Sağlık 01 Şubat 2021 - 18:21:32

Tik Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur?

Tik Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur?

Herhangi bir ama hizmet etmeyen ve aniden ortaya çıkan kas kasılmaları tik olarak isimlendirilirken her yaştan insanda görülebilmektedir.

Tik Nedir, Ne Demek?

İnsanlar, düşünce yetileri sayesinde vücutlarındaki kasların bir kısmını istedikleri şekilde hareket ettirebilirler. Ancak bazı durumlarda kaslarda kasılmalar yaşanır ve bu durumda kaslar, kendilerine gelen emri uygulamazlar. İnsanlarda yaşanan istemsiz kas kasılmaları ya da hareketleri tik olarak isimlendirilmektedir. Bu eylemler, herhangi bir amaca hizmet etmezken insanlar tarafından da kontrol edilemezler. Vücut herhangi bir sorgu olmadan bu eylemi gerçekleştirmektedir. Tam olarak bir refleks şeklinde işler ve insanlar bazı durumlarda bunun gerçekleştiğinin farkında dahi olamazlar. Bu da onları sosyal açıdan çok zor durumlarda bırakabilmektedir.

Tik Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Tikler, insanların duyguları ile direkt olarak alakalı olan bir durumdur. İnsanların yaşadıkları ani heyecanlar, korku ya da irkilme durumları onların tik sahibi olmalarına sebep olabilmektedir. Özellikle tikler çocuk yaşta ortaya çıkarken tedavi edilmediğinde ömrün sonuna kadar devam edebilmektedir. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, kaygılı ya da tedirgin olan çocuklarda tik sorununun daha fazla görüldüğünü belirtmektedir. Özellikle anne ve babası kuralcı olan ve oldukça titiz davranan çocuklarda tikler çok sık görülür. Bunun dışında kişilerin aldıkları bir darbe ya da geçirdikleri bir ameliyat da tike sebep olabilmektedir.

Tik Nerelerde Olur? Nasıl Olur?

Tik vücudun birçok farklı kısmında ortaya çıkabilirken yüz, en sık görüldüğü bölgedir. Birçok insanın yüzünde yer alan kaslarda istemsiz hareketler görülebilir. Özellikle göz kapağının istemsiz bir şekilde gereğinden daha sık kapatılıp açılması çok yaygın görülmektedir. Bunun yanı sıra yanak adalelerinde de oluşan tikler çok yaygındır. Dudaklar da tamamen kas yapısından oluştuğu için insanların tik rahatsızlığında hedef alınan noktalardan birsidir. Dudakla sürekli olarak yapılan hareketler insanlarda bolca görülmektedir. Bunun yanı sıra insanların istemsiz şekilde burnunu çekmesi ya da öksürmesi gibi tikler de bulunur. Parmaklarını çıtlatmak, omuz silkmek, dizini ya da ayaklarını sallamak da insanların sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır.

Tik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorunun tedavisinde insanların kendisi kadar etrafındaki kişiler de rol oynar. Özellikle tik sahibi kişilerin sürekli olarak görüştüğü kişiler tarafından hakaret şeklinde yorumlar alması ya da onlarla sürekli olarak dalga geçilmesi tedaviyi geri götürecektir. Tik sorunu yaşayan kişiler genel olarak ilaç ile tedavi edilirler. Tikin seviyesine göre ilacın yanında terapi de gerekebilmektedir. Burada tik sahibi olan kişinin ailesine büyük iş düşer. Tikten kurtulma sürecinden onlara tiklerini hatırlatacak olan tüm eylemlerden kaçınmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde insanlar tik sorunundan kurtulur ve normal hayatlarına geri dönebilirler. Çocuklardan yetişkinlere kadar çok kişide görülebilen tik sorunu tedavi edilebilir ancak tedavisi hastaya bağlı olduğundan bazen süreç oldukça uzun sürelere yayılabilmektedir.

  • tik
  • tik nedir
  • tik neden olur
  • tik nerelerde olur
  • tik tedavisi
Yorumlar
Seval Gülmez Daha önce gözümde tik vardı ve bunun için doktora gitmiştim. Uygulanan birkaç tedavi yöntemi sayesinde bu durumu atlattım. Tikin birçok nedeni olabilir. Önemli olan doğru yöntemlerin uygulanması ve gerekenlerin yapılması. cevapla
yorum yaz
Siyatik Nedir? Neden Olur? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi