Limonatanın tarifi, yapımı, içindekiler ve yararları nelerdir?
Sağlık

Limonatanın Tarifi, Yapımı, İçindekiler ve Yararları Nelerdir?

13 Eylül 2018 - 10:45:19

Limonata yaz aylarında soğuk olarak tüketilen, verdiği his ve lezzetle vazgeçilmez hale gelen alışkanlıklardan biridir.

Limonatanın Tarifi Nedir? Yararları Nelerdir?

Sıcak havalarda limonata oldukça fazla tercih edilir. C vitamini deposu olduğu için aynı zamanda faydalıdır. Narenciyegiller ailesinden gelir. Hem diyet hem de şekerli biçimde tüketilebilir. Zayıflamak isteyen her insan takviye olarak limonata tüketebilir. Enerji verir ve yapay asitli içecekler karşısında sağlıklı bir yere aittir. Suda çözünebilen C vitamini vücudun içinde uzun bir süre saklanamaz. Dolayısı ile her gün C vitamini alınmalıdır. C vitamini gün içinde alınmazsa diş eti ve deri gibi alanlarda problemler meydana gelmeye başlar. C vitamini soğuk algınlığının en büyük düşmanıdır. Vücuttaki faydaları arasında bağışıklık sistemini koruması vardır. Güçlü antioksidanlardan biridir. Yaz mevsiminde güneşin yaydığı ultraviyole ışınları göze zarar verir. Bu zararları onaran C vitamini katarak şeklindeki rahatsızlıklar karşısında direnç meydana getirmektedir. Güçlü antioksidanlardan biri olmasının avantajı da bağışıklık sistemini korumasıdır. Kan şekerini düzenler ve bu sayede şeker hastalığıyla mücadele edebilme kabiliyeti bulunur.

Ev Yapımı Limonata İçindekiler Nelerdir?

Uzun süre dayanmasını arzu ettiğiniz limonatayı yapmak için su miktarını az tutarak içine biraz zencefil ilave edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir tutam nane ve limon kabuğu ekleyebilirsiniz. Biraz limon tuzu eklenmesi ve şeker miktarının artırılması raf ömrünü uzatan bir uygulamadır. Bu uygulama doğal bir teknik değildir. Su oranı azaltılır, şeker oranı ise arttırılır. Bu şekilde içmeden önce suyla seyreltilerek içilmesi önerilir. Evde yapılan limonatanın ağzı kapanan kaplarda saklanması tavsiye edilmektedir.

Ev Yapımı Limonata Nasıl Yapılır?

Sekiz limon, taze nane yaprağı, beş su bardağı soğuk su, iki buçuk su bardağı toz şeker gerekir. Tercihe göre kekik, taze fesleğen ve reyhan da ilave edilebilmektedir. İlk olarak limonlar soyularak dilimlenir. Limon kabuklarının bir kabın içinde rendelenmesi gerekir. Dilimlenen limonlar rendelenen kabuklarla karıştırılmaktadır. Buna toz şeker eklenir ve limonların suyunun çıkabilmesi için ovalama işlemi yapılır. Meydana gelen karışım tel süzgeçten geçirilmekte ve süzülmüş limon suyunun içerisine beş bardak soğuk su ilave edilmektedir. Kalan posa ise 1 bardak kadar su eklenerek süzgeçten geçirilebilir. Limonata hazır hale gelir tercihe göre kokulu bitki ve buz eklenebilir.

Limonatanın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tansiyonu düşürme özelliği vardır. Düşük tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin özenli olması gerekir. Vücuda ekşi besinlerin alınması uzun zamanda vücudun yorulmasına neden olur. Erken yaşlanma problemi ortaya çıkar. Alkol alan kişilerin limonatadan önce veya sonra yoğun seviyede alkol kullanmaları halinde baş ağrısı ortaya çıkar. Dolayısı ile bu durumlara dikkat edilmelidir. Ayrıca yapay limonatalar sağlığa zararlı olduğu için ev yapımı limonataların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Zeynep Acar 13 Eylül 2018 - 10:55:19 Yazları limonata içmeyi ne kadar sevsem de kıvamını bir türlü tutturamıyorum. Limonata makinesi alıp yapmayı düşünüyorum. Dışarda içtiğimde tadı bana daha güzel ama evde yaptığımda aynı tadı alamıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: