Kayısı zayıflatırmı? Kilo verdirir mi? Kayısının faydaları ve zararları nelerdir?
Zayıflama

Kayısı Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kayısının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

30 Nisan 2018 - 01:48:31

İnsanların çok azının favori meyvesi olarak gösteriliyor olsa da kayısı insanlar tarafından genel olarak sevilen meyveler arasında yer alır ve kilo verme üzerinde etkili olabilir.

Kayısı Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Meyveler, kilo vermek isteyen kişilerin günlük hayatları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Diyetlerin içerisinde yer alan meyveler, düşük kalori değerlerinin yanı sıra insanları tok tutma özelliği sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Tüm bunlara ek olarak meyvelerin insan vücudu üzerinde farklı etkileri yer alabilir. Kayısı, sindirim sistemi üzerinde etkili olan meyvelerden birisi olurken bu durumu zayıflama üzerinde farklı sonuçları olmasına sebep olmaktadır. Eğer insanlar, kabızlık problemi çekiyorlarsa ve vücutlarındaki atıkları tam olarak dışarı atamıyorlarsa bu durumda kayısı kullanımı ile birlikte zayıflamaları mümkün olacaktır.

Kayısı Kaç Kaloridir? Kalori Değeri Yüksek mi?

Zayıflamak için bu meyveyi tüketmeyi düşünen kişiler kalori değerini de merak ederler. Ortalama boylardaki bir kayısı 14 kalori değerine sahiptir. Bu değer, gün içerisinde 1500-2500 arasında değişen seviyede kalori alması gereken insanlar için son derece uygun bir değer olarak görülebilir. Ancak belirli bir seviyenin üzerine çıkıldığında kayısı kullanımın insanlar üzerinde olumsuz etkileri de görülebileceğinden dikkatli olmak gerekir. Eğer kayısının kurusunu tüketmek isteyen kişiler varsa daha yüksek miktarda bir kalori değerine hazır olmalıdır. Kurutulmuş kayısının kalori değeri 25 kalori civarında seyreder.

Kayısının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kayısı tüketiminin insanlar üzerindeki en önemli etkisi kansere yakalanma riskini belirli oranda azaltmasıdır. Her ne kadar insanların bunu test etme şansı olmasa da araştırmalar bu bulguları ortaya koyar. Bunun yanı sıra zayıflamaya katkı sağlamasına sebep olan kabızlığa karşı etkisi faydaları arasında sayılabilmektedir. İçeriğinde oldukça yoğun bir biçimde C vitamini yer almaktadır. Bu vitaminin insanlar üzerindeki olumlu etkilerinin tamamı kayısının faydaları arasında gösterilebilir. İçeriğinde yüksek oranda demir bulundurduğundan kansızlık ya da diğer adıyla anemi rahatsızlığına karşı en çok tercih edilen meyveler arasında yer almaktadır. Son olarak cilt bakımında da kullanılabilmektedir.

Kayısının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İlk olarak insanların bilmesi gereken konu, bu meyvenin normal bir miktarda tüketimi durumunda insanlar için herhangi bir zarara sebep olmadığıdır. Ancak bu miktarın farklı sebepler ile aşılması durumunda yan etkiler de kendisini göstermeye başlar. İlk olarak kabızlık sorununu çözmek için kullanılan kayısı, fazla tüketildiğinde insanların ishal olmasına sebep olmaktadır. Bu en yaygın yan etkisi olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra çekirdeğinin içerisinde yer alan zararlı maddeler, farklı yollarla insanların vücuduna girdiğinde baş ağrısı ya da kusma gibi belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Buy etkiler de insanlar arasında olumsuz yönleri olarak sayılabilen durumlardır. Lezzetiyle birçok kişinin en sevdiği meyveler arasında yer alan kayısı, vücuda olan faydaları sebebiyle düzenli bir biçimde tüketilebilmektedir.

Yorumlar
Şenay Kartal 30 Nisan 2018 - 01:58:31 Kuru kayısı zayıflamaya yardımcı olur mu? Kayısı yiyerek kilo vermek mümkün mü? sindirimi düzenleyici etkisi olduğu için kilo vermeye de yardımcı olur diye düşünüyorum. Zayıflamak için günde kaç tane yemek gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: