Yaşam 02 Şubat 2021 - 06:50:08

Zeytin Çorbası Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Zeytin Çorbası Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Türk mutfağı son derece farklı çorba çeşitlerine ev sahipleri ederken zeytin çorbası da bu muhteşem lezzete sahip ürünlerden birisidir.

Zeytin Çorbası Tarifi Nedir? Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Normal şartlarda kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerinden birisi olan zeytin, son dönemde çorba olarak da kullanılmaktadır. Zeytin çorbası yapılırken ana malzeme olarak yeşil zeytin tercih edilir. Çorbanın hazırlanması için 100 gram çekirdeksiz yeşil zeytin gerekirken bunun tuzdan mümkün olduğu kadar arındırılmış olması daha iyi olacaktır. Zeytinin yanı sıra 1 tutam zencefil, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı un, 1 çar bardağı krema, 6 bardak su, karabiber ve dereotu gerekmektedir. Malzemelerin tamamı evlerde bulunan ürünler olduğundan insanlar rahatlıkla bu çorbayı hazırlayabilirler.

Zeytin Çorbası Nasıl Yapılır?

Çorbanın hazırlanması için ilk olarak zeytinlerin tamamen ezilmesi gerekmektedir. Bunun için mutfak robotu kullanmak doğru bir tercih olurken robotun içerisine 1 kaşık zeytinyağı ve zencefil de atılarak ezme işlemine başlanır. Geriye kalan 1 kaşık zeytinyağı ise tencereye atılarak ısıtılır ve sonrasında unun tamamı tencereye alınarak un kavrulur. Üzerine ısıtılan su yavaşça ilave edilirken bir taşım kaynatılması gerekir. Ayrından elde edilen zeytin püresi tencerenin içerisine alınır ve kapağı kapatılır. Kısık ateşte 15 dakika kadar karışımın pişirilmesi çorbanın hazır hale gelmesi için yeterli olacaktır. Çorba servis edilmeden önce çırpılmış olan krema ve dereotu da çorbaya eklenir. Bunun sonrasında çorba tüketim için hazır hale gelecektir.

Zeytin Çorbası Hangi Yemekler ile Tüketilebilir?

Misafirlerine, ailesine ya da kendisine zeytin çorbası yapmayı düşünen kişiler arkasından hangi yemekleri kullanacaklarını da düşünmeye başlarlar. Çorbalarını seçen ve muhteşem bir lezzet elde eden kişiler çorbanın arkasına et yemeklerini rahatlıkla tercih edebilirler. Ustalar, et kavururken içerisine zeytin atmaları belirli bir amaca yöneliktir ancak zeytin ile etin uyumsuz bir ürün olmadığını da göstermektedir. Bu doğrultuda et yemeği tercihi ve arkasından pilav uygun olabilmektedir. Ancak kişiler çorbalarında sebze de kullanmadıkları için sebze yemeği tercihleri de sorun yaratmayacaktır. Sebze yemeği ve makarna ile menüler kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Zeytin Çorbası Kalorisi Ne Kadar?

Kilolarından kurtulmak için aldıkları kalori miktarına dikkat eden kişiler, zeytin çorbasını rahatlıkla tüketebilirler. Bilindiği üzere zeytin, kalori bakımından çok masum bir ürün olarak gösterilemez. Bu sebeple de insanlar diyet dönemlerinde tükettikleri zeytin miktarına dikkat ederler. Ancak zeytin çorbasının içerisinde çok yoğun bir biçimde tercih edilmediğinden ve yeşil zeytin kullanıldığından kalori açısından bir sorun yaratmamaktadır. Yapılış tarzına ve içerisinde kullanılan malzemelere göre kalori miktarı değişiyor olsa da genel olarak 150 kalori seviyesinde seyreden bir çorba olarak menülerdeki yerini almaktadır. Kolay bir şekilde yapılabilen zeytin çorbası hem farklı hem de lezzetli bir seçenek arayan kişiler için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

  • zeytin çorbası
  • zeytin çorbası tarifi
  • zeytin çorbası kalorisi
  • zeytin çorbası nasıl yapılır
Yorumlar
sümeyye Çetinel İtiraf etmek gerekirse hayatımda ilk defa duyduğum ama neden daha önce yemedim diye hep söylendim. Bence çok güzel bir tadı var ve tarifi de çok kolay. Ben burada bahsedildiği şekilde yapmıştım. Farklı yöntemler de olabilir Ama bu tarif güzel. cevapla
yorum yaz
Kudret Narı Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Kullananların Yorumları