Sağlık

Kekik Nedir? Neye İyi Gelir? Kekiğin Faydaları, Zararları, Özellikleri, Besin Değeri

06 Nisan 2018 - 06:20:24
Kekik nedir? Neye iyi gelir? Kekiğin faydaları, zararları, özellikleri, besin değeri

Sağlığımız için son derece faydalı olan kekik, baharat olarak da kokusu ve lezzetiyle herkes tarafından tercih edilmektedir.

Kekik Nedir? Neye İyi Gelir?

Türk mutfağında et yemeklerinin yeri çok önemli olurken buna paralel olarak kekiğin önemi de oldukça fazladır. Et yemeklerinin içerisinde kullanılan en önemli baharatlardan birisi olarak kekik gösterilebilmektedir. Dünyanın birçok yerinde kekik üretilirken bulunduğu iklime göre farklı çeşitlerde oluşabilmektedir. Ancak tamamında belirli bir koku ve şifalı etkiler bulunur. Eski dönemlerde ilaç üretiminde de sıklıkla kekik kullanımı görülmüştür. Boyu 15 ile 40 santimetre uzunluğa ulaşabilen bu bitki, güneşi oldukça fazla sever. Bu etkisi doğrultusunda doğada vahşi olarak yetişmektedir. Bunun yanında özel olarak yetiştiriciliği de rahatlıkla yapılabilir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kekiğin en önemli faydası iştah açıcı olmasıdır. İnsanlar arasında kilo vermek için uğraşan kişi sayısı oldukça fazla olurken kilo almak için bir çaba sarf eden de onlarca insan bulunmaktadır. Kilo almak isteyen kişiler düzenli olarak kekik tüketerek biraz daha fazla gıda tüketimine imkan tanıyabilirler. Bu şekilde kilo verme imkanları da olacaktır. Sindirim sistemi üzerinde etkili bir üründür. Sindirim sisteminin verimini arttırarak en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Bu özelliği sebebiyle diyetlerde kullanımı mümkündür ancak iştah açıcı etkisine dikkat edilmesi gerekir. Sakinleştirici ve siniri ortadan kaldırıcı etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca nezle ya da soğuk algınlığına karşı tercih edilebilecek ürünlerden birisidir.

Kekiğin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kekik üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda kekiğin herhangi bir zararının olduğunu gösteren sonuçlara ulaşılamamıştır. Gebe bayanlarda ya da emziren bayanlarda kullanımının sakıncalı olduğuna dair bir bilginin varlığı da tartışmalıdır. Ülke mutfağımızda sıklıkla tercih edilen bir ürün olduğundan yemeklerde kullanımında hamile bayanlara bir zarar vermediği söylenebilir. Genelde insanların çok yüksek miktarlarda tüketmeye ihtiyaç duymamalarından dolayı zararları kendisini nerdeyse hiç göstermez. Bu aşamada çok fazla tüketmeye başlamak belki iştahın fazla açılmasına ve bu doğrultuda istenmeyen seviyede kilo alımına sebep olabilir. Ancak bu da kullanımı bırakarak ortadan kalkacak olan sorunlardan birisidir.

Kekik Kullanımı ve Besin Değeri Nedir?

En yaygın tüketimi yemeklerin içerisindekidir. Bunun yanında soslara katılması ve salatalarda kullanılması da son derece yaygın bir durumdur. Bunun yanı sıra bu tarz yeşil bitkilerin tamamına yakını gibi bitki çayı şeklinde de kullanılması uygun görülür. Kekik çayı olarak bilinen bitki çayı, gün içerisinde 3 defaya kadar kullanılabilmektedir. Bu seviyeye kadar zarar vermezken faydaları vücutta rahatlıkla fark edilmeye başlanır. 100 gramı 100 kalori kadar gelen kekiğin içerisinde A, C ve D vitamini yer almaktadır. Sofralarımızın vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan kekik, insan vücudu için olan faydaları sayesinde dünyanın en önemli baharatları arasında gösterilmektedir.

Yorumlar
Alev Seçkin 06 Nisan 2018 - 06:30:24 Kekiğin besin değeri nedir? Yemeklere çok ayrı bir tat veriyor. Ben genelde adet olduğumda karın ağrım geçsin diye suyunu içiyorum. Çok işe yarıyor. Çayının ve yağının faydaları nedir acaba? Birçok kişi kullanıyor neye yarıyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: