Karbonatla hamilelik testi nasıl yapılır?
Sağlık

Karbonatla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

11 Mayıs 2017 - 12:13:10

Çok eski zamanlarda kadınlarımız hamile olduklarını çeşitli yöntemlerle anlıyorlarmış. Tabi o dönemlerde gebelik testleri olmadığından dolayı kendilerince kolay yollar bulmuşlardır. Bunlardan biri olan karbonatla gebelik testi birçok kişi tarafından denenmektedir.

Karbonatla Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Eski dönemlerde hastaneye giderek kan ya da gebelik testi yaptırmak ya da eczanede bulunan o döneme ait gebelik testlerini almak çok da mümkün olmadığı için karbonat ile bir takım uğraşlardan sonra test yapılabildiğini anlamışlardır. Hala günümüzde de şehirden uzakta kırsal alanlarda yaşayan kadınlarımız hamileliklerini bu şekilde anlamaktadırlar.

Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle sabah kalktığımızdaki ilk idrarımızı kullanmalıyız. Çünkü her alanda aç karnına yapılan testler en iyi sonuçları vermektedir.
  • İdrarı bir kaseye koyacaksınız, ardından üzerine iki yemek kaşığı karbonat koyacaksınız.
  • Sonrasında idrar köpürmeye başlarsa hamilesiniz, köpürmezse değilsiniz demektir.

Karbonatla Gebelik Testi Yapanlar ve Sonuçlar

Karbonat ile gebelik testi durumu iyi olmayan maddi zorluk yaşayan insanlar tarafından daha sıklıkla yapabildiği gibi bu durumu bilen birçok insan da yapabilmektedir. İdrar ve karbonat ile yapılan bu testin hiçbir zorluğu ve maddiyatı yoktur. Bu yüzden de bilinen kesim tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Genellikle büyüklerimizden duyarak uyguladığımız bu yöntem eskilerde olduğu sıklıkla kullanılmasa da günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle yeni evli çiftlerin ilk çocuğu olacak olan gençlerin bilinçsizliği nedeniyle her gün, her hafta test yapamayacakları için böyle bir yöntem tercih etmeleri hem daha ucuz hem de daha mantıklıdır.

Karbonatla Gebelik Testi Doğru mu?

Her ne kadar gerçeği yansıtsa da köpürmediği ve karbonat dibe çöktüğü takdirde de hamile olmadığınızı düşünerek ilaç alımı, ağırlık kaldırma gibi bebeğe zarar veren olaylardan uzak durmanız en sağlıklısı olacaktır. Çünkü her test gibi %100 garantisi yoktur ve bebekte kalıcı zararlar bırakabilirsiniz. Bu yüzden de hekime başvurup kesin bir cevap almalısınız. Bilindiği üzere hamile olduğunu 3. 4. Ayında öğrenen çok insan var bu da çocukta prematüre ve engelli olma olasılığını artırıyor. Bu nedenle her çiftin sıklıkla bu testleri yaparak çocuk olması durumunda ona göre davranmaları gerekmektedir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamile olduğunuz halde bilmediğiniz için alkol ve sigara kullanmaya devam ederseniz bebeğiniz doğuştan bağımlı olarak dünyaya gelecek ve de bir hastalığı olarak doğması riski daha da artacak. Hamile olmadığınız için aldığınız ağrı kesici bebeğinizin canına kast edecek ya da onun engelli bir bebek olarak dünyaya gelmesini sağlayacak. Kaldırdığınız ağırlıklar, yaptığınız ağır bir iş ya da uzandığınız bir raf yüzünden bebeğinizi doğmadan onu göremeden kaybedersiniz. Tüm bunları ne kendinize ne de bebeğinize yaşatmamak için en az her ay mutlaka gebelik testi yapmalısınız. Adet düzensizliğiniz, bulantınız varsa ve test negatif ise hekiminize mutlaka başvurmalısınız. Her bütçe eczanelerden her ay test almaya mümkün olmadığı için karbonatla gebelik testi yapmanız size olumlu sonuçlar getirecektir.

Yorumlar
Zeynep Yıkılmaz 15 Ağustos 2017 - 16:19:50 Ben denemiştim olumlu çıkmıştı tabi sonrasında doktora da gittim. Bir arkadaşımın olumsuz çıkmıştı ama doktora gittiğimizde hamile olduğu ortaya çıkmıştı. Yani açıkçası bilimsel sonucu yok mutlaka doktora gidin derim.cevapla
Öznur Toprak 25 Ağustos 2017 - 16:19:41 karbonatla gebelik testi sonuçları güvenilir mi arkadaşlar? bazı forumlarda işe yaradığı sonuçların doğru olduğu söyleniyor ama ben pek inanamadım. Yapanlar eczaneden test çubuğu alıp karbonatla hamilelik testini doğruladı mı? Şimdi boşuna ümitlenmeyelim :)cevapla
Yasemin B 26 Ağustos 2017 - 10:32:10 İlk defa duyduğum bir yöntem. İnsanoğlu hiçbir zaman çaresiz kalmamış. Mutlaka bir çıkış yolu bulmuş kendine. İyi ya da kötü. Bazen doğru bazen yanlış. Tabiki artık günümüzün nimetlerinden mümkün olduğunca faydalanmak özellikle bu tarz konularda muallakta kalmamak gerekir. Karbonat testine güvenip hamilelik şüphesi duyulan durumlarda umarsız davranmamak gerekir. Bu yöntemi de öğrendiğim iyi oldu tabiki de belki bir gün bir yerde işe yarar....cevapla
Satı Dülger 07 Eylül 2017 - 09:23:12 Ben denemiştim doğru çıkmıştı ama doğruluk payı hakkında yine de bişey söyleyemem. Bu yöntemi deneyebilirsiniz ama sonrasında mutlaka doktora gözükmekte fayda var. Sonuçta bu yöntemler yanlış sonuçlar da verebilir bunu göz önünde bulundurmak gerekir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: