Diyet

Hamile Diyeti Nasıl Yapılır? Nasıl Olur?

18 Haziran 2020 - 08:50:21
Hamile Diyeti Nasıl Yapılır? Nasıl Olur?

Hamile diyeti; annenin gebelik sürecinde çok fazla kilo almasını önlemek ve bebekte meydana gelebilecek sağlık problemlerinin önlenmesini sağlamak amacı ile uygulanan bir beslenme programıdır.

Hamile Diyeti Nasıl Yapılır?

Gebelik sürecinde kilo alımını durdurmayı değil, sağlıklı ve dengeli bir şekilde alınmasını sağlayan hamile diyeti, doğumdan sonra kilo veriminin kolaylaşmasına da destek olan bir kilo verme yöntemidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Bu süreçte kilo verme amaçlı bir diyetin uygulanması bebeğin sağlığını riske atmaktadır. Bu dönemde önemli olan sağlıklı bir şekilde beslenerek aşırı kilo alımını önlemek ve dengeli bir beslenme programı uygulamaktır. Eğer ki diyet kapsamı altında yetersiz beslenme söz konusu olursa, vücuda gerekli olan protein ve vitamin takviyesi sağlanmaz. Bu da bebekte gelişim geriliği ile beraberinde zeka geriliği meydana getirir. Bu nedenle gebelik sürecinde aşırı değil vitaminli beslenmek gerekmektedir.

Öncelikle hamile diyetinde öğün atlama gibi bir durum söz konusu değildir. Anne adayı kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere günde 3 öğün sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. Kahvaltıdan önce eğer ki mideniz bulanmıyorsa bir bardak su içebilirsiniz. Bu vücudunuzdan toksin atılmasına destek olur. Kahvaltı peynir, yumurta, çavdar ya da buğday ekmeği tüketiniz. Ayrıca ceviz ve zeytin tüketimi de sağlayınız. Tüm bunları dengeli bir şekilde tüketiniz. Ara öğünlerde meyve ve ayran, çiğ fındık tüketebilirsiniz. Öğlen fırında kızarmış kırmızı ya da beyaz et, mevsim yeşillikleri içeren bir salata, yoğurt ya da ayran, ayrıca bulgur pilavı tüketebilirsiniz. Ekmeğiniz yine çavdar olabilir. Ara öğünde yine beyaz peynir çavdar ya da buğday ekmeği ile meyve tüketimi sağlayabilirsiniz. Akşam yemeğinde ise sebze ya da bakliyat, 2 bardak ayran, salata gibi besiler tüketebilirsiniz. Akşam yemeği sonrasında ceviz, fındık, süt ya da yoğurt gibi tüketimler sağlayabilirsiniz.

Hamile Diyeti Listesi

Hamile Diyeti Nasıl Olur?

Gebelikte yapılan diyet, annenin sağlıklı beslenmesi üzerine olmalıdır. Kilo alımının dengeli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır. Eğer ki hamileliğinizde riskler varsa bu tarz diyetlerden uzak durmalı ve doktorunuz neyi öneriyorsa onu uygulamalısınız. Fakat herhangi bir risk yoksa beslenme tüyolarına uyarak dengeli kilo alabilirsiniz ve doğumdan sonra kolay zayıflama sağlayabilirsiniz.

Gebelikte alınan fazla kilolar, kadınların psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Halbuki bu oldukça doğal bir durumdur. Fakat gebelikte hem sağlıklı beslenmek hem de dengeli kilo alımı sağlamak doğumdan sonra kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca vitamin ve mineral açısından da bir eksiklik olmayacağından bebeğinizin gelişimi daha sağlıklı tamamlanabilir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken en önemli detay bol su tüketimidir. Su tüketerek vücuttaki zararlı toksin maddelerin dışarı atılması sağlanabilir. Ayrıca gereksiz yağlarda parçalanarak idrar yolu ile dışarı atılır.

Hamile Diyeti Listesi Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak hamile diyet listesinde olmazsa olmaz bazı gıdalar yer almaktadır. Bunlardan ilki meyvelerdir. Lif açısından zengin olan, kabızlık gibi durumları engelleyen, ayrıca vücudun şeker ihtiyacını doğal bir şekilde karşılayan meyve tüketimine önem verilmelidir. Kahvaltılarda bol miktarda tahıl tüketimi yapılmalıdır. Kalsiyum açısından zengin olan ve bebeğin gelişimine katkıda bulunan süt ve süt ürünleri de kesinlikle yeterli miktarda tüketilmelidir. Ayrıca beyin kalp ve diğer organların gelişimini sağlayan protein de dengeli bir şekilde doğal besinlerden mutlaka alınmalıdır. Diyet listesinde bunlara yönelik besinler bulunmalıdır.

Gebelikte Beslenmenin Önemi Nedir?

Hamilelik döneminde hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı önemlidir. Bebek bu süreçte annenin tükettiği besinler ile gelişimini tamamlamaktadır. Bu yüzden annenin mutlaka sağlıklı, dengeli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Hamile diyeti uygulayarak dengeli beslenme ile aşırı kilo alımından kendinizi koruyabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: