Yaşam 03 Ocak 2021 - 22:31:33

Kahve Lekesi Halıdan, Koltuktan, Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kahve Lekesi Halıdan, Koltuktan, Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kahve, dünyanın en fazla tüketilen içeceklerinin başında gelirken birçok kişi farklı aktiviteler yaparken kahvelerini yudumlamayı tercih etmektedir. Bu da birçok farklı noktada kahve lekesi oluşmasına sebep olur.

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Kahve tüketimi, hem evlerde hem de ofislerde çok fazla yüksek seviyelerde olurken bu durum sürekli olarak halılara damlamasına ya da dökülmesine sebep olmaktadır. Bu durumda da çok ciddi kahve lekeleri oluşabilirken estetik açıdan oldukça kötü bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Kahve, halıya temas ettiğinde leke oluşmaması için en kısa sürede müdahale edilmesi gerekir. İlk yapılması gereken kağıt havlu ya da bir bez ile kahvenin halıdan uzaklaştırılmasıdır. Bu ürünler ile lekenin olduğu bölgeye bastırılarak kahve emilebilir. Sonrasında deterjanın bir beze sıkılması gerekirken bu bez ile dairesel olarak dışarıdan içe doğru temizleme yapılır. Bunun ardından kişiler bezi tamamen durulayıp halıdan deterjanın da çıkarılması sağlanır. Bu şekilde kahve lekesi halılardan en iyi şekilde uzaklaştırılacaktır.

Kahve Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Kahve sebebiyle oluşan lekeler koltuklarda da benzer bir biçimde çıkarılırken ekstra yöntemler de dahil olmaktadır. Eğer koltukların kılıfları çıkartılabiliyorsa kahvenin dökülmesinin ardından hemen kılıfın çıkarılması ve bu şekilde koltuğun iç kısmına kahvenin geçmesi engellenmelidir. Sonrasında bu kılıfı kişiler çamaşır makinesine atarak rahatlıkla temizleyebilirler. Eğer koltuk kılıfları çıkmıyorsa bu durumda halılardakine benzer bir uygulama ile lekeler çıkarılmaktadır. Eğer deri koltuklar varsa bu durumda daha az endişe edilmesi gerekirken direkt olarak deterjanlı bez ile uygulamaya başlanabilir. Deri koltuklarda iz kalma ihtimali son derece düşük olacaktır. Farklı kumaşlarda özel kimyasal malzemelerin kullanımına gerek duyulabilir. Halı ve koltuk yıkama hizmeti veren firmalar, bu lekeler için özel uygulamalar gerçekleştirirlerken ithal olarak alınmış temizlik malzemeleri ile lekeleri çıkarırlar. Bu firmalara başvurarak koltuklarda iz kalmaması sağlanabilir.

Kahve Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kahve tüketirken kişiler, halıya ya da koltuğa kahvelerini damlattıkları gibi üstlerine de kahve damlatarak leke oluşumuna sebep olabilirler. Kıyafete kahve döküldüğünde kişilerin ilk olarak kıyafetlerini çıkarma imkanları varsa çıkarmaları ve tersini çevirerek ılık suya tutmaları gerekmektedir. Sonrasında ılık suya tuttukları lekenin üzerine deterjanlı bez ile temizleme işlemi uygulanırken burada kıyafetin rengini bozacak bir temizleme ürününü kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Doğru temizlik ürünleri ile birlikte kullanıcılar lekelerin en iyi şekilde çıkmasını sağlayabileceklerdir. Sonrasında aynı bölgenin ılık bir su ile durulanması ile birlikte kahve, kıyafetten ya da kumaştan uzaklaştırılabilir. Bunlara ek olarak kuru temizleme firmalarına da bu ürünler bırakılarak temizleme işlemi profesyonel olarak gerçekleştirilebilmektedir. Her an her yerde oluşabilen kahve lekesi problemlerinde doğru temizlik ürünlerini seçimi ve doğru bir şekilde uygulanması ile birlikte lekeler iz bırakmadan çıkarılabilmektedir.

  • kahve lekesi
  • kahve lekesi halıdan nasıl çıkar
  • kahve lekesi koltuktan nasıl çıkar
Yorumlar
Senem kaya Kahve lekesi gömlekten nasıl çıkar? Bugün ofiste kahve içerken üzerime döküldü sildim filan ama pek bir çaresi olmadı. Gömlek koyu renk olmasına rağmen biraz belli oluyor. Yıkasam geçer mi? Ne yapmam gerekiyor? cevapla
Tuba Aslan Kahve lekesi kıyafetten nasıl temizlenir lütfen yardımcı olun. Beyaz gömleğime kahve döktüm ve lekenin çıkması için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Makineye atsam biliyorum leke kalacak. Öncesinde bir işlem yapmak gerekiyor sanırım. cevapla
yorum yaz
Balık Yağı Hapı Nasıl İçilir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları