Sağlık 13 Eylül 2021 - 03:55:15

Kegel Egzersizi Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yorumları

Kegel Egzersizi Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yorumları

Kegel egzersizi doğumdan sonraki süreçte vajinada oluşan değişiklikler ve genişlemelerin minimum seviyeye indirilmesi için yapıla egzersizdir.

Kegel Egzersizi Nedir, Ne Demek?

Genişleme ve sarkmalardan dolayı idrar kaçırma şeklindeki problemler meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin azaltılması için kegel egzersizi yapılır. Fiziksel birçok faydası olan bu egzersizin aynı zamanda cinsel üzerindeki etkileri de oldukça şaşırtıcıdır. Cinsel ilişkiden keyif almayı sağlayan kegel egzersizi pelvik kaslarının güçlendirir. Bu egzersiz aracılığı ile vücut kasları ve pelvik kasları geliştirilebilir. Pelvik kaslarını geliştirmenin esas hedefi mesaneyi korumaktır. Fakat bu egzersiz hem mesaneyi korumakta hem de cinsel ilişkiyi farklı bir deneyim katmaktadır. Tekniklerin bilinmesi halinde düzenli bir şekilde egzersizi yaparak rahatsız olduğunuz durumlardan kurtulabilirsiniz.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kegel egzersizinin yapılabilmesi için mesanenin boşaltılması gerekir. İdrarın boşaltılma esnasında ona kadar sayılır ve pelvik kasları sıkılır. Sonrasında ise pelvik kasları tam anlamıyla genişletilmekte ve bu şekilde ona kadar sayılmaktadır. Egzersiz idrar geldiği zaman gün içinde üç ila dört kez tekrarlanması tavsiye edilir. Pelvik kaslarını bazı kadınlar bulamayabilir. Dolayısı ile egzersiz çoğun zaman olumlu sonuçlanmamaktadır. Kadınların bazıları kegel egzersizi esnasında pelvik kasları yerine uyluk ve karın kaslarını çalıştırmaktadır. Bu yüzden pelvik kasları güçlenemez. Pelvik kaslarının bilinmesi halinde egzersiz bir işe yaramaktadır. Püf noktalar dikkatli takip edilir ve pelvik kasları bulunarak egzersiz yapılabilir.

Pelvik Kası Nasıl Bulunur?

İdrar geldiğinde tuvalete oturulmalıdır. Hızlı bir biçimde idrarın bırakılması ve geriye çekilmesi gerekir. İdrar durdurulduğu ve geri çekildiği esnada kasılma hissedilir. Kasılmanın oluştuğu alana pelvik kası denir. Pelvik kası bulunduğu zaman tarif edilen hareketin yapılması önerilir. Kegel egzersizi için bu kasa ihtiyaç duyulur. Kasları tanımanın yollarından biri vajina bölgesine parmağın yerleştirilmesidir. Vajinaya parmak yerleştirildiği zaman kas dokuları sayılabilir ve pelvik kasının yeri tespit edilmiş olur. Parmak vajinaya yerleştirildiğinde idrarı tutar gibi yapabilirsiniz. Egzersizin işe yaradığını ya da yaramadığını anlamak için bazı aşamalara dikkat edilmelidir.

Kegel Egzersizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Egzersizin yapılma sürecinde karın kısmında ağrı olup olmadığını fark etmek gerekir. Bu sırada karın bölgesinde ağrının olmaması önem teşkil eder. Egzersizden sonra karın ağrımaya başladığı zaman egzersizin yeniden yapılması tavsiye edilir. Bunun nedeni bu egzersizin değil karın egzersizinin yapılmış olması muhtemeldir. Kegel egzersizi sırasında bazı kişiler nefes tutarak göğüs bölgesini kasmaktadır. Yapılan bu hareketin yanlış olduğu söylenebilir. Uygulanan egzersizin etkili olması için vücuttaki çalışan yerin sadece pelvik kasları olması gerekmektedir. Oldukça faydalı ve etkili olan bu egzersizi düzenli bir şekilde yapmak çok önemlidir.

  • kegel egzersizi
  • kegel egzersizi nedir
  • kegel egzersizi nasıl yapılır
  • kegel egzersizinin faydaları
  • kegel egzersizinin yorumları
Yorumlar
İrem Yıldız Kegel egzersizi rahim sarkması konusunda nasıl etkiler meydana getirir? Bu egzersiz yöntemi nasıl yapılır diye çok merak ediyorum. Hamilelikte bu egzersizi yapanlar varmış daha önce yorumlarda görmüştüm. Sanırım oldukça faydalı oluyor. cevapla
yorum yaz
Göğüs Sarkması Neden Olur? Sarkan Göğüs Nasıl Düzelir?