Sağlık

Kavunun Faydaları, Zararları ve Vitaminleri Nelerdir?

15 Haziran 2018 - 09:41:58
Kavunun faydaları, zararları ve vitaminleri nelerdir?

Kavun yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir. Tadı ve yapısı ile çok fazla kişi tarafından sevilmektedir. Karpuz ile beraber tüketilmesinin yanı sıra sofralarda hafif tatlı olarak da tercih edilen meyvelerdendir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de bolca tüketilmesi gerekir. Kavunun yazın bol miktarda tüketilmesi ve tatlı yapısı sayesinde sağlık açısından da oldukça faydalı bir meyvedir.

Kavunun Faydaları Nelerdir? Vitaminleri Nelerdir?

Kavun özellikle yassı ve içerisinde çekirdekleri bulunan bir meyvedir. Hoş tadı ve kokusu ile ilgi çekicidir. Fakat içerdiği vitamin ve mineraller vücut sağlığı için oldukça önemlidir. İçinde bol miktarda B vitamini yer alır. Tüm B vitaminlerinin neredeyse tamamını barındıran kavun ayrıca A, C, E ve K vitamini bakımından da zengindir. Kavun bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Alerjilere ve soğuk algınlığına karşı vücudun direnç göstermesini sağlar. Bunun yanı sıra çok sık hastalanmanın önüne geçer. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yazın düzenli olarak kavun tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Potasyum bakımından zengin olan kavunun kalp ve damar sağlığını da koruduğu bilinmektedir. Özellikle damar tıkanıklığı gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılması için bol miktarda kavun tüketilebilmektedir.

Kavun Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Kavun içerisindeki vitamin ve minerallerin kanseri önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Kanserli hücrelerin vücutta çoğalmasına engel olarak vücudun kanser hastalığına karşı korumaktadır. Böylece kanserli hücrelerin gelişememesi durumunda kanser hastalıklarının da önlendiği bilinmektedir. Stres önleyici olan kavunun stresli dönemlerde bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra kavunun stres ile mücadele etmek için tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alması kokusunun da bu yönde ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmektedir. Kavun içermiş olduğu vitamin ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan tüm yararlı vitamin ve mineraller barındıran nadir meyvelerden biridir. Düzenli tüketilmesi ve vücutta değişiklikleri sağlaması sağlık açısından oldukça önemlidir. Kavun sigarayı bırakmakta zorlanan kişiler için faydalıdır. Bunun yanı sıra kadınlarda adet sancılarının azalmasını sağlayarak adet düzensizliğini de engelleyici bir etkiye sahiptir.

Kavunun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin bol miktarda alınması bir süre sonra farklı rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olabilir. Fakat günlük mutlaka alınması gereken vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Kavunun çok fazla tüketilmesi alınan vitamin ve minerallerin miktarını çoğaltacağından ishal yapma durumu olabilmektedir. Düzenli olarak ve azar azar tüketilen kavun sağlık açısından daha verimli olacaktır. Çok fazla tüketilmemesi gerekir. Kavunun herhangi diğer gıdalar ile karıştırılmasından çok tek başına tüketilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren tüketilen kavun büyüme ve gelişmeye de oldukça katkı sağlamaktadır. Ergenlik döneminde kavunun bol miktarda tüketilmesi ilerleyen yaşlarda vitamin ve mineral eksiğini engelleyecektir. İçerdiği şeker oranı fazla olduğundan diyet yapanlar tarafından bolca tüketilmemesi gerekir.

Yorumlar
Sema Nalbant 15 Haziran 2018 - 09:51:58 Kavun çeşitleri nelerdir? Yazın en sevdiğim ve yemekten zevk aldığım meyvelerden biridir. Fakat her aldığım kavun farklı tatta çıkıyor. Kimisi yeşilimsi kimisi ise sarı oluyor. Türleri nelerdir? İyisini nasıl anlayabiliriz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: