Sağlık 01 Şubat 2021 - 14:30:25

Kenevir Tohumu ve Yağı Faydaları, Fiyatı

Kenevir Tohumu ve Yağı Faydaları, Fiyatı

Ülkemizde son dönemin en popüler ürünlerinden birisi olan kenevir tohumu sağlık için son derece faydalı bir üründür.

Kenevir Tohumu ve Yağı Nedir?

Kenevir, tek yıllık bir bitki türü olarak ülkemizde ve dünyanın birçok farklı ülkesinde yetiştirilmektedir. Saplarında bulunan liflerden iplik ve kumaş yapılırken hamurlu olan kısmı kağıt üretiminde kullanılmaktadır. İnsanların kullandığı en eski doğal kaynaklardan birisi olan gösterilen kenevirin tohumları da insanlar için son derece faydalıdır. Geçmiş yıllarda hayvan yemi olarak kullanılan kenevir tohumu, vücuda olan faydaları fark edildikten sonra mutfaklarımızda da tercih edilmeye başlanmıştır. Farklı şekillerde tüketilebilirken tohumundan yağ elde edilmesi de tüketim seçeneklerini arttırır. Kenevir tohumu yağı olarak isimlendirilen bu yağ ile insanlar rahatlıkla bitkinin faydalarını vücutlarında görebilirler.

Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu vitaminler yönünden son derece zengin bir üründür. İçeriğinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini barındırmaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko mineralleri yönünden de oldukça zengin bir üründür. Protein bakımında çok zengin bir ürün olması sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih edilebilmektedir. Gün içerisine 3 yemek kaşığı kadar kenevir tohumu tüketmek, günlük protein ihtiyacının üçte birini tek başına karşılamaktadır. Bu özelliği, vejetaryen olan kişiler için son derece önemlidir. Et tüketmedikleri için alamadıkları proteini bu ürün ile karşılayabilirler. Ayrıca saç ve cilt sağlığı için de çok faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir.

Kenevir Tohumu Zayıflatır mı?

Kenevir tohumunun tek başına zayıflatıcı bir etkisi bulunmaz. Ancak zayıflamak isteyen ve bunun için belli adımlar atan kişiler için muhteşem bir destek ürünüdür. Diyetlerini yapan kişiler, kenevir tohumu tükettiklerinde içerisindeki lif sayesinde çok uzun süre tok kalabilirler. Uzun süre açlık hissetmemeleri de onların diyetlerini daha rahat bir biçimde yapmalarını ve kilolarını vermelerini sağlamaktadır. Kilo verirken spor da yapmayı tercih eden kişiler, kenevir tohumu sayesinde günlük protein ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılamış olurlar. Verdikleri kiloları kaslarından vermek istemeyen ve yağlarını eritmek isteyen kişiler için bu ürün muhteşem bir seçenek olacaktır.

Kenevir Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kenevir tohumu, çiğ bir şekilde kullanılabildiği gibi kavrularak da kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kenevir tohumu yağı sayesinde ekstra bir kullanım seçeneği de ortaya çıkmış olur. Yemeklerin içerisinde bu yağ rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Ayrıca kenevir tohumu da direkt olarak yemeklerin içerisine atılabilir. Kilo verme amaçlı kullanmayan ve vücuda olan diğer faydalarını tercih eden kişiler keklerin içerisinde de bu kenevir tohumlarına yer verebilmektedirler. Her türlü kullanımda olumlu etkilerini vücutta göstermeyi başaracaktır. Mucize ürünlerden birisi olan kenevir tohumu günümüzde birçok rahatsızlığın ortadan kaldırılmasında ve fazla kilolardan kurtulmada iyi bir yardımcı görevi görmektedir.

  • kenevir tohumu yağı
  • kenevir tohumu zayıflatır mı
  • kenevir tohumu nasıl kullanılır
Yorumlar
Funda Dere Kenevir tohumu yağının kanser için etkileri ve faydaları nelerdir bilen var mı? Faydalı olduğunu ve ülkemizde yetiştiriciliğinin yapılacağını duymuştum. İlaç sektöründe sanırım kullanılıyor. Yağını nereden bulabilirim nasıl satın alabilirim? cevapla
yorum yaz
Diyet Pasta Yöntemi ve Tarifleri Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Yapılır?