Sağlık 24 Ocak 2021 - 16:16:05

Karaciğeri Temizlemek İçin Ne Yapmalı?

Karaciğeri Temizlemek İçin Ne Yapmalı?

Karın bölgesinin sağ üst tarafından ve kaburgaların alt kısmında bulunan insan vücudundaki büyük ve ağır organa karaciğer denir. Bu organ belli durumlar sonucunda zararlı toksin maddelere maruz kalır. Karaciğeri temizlemek birtakım yiyecekler ile sağlanmaktadır.

Karaciğer Ne İşe Yarar? Görevleri Nelerdir?

Vücuttaki çeşitli görevleri yerine getiren en değerli organlardan biri olan karaciğere muazzam bir temizleyici denebilir. Bu organ toksin birikimini engellemekte ve öteki organların dengeli olarak işlemesini sağlamaktadır. Fakat vücudu temizleyen bu organında temizlenmesi gereklidir. Kişinin aşırı oranda alkol tüketmesi, hava kirliliğini nüfus etmek, paketlenmiş gıdaların yoğunlukla tüketilmesi gibi etkenler bir süre sonra bu organın görevlerini düzgün bir şekilde gerçekleştirememesine neden olmaktadır. Dolayısı ile hali hazırda bulunan bu toksinler karaciğerde birikerek kişinin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu organı doğal yöntemler ile temizleyerek düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak mümkündür.

Karaciğer Temizleme Nasıl Yapılır?

  • Doğal yöntemlerin başında limon suyu bulunur. Her derde deva olan limon suyu ılık su ile içildiği zaman bu organı temizlemekte ve sindirimi arttırmaktadır. Limonlu ılık suyun boş midede yer alması karaciğeri temizlemek için destek sağlar. Limonlu su sayesinde metabolizma hızı artar, kabızlık sorunu ortadan kalkar ve sindirim desteklenmektedir.
  • Bir diğer etkili yol ise avokadodur. Dünya genelinde sağlık ve cilt güzelliği için kullanılan avokado yağ alımına uygun sebzelerdendir. Avokado bu organı koruyan besinlerden biridir.
  • İltihap kurutan baharatlardan en popüleri zerdeçaldır. Karaciğeri koruyan ünlü baharatlardan biri olan zerdeçal bahsedilen organın temizlenmesini sağlayarak metabolizmayı dengeye sokmaktadır.
  • Çeşitli beslenme listelerinde çok fazla yer edinemeyen brüksel lahanasının yararları saymakla bitmez. İçerisinde bulunan madde glukosinolat ismindeki bir çeşit sülfürdür. Bahsi geçen madde faydalıdır.

Karaciğer Temizlemek İçin Ne Yemeli, Ne İçmeli?

Bu organı toksinlerden arındırmanın en önemli ve etkili yöntemi ise bol bol su içmektir. Kişinin gün içinde altı ila sekiz bardak su içmesi tavsiye edilmektedir. Su sayesinde hem böbrekler temizlenir hem de kilo vermek çok kolay bir hale gelmektedir. Vücudun nem oranını kaybetmemesi için günde en az iki litre su içmek gerekir. İşlenmiş yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Özellikle şeker ve un gibi gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu tür yiyecekler tüketildiği zaman kolesterole, yağa dönüşmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve insan vücudunu virüs, bakteriler karşı koruyan sarımsak tüketilmesi gereken yiyeceklerden biridir. Sarımsak sülfür içermektedir, bu sayede bu organın görevlerine destek sağlayarak enzimlerin üretilmesine destek olmaktadır.

Yeşil Çayın Karaciğere Faydaları Nelerdir?

Vücutta bulunan tehlikeli kimyasalların atılmasını sağlamaktadır. Birçok rahatsızlığa fayda sağlayan yeşil çay kilo vermeyi sağlayan çaylar arasında bulunur. Karaciğeri temizlemek için en önemli çaylardan biri yeşil çay bitkisidir. Yeşil çay alkolün neden olduğu zararlı madde, tümör ve hepatitten kişiyi korumaktadır. İçerisinde bulunan kateşin ismindeki madde karaciğerde birikmiş olan yağların çözülmesini sağlamaktadır. Karaciğeri temizlemek için ne yapmalı şeklinde sorulan sorular için doğal yöntemler uygulanabilmektedir

  • karaciğeri temizlemek
  • karaciğer temizleme
Yorumlar
Şehriban Öztürk Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir? Temizlenin doğal yolları var mı? Bitkisel kürler işe yarar mı? Genelde birçok kişi kürlerden yararlanıyor. Karaciğerde detoks yapmak için detoks tarifi nedir? Ne yapmak gerekir? cevapla
Lale Dönmez Karaciğer temizlemek için üzüm suyu içebilirsiniz. Ayrıca yazıda belirtilen yiyecekler de çok etkili oluyor. Daha önce karaciğere bağlı sivilcelerim oluyordu. Sonrasında beslenmemi düzene soktum ve sonuçlarını aldım. Karaciğer önemli bir organ ve kirlenmesi farklı durumlara yol açabiliyor. cevapla
yorum yaz
Biyofili Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Biyofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?