zayıflamak için uygulamak olumlu sonuçlar verir mi? Nasıl yapılıyor bunu da çok bilmiyorum. Evde tek başında yapmak mümkün mü? Kurslarının fiyatı nedir? cevapla
yorum yaz
Pırasa Yemeğinin Kalorisi, Çeşitleri ve Yapımı