Sağlık 02 Şubat 2021 - 10:40:48

Sakız Enginarı Nedir? Tarifi Nasıl Olur?

Sakız Enginarı Nedir? Tarifi Nasıl Olur?

Ülkemiz iklim çeşitliliği sebebiyle sebze üretiminde oldukça geniş imkanlara sahip olurken sakız enginarı da bu imkanlar dahilinde üretilen ürünlerden birisidir.

Sakız Enginarı Nedir? Nasıl Tüketilir?

Hasat işlemleri Kasım ayında başlayıp Nisan aynının sonuna kadar devam eden sakız enginarı, ülkemizde en fazla İzmir ve çevresinde yetişmektedir. Özellikle İzmir'in Balçova, Çeşme, Karaburun ve Mordoğan gibi ilçelerinde bolca yetiştirilmektedir. Ülkemizde farklı enginar çeşitleri yetiştirilirken bunların ilk sırasında sakız enginarı ve Bayrampaşa enginarı gelmektedir. Her iki ürünün de vücut için faydaları saymakla bitmezken yemeklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Zeytinyağlı enginar, ülke mutfağımızın en nadide yemeklerinde birisi olarak gösterilirken en lüks davetlerde dahi tercih edilebilmektedir.

Sakız Enginarı Faydaları Nelerdir?

Sakız enginarının içeriğinde yoğun miktarda C ve B vitaminleri bulunur. Bu vitaminler sayesinde insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. İçerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken kış aylarında insanların salgın hastalıklardan daha iyi bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra alkol tüketen kişilerde oluşan baş ağrısının ortadan kaldırılmasında, yorgunluğun giderilmesinde ve ağız kokusunun düzeltilmesinde de çok etkili bir üründür. İzmir çevresinde yetişmesi ve alkol kullanan kişiler üzerinde bu etkilerinin olması meze olarak da sıkça tercih edilmesini sağlamaktadır. Özellikle balık restoranlarında sakız enginarı ile yapılan yemekler gelen misafirlere bolca sunulmaktadır.

Sakız Enginarı Hangi Hastalıklara Karşı Kullanılabilir?

İçerisinde sinarin adı verilen bir madde bulunduran sakız enginarı, kolesterolün düşmesine katkı sağlamaktadır. Eğer insanların kolesterol düzeyleri tehlikeli bir seviyede ise kişilerin düzenli olarak bu ürünü tüketmeleri fayda sağlayacaktır. Ayrıca kadınlarda sıklıkla görülen kansızlık ya da diğer adıyla anemi rahatsızlığının ortadan kalkmasına da yardımcı olan sebzelerden birisidir. Yaşlılık ile ortaya çıkan romatizmal rahatsızlıkların çözümünde de önemli yardımcılardan birisi olarak gösterilir. Ayrıca hazımsızlık sorununun çözümünde kullanılırken gut hastalarına da uzmanlar tarafından önerilen bir sebzedir. Yılan ya da böcek ısırmalarında da bölge halkı tarafından sıklıkla kullanılırken faydaları kısa süre içerisinde görülmeye başlamaktadır. Son olarak sindirim sistemini düzenlediği için ishal ya da kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilmektedir.

Sakız Enginarı Tarifi Nasıl Olur?

İlk olarak enginarın çanak kısmını saplarıyla birleştiği yerden kesmek gerekir. Ardından iç kısmında yer alan tüylü bölümleri de çıkararak ayıklanmalıdır. Sonrasında dörde bölünen enginarların saplarındaki kabukların soyulması gerekmektedir. Bir kaseye 2 kaşık un, 1 adet limonun suyu ve 3 bardak su ekleyerek karıştırmaya başlanmalıdır. Ayıklanan enginarların da bu aşamada hazırlanan suyun içerisine atılması gerekirken bu şekilde kararmaması sağlanır. Tencereye atılan zeytinyağına 1 kuru soğan küp şeklinde doğranarak eklenir ve kavrulmaya başlanır. Sonrasında enginarlar, limonlu ve unlu su ile birlikte tencereye atılmalıdır. Tuz da ilave edildikten sonra 20 dakika pişirilerek yemek hazır hale gelir. Vücudumuz için çok faydalı olmasına rağmen herkes tarafından bilinmeyen sakız enginarı yemeklerin içerisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

  • sakız enginarı
  • sakız enginarı nedir
  • sakız enginarı tarifi
  • sakız enginarı faydaları
  • sakız enginarının içeriği
Yorumlar
Nezahat Görgülü Sakız enginarı fidesini nereden bulabilirim? Daha önce tarifini uygulamıştım. Tadı çok güzel olmuştu. Bahçemde yetiştirmeyi düşünüyorum ama nasıl yapacağım bilmiyorum. İzmir'de yetiştiriliyordu daha önce orada da yemiştim yemeğini. cevapla
yorum yaz
Yağ Yakan Yiyecekler ve İçecekler