Sağlık 27 Nisan 2021 - 08:35:57

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Olur? Sonrasında Ağrı Olur mu?

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Olur? Sonrasında Ağrı Olur mu?

Diş problemi yaşayan birçok insanın yaşadığı ve dişin merkezinde bulunan dokunun çıkarılmasına kanal tedavisi denir.

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Olur?

Dişin merkezinde iplik benzeri bir doku vardır. Dişözü denen bu dokunun çıkarılması olarak tanımlanır. Zarar görmüş olan ya da ölü doku çıkarıldığı zaman var olan boşluk temizlenerek şekillendirilir, sonrasında boşluk tekrardan doldurulmaktadır. Eski dönemlerde ağrıyan dişler çekilirken günümüz şartlarında ise bu tedavi uygulanmaktadır. Kanal tedavisi ile kaybedilen dişler kurtarılır. Dokunun zarar görmesinin nedeni ise derin çürük olması, çatlak diş, dişin yüksek oranda darbe alması gibi etkenlerdir. Pulpa ismindeki dokunun tedavi edilmemesi halinde dişin kök kısmında ve çene kemiğinin içinde abseye yol açan irin birikebilmektedir. Abse ağrıya neden olduğu için problemli bir durumdur.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

  • İlk olarak minik azı dişler ya da ön dişin arka kısmında delik açılmaktadır. Sorun çıkaran pulpa çıkarılır ve pulpa boşluğu ile kök kanalları temizlenmektedir. Hem temizlenen hem de genişletilen alan kanal dolgusu için şekillendirilmektedir.
  • İlk süreçte bu durum tamamlanmıyorsa birkaç seansa daha gerek duyulabilir. Seansların arasındaki sürede dişin korunması gerektiği için kuronda açılmış olan deliğin içine geçici olarak dolgu yapılmaktadır.
  • Geçici olarak yapılan dolgu çıkartılır. Sonrasında kanal kalıcı bir şekilde doldurulmaktadır.
  • Son olarak ise doğal bir görünüm elde etmek için dişin üst kısmına kuron kaplanmaktadır. Dişin kırılma halinde kuron yerleştirilmez önce diş onarılır ve post uygulaması yapılır.

Kana Tedavisi Sonrası Ağrı Neden Olur?

Ağrıya yol açan durum kanal tedavisinin yapılması değildir. Tedavinin yapılma amacı ağrının giderilmesidir. Fakat çoğu kişi bu durum hakkında yanlış bilgiye sahiptir. Diş ağrısının nedeni genel olarak hasar gören, iltihaplanan pulpa şeklindeki dokulardır. Bu tedavi var olan bu problemli dokuların temizlenmesini sağlayarak ağrı durumunu en az seviyeye indirir. Dişin etrafındaki kısım birkaç gün hassas olabilmektedir. Bu durumda meydana gelebilecek olan semptomların önlenmesi için genellikle hekimler ağrı kesici vermektedirler.

Tedavi Edilen Diş Ne Kadar Kullanılır?

Diş tedavi edildiği zaman bakım ile beraber bir ömür kullanılabilmektedir. Fakat tedavisi yapılan dişte tekrardan çürük meydana gelebilmektedir. Bu durumun önlenmesi için ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde diş hekimine muayene yaptırmak gereklidir. Pulpa dişi canlı tutmaktadır. Fakat hasar gördüğü zaman dişi canlı tutamaz ve tedavisi yapılan diş kırılmaya müsait bir hale gelir. Tedaviden sonra dişe yapılan dolgu, kuron uygulamasının kararı verilirken bu durumlar göz önüne alınır. Kanal tedavisinin başarılı olup olmadığını anlamak için tedavi önce röntgen ile ve sonrasındaki röntgenler karşılaştırılmaktadır

  • kanal tedavisi
  • kanal tedavisi nedir
  • kanal tedavisi nasıl olur
  • kanal tedavisi sonrasında ağrı
Yorumlar
Pınar yeşil Kanal tedavisi dişe ne zaman uygulanır? Çürük diş bu tedavi yöntemiyle kurtulabilir mi? Ağzımda iki tane çürük diş var. Doktora gideceğim fakat kanal tedavisinden biraz korkuyorum. Bu tedaviden sonra ağrı çok oluyor mu? Ne zaman geçer ağrı? cevapla
yorum yaz
Limonatanın Tarifi, Yapımı, İçindekiler ve Yararları Nelerdir?