Sağlık

Beyaz Dutun Faydaları ve Zararları Nedir? Mevsimi Ne Zamandır?

15 Haziran 2018 - 13:32:18
Beyaz dutun faydaları ve zararları nedir? Mevsimi ne zamandır?

Yaz aylarının başlangıcında oluşan dutların eşsiz lezzeti ve sağlık deposu oluşu herkes tarafından sevilmektedir. Mevsiminde oluşan dutların tadı ile ilgi çekmesi bunun yanı sıra dut ile çeşitli tariflerin yapılması beyaz dutu sağlıklı meyveler arasında almasını sağlamaktadır.

Beyaz Dutun Mevsimi Ne Zamandır?

Beyaz dutun yazın toplanarak taze tüketilmesinin dışında kış için kurutularak da tüketildiği bilinmektedir. Beyaz dut doğal bir antibiyotik olması her türlü hastalığın tedavisinde yardımcı olabilecek bir meyve olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı sağlık deposu olarak bilinir.

Beyaz Dutun Faydaları Nelerdir?

Beyaz dut yaz mevsiminin başlangıcınca olgunlaşarak lezzetli bir meyve olarak tüketilmektedir. Kurutularak kışın da tüketilen bu meyve özellikle kapanmayan yaralarda çok fazla etkilidir. Dut yaprağının çeşitli cilt yaralarında ve egzama türlerinde iyileştirici etkisi olduğu gibi bu dutunda doğal bir antibiyotik olması yaralarda iyileşme sağlamaktadır. Özellikle diyabet yaralarında kişilerin düzenli olarak beyaz dut tüketmesi yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Beyaz Dut Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Kanda iltihaplanmanın olması ve kanın iltihabının temizlenmesi için beyaz dut tüketilebilmektedir. Vücuttaki iltihaplanmayı en aza indiren beyaz dut vücudun daha sağlıklı olmasını sağlayabilmektedir. Her türlü egzama tedavisinde kullanılan bu dutun özellikle ciltte oluşan egzamalarda etki gösterdiği görülmüştür. Ayrıca dut suyunun düzenli olarak tüketilmesi saçtaki egzama için de faydalı olduğu bilinmektedir. Bu dut doğal antibiyotik özelliğinden dolayı vücutta meydana gelen bir çok hastalığı iyileştirici ve önleyici etkisi bulunmaktadır. Yaz aylarında taze kış aylarında ise çoğunlukla kuru olarak tüketilen dutun en büyük etkisi erken yaşlarda bağışıklık sisteminin güçlendirmesidir. Kan yapıcı özelliği sayesinde küçük yaşlarda ki çocukların bol bol tüketmesi tavsiye edilir. Cilt sorunlarında etki gösteren bu meyvenin hoşafının da aynı şekilde sağlık deposu olması çok fazla tercih edilen meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Beyaz Dutun Zararları Nelerdir?

Şekerli bir meyve olduğundan dolayı gün içerisinde yüksek miktarda tüketilmesi kilo alımına sebep olabilir. İştah açıcı etkisi oldukça fazladır. İçindeki vitamin ve mineraller küçük çocukların gelişimini desteklemektedir. Bunun yanı sıra fazla tüketilmesi önerilmez. Beyaz dut düzenli bir şekilde her gün yeteri miktarda tüketilmelidir. Ayrıca alerji durumu söz konusu olabilmektedir. Bazı insanlarda bu meyveye karşı hassasiyet oldukça fazladır. Bu nedenle beyaz dut tüketirken alerji durumuna da dikkat edilmelidir. Yaz aylarının ilk başlarında yetişen ve ağaçlarda yer alan dutların daha lezzetli olabilmesi için aşı mevsiminde ağaçları aşılanarak ağaçtan daha fazla mahsul alınabilmektedir. Bu dut açık yaralarda işe yaradığından dolayı şeker hastaları sıkça tüketebilir fakat çok fazla tüketmemeleri sağlık açısından daha iyi olacaktır. Beyaz dutun tüketimi için doktor tavsiyesinin olması sağlık açısından daha doğru olacaktır. Bu meyvenin çok küçük yaşlardan itibaren tüketilmesine ve yenmesine özen gösterilmelidir.

Yorumlar
Aleyna akkuş 15 Haziran 2018 - 13:42:18 Beyaz dut reçeli ve nasıl yapılır? Olur mu? Tarifleri nelerdir? Beyaz dutu çok seviyorum ve bahçemde ağacı var. Çok fazla meyve verdiği için ziyan olmasın diye reçel yapmak istiyorum. Şurubunu da yapıyorlarmış. Nasıl yapılıyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: