Kasık ağrılarının sebepleri nelerdir? Kasık ağrısı neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Kasık Ağrılarının Sebepleri Nelerdir? Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

11 Nisan 2018 - 00:27:09

Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrılarının birçok farklı sebebi bulunurken bu sorunun gözardı edilmemesi gerekmektedir.

Kadnınlarda Kasık Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Bayanlarda ve erkeklerde kasık ağrsısı durumunun oluşumu için bazı sebepler ortak olurken bazıları cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bayanlarda idrar yolu enfeksiyonları kasıklarda oluşan ağrılara sebep olabilir. Bunun yanı sıra adet dönemlerinde de bu ağrılar oluşur. Her ay bu döngüyü yaşayan bayanlar sürekli olarak bu ağrıları çekiyorlarsa alabilecekleri basit önlemler ile ağrıları hafifletilebilir. Cinsel yolla buluşan hastalıklar da bayanlarda kasık ağrısına sebep olmaktadır. Mantar enfeksiyonları da bu rahatsızlıkların içerisinde yer alabilir. Bunun dışında sıklıkla görülen fıtık da kişilerde şiddetli kasık ağrılarının sebebidir.

Erkeklerde Kasık Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde kasık bölgesinde görülen ağrıların en büyük sebebi kasık fıtığıdır. Bu rahatsızlık, erkekler arasında çok sık görülmektedir. Bunun arından lenf bezlerinin iltihaplanması gelmektedir. Testis tümörü gibi çok ciddi rahatsızlıklar da kasıklardaki ağrının sebebi olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların tamamı çok ciddi olurken uzun süreli tedaviler gerektirebilmektedir. Bunların dışında sperm birikmesi, sinir sıkışması ya da böbrek taşları da ağrılara sebep olmaktadır. Bunlar, diğer hastalıklara göre daha düşük seviyede kalan ancak çözülmediği takdirde insanların sosyal hayatlarını ve iş hayatlarını etkileyen durumlar arasında gösterilmektedir.

Kasık Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kasık ağrısı başlaması ile birlikte hastalar doktora başvurularını yaparlar. Bunun sonrasında doktorlar tedavi için bu ağrılara sebep olan durumu teşhis edeceklerdir. Bu teşhislerde ilk olarak idrar tahlili alınır. Bunun yanında karın muayenesini de doktorlar kendileri gerçekleştirirler. Bu muayenelerde ağrıların tam olarak hangi bölgelerde oluştuğu gözlemlenmektedir. Genel olarak sağda ya da solda ağrıların oluşmasına göre rahatsızlığın sebepleri de belli olabilmektedir. Tahliller aynı gün içerisinde sonuçlarını belli ederken sonrasında doktorlar rahatsızlığın sebebini tam olarak belirleyip tedavi aşamasına geçerler.

Kasık Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu ağrıların tedavisinde seçenekler son derece geniştir. Bu seçeneklerin oluşmasındaki en büyük durum, ağrılara sebep olan durumların çeşitliliğidir. Eğer kişilerde idrar yolunda iltihaplanmalar sebebiyle bu durumlar oluşmuşsa antibiyotik tedavisi olabilecek en uygun tedavidir. Birçok kişideki sorun bu olduğundan rahatlıkla bu şekilde tedavi gerçekleşebilir. Adet döneminde yaşanan ağrılar için yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmazken ancak bu dönemde ağrı kesici kullanılarak daha dayanılabilir bir hale gelmektedir. Bu aşamada doğum kontrol hapları da adet dönemindeki ağrıları kesmek için tercih edilebilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Eğer ağrıya sebep olan durum bir kanser türüyse kemoterapi ya da cerrahi müdahale gerekmektedir. Fıtık durumunda da ameliyat olunması ve sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Kasık ağrılarının sebepleri son derece farklı olabilirken kişilerin sabırlı olmaları ve bu ağrıların sebebini en iyi biçimde belirlemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Yorumlar
Ceren Taşova 11 Nisan 2018 - 00:37:09 Kasık ağrısının nedenleri nelerdir? Erkeklerde bu ağrıların geçmesi için ne yapmak gerekiyor? Tedavisi ve ilaçları var mı? İşe yarar mı? Eşimin kasıklarında ağrı var ve nedenini bilmiyorum. Doktor randevusunda gitmeden önce araştırmak istedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: