Sağlık

Kalori Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

11 Kasım 2017 - 20:09:57
Kalori diyeti nedir? Nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir?

Kalori diyeti; insanların günlük almış oldukları kalori miktarı ile yaktıkları kalori miktarı arasındaki dengeyi sağlayan zayıflama yöntemidir.

Kalori Diyeti Nedir? Nasıl Olur?

Kalori diyetleri kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. İnsanların sahip oldukları kilolar, günlük yaktıkları kalori ve yaşları bu diyetler arasından seçim yapmakta önem arz etmektedir. Bu aşamada kalori diyeti nedir sorusunun cevabı, seçilen diyete göre değişiklik gösterir. Bu diyetler 800, 1000 ya da 1200 kalorilik diyetler olarak ayrılmaktadır. Bu değeler gün içerisinde insanların alacakları kalori miktarlardır. Yapılan diyet listelerinde bulunan yiyeceklerin kalori değerleri toplamı bu değerlere ulaşmaktadır.

Kalori Diyeti Ne İşe Yarar?

Vücudun aldığı fazla kilolar, yakılan kalorinin alınan kaloriden daha düşük seviyede olması sebebiyle oluşmaktadır. Eğer bir insan, gün içerisinde 3000 kalori almasına rağmen 2000 kalori yakıyorsa bu durum uzun vadede kişilerin kilo almasına sebep olmaktadır. Kendi yemek düzenleri içerisinde belirli bir kiloda kalan ve yeni kilo almayan kişiler bu aşamada aldıkları kalori kadar yaktıkları için aynı kilolarda kalmaktadır. Bu doğrultuda bilimsel açıdan kilo verme eylemine yaklaşan uzmanlar, insanların aldıkları kalorileri düzenleyerek sonuca gidebileceklerini düşünmüşlerdir. Bu adımlar ile ortaya çıkan listeler kalori diyeti olarak adlandırılırken insanların aldıklarından daha fazla kalori yakmasını ve böylece kilo vermesini sağlamaktadır.

Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

Listeler hazırlanırken kişilerin mümkün olduğunca tokluk hissini yaşaması, gerekli vitamin ve mineralleri eksiksiz bir biçimde vücutlarına almasına dikkat edilmektedir. Bu diyetlerde gün içerisinde 5 öğün gıda tüketilmektedir. Bu 5 öğünün 3'ü ana öğün olurken 2 tanesi ara öğün olarak geçirilmektedir. Eğer bir kişi 1000 kalorilik diyeti uygulayacaksa bu 5 öğün boyunca tükettiği besinlerin kalori değerleri toplamı 1000 eder. Bu sayede alınan kalori miktarı tamamen kontrol altına alınmış olacaktır. Bu kalori miktarının sınırlı tutulması kalori diyeti nasıl yapılır sorusuna verilen tek cevap değildir. Bu diyeti uygularken kişilerin gün içerisinde 3 litre su içmesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra her gün 1 saatlik yürüme de gereklidir. Bu sayede kişiler rahatlıkla kilolarını verebilmektedir. Açlık yaşamamak için kişilerin doğru besinleri seçmesi çok önemlidir. 200 kalorilik bir öğünde küçük miktarda bir çikolata yenebildiği gibi bir tabak kuru fasulye de tüketilebilmektedir. Her iki durumda da diyet uygulanmış olur. Ancak kişilerin gün boyunca yaşadıkları açlık düzeyi oldukça farklı olacaktır.

Kalori Diyeti Ne Kadar Süre Yapılır?

Diğer diyetler gibi sağlığı tehlikeye atmayan kalori diyeti bu özelliği sebebiyle sürekli olarak uygulanabilmektedir. Genel olarak bu diyet için hazırlanan listeler 7 günlük hazırlanmaktadır. Ancak bu aşamada kullanılan besinlerin yerine istedikleri besinleri koyabilen kişilerin yalnızca aynı kalori düzeyini koruması gerekecektir. Bu aşamada haftada 1-2 kilo vermek mümkün olacaktır. Bu miktar birçok kişi için az gibi gözüküyor olsa da sistemli olarak verilen bu kiloların geri alınması oldukça zor olacaktır.

Yorumlar
Selen Soran 11 Kasım 2017 - 20:19:57 Kalori diyeti ile kilo verenler var mı? Kalori diyeti yapanların yorumları okudum internet üzerinde. Bu diyet ile etkili kilo verdiklerini ve zayıflama sağladıklarını belirtmişler. Peki ben bu diyeti nasıl uygulayabilirim? Yöntemi nedir?cevapla
Zehra Önal 17 Eylül 2018 - 13:57:18 Kalori diyeti yapanlar ve zayıflayanlar varmış yorumları okumuştum daha önce. Aslında gerçekten çok mantıklı bir program. Aldığınız kaloriden fazlasını yaktığını zaman etkili kilo verebilirsiniz. Ben de denemeyi düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: