Yaşam 24 Aralık 2021 - 17:19:24

Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo almak için; gün içerisinde ihtiyacınız olan kalori miktarından daha fazla kalori almanız, yağlı yiyecekler yerine sağlıklı kilo almaya destek olan besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Kilo Almak İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzde obezite ve fazla kilo problemleriyle uğraşan binlerce insan varken aynı zamanda kilo almaya çalışan da birçok kişi bulunmaktadır. Zayıf olmak ve kilo alamamak birçok neden bağlı olarak gerçekleşebilir. Yetersiz beslenme, kronik hastalıklar ve yeme bozuklukları gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kilo almak için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Kilo almak istiyorsanız beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde harcamış olduğunuz kalori miktarından daha fazla yemek tüketmelisiniz. Böylece kilo almaya başlayabilirsiniz.
  • Doğru gıdalarla beslenmelisiniz. Yanlış ve kötü gıda seçimi kilo almanızı engelleyebilir.
  • Hızlı hızlı değil yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo almalısınız. Vücudunuzda sağlıksız kilo alımı daha sonradan çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kilo alırken kademeli olarak almalısınız. Hedefiniz ise vücudunuz için ideal olan kilo olmalıdır.
  • Çok fazla yemek yemek zayıf bile olsanız göbeğinizin çıkmasına neden olmaktadır. Fazla yemek yiyerek kilo almak yerine sadece göbeğinizin büyümesine neden olabilirsiniz. Bunu engellemek için egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yaptığınız vücudunuz çalışır ve besine ihtiyaç duyar. Egzersizden sonra yemek yediğinizde vücudunuzun tek bir bölgesi değil her yeri eşit oranda kilo almış olur. Böylece orantılı bir fiziğe sahip olursunuz.

Vücut kitle indeksi olması gerekenin altındaysa eğer, öğün atlamadan düzenli ve dengeli beslenme sağlamalısınız. Eğer iştahım yok diyorsanız, iştah açmaya yardımcı olan besinlerden destek alınız.

Kilo Almanın En Hızlı Yolu Nedir?

Yağsız kilo alımı için ağırlık çalışmanız gerekmektedir. Kas hareketleri vücuttaki yağın kasa dönüşmesine yardımcı olur ve böylece yemeklerden almış olduğunuz yağlar vücut tarafından emilmez. Düzenli ve dengeli miktarda protein, yağ ve karbonhidrat alarak kilo alabilirsiniz. Besin takviyeleri sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Kilo almak için yaptığınız diyetlerinizde leblebi ve fıstık bulundurmak abur cubur tüketmenizi engeller hem de vücudunuz için oldukça sağlıklı etkiler yaratarak kilo almanızı sağlar. Kap sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Nişastası bol ve kalorisi yüksek yiyecekler tüketmeniz hızlı kilo almanıza yardımcı olmaktadır.

İdeal kiloya ulaşmak için kilo aldıran karışımlardan destek alabilirsiniz. Bu karışımlar genel olarak kalori bakımından zengin olan ve vücuda enerji veren kürlerdir. Süt, muz, fıstık ezmesi gibi besinlerden sağlıklı bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz?

Eğer çok zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız, öğün atlamadan düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat ediniz. Bol bol sebze meyve ve et tüketmeye dikkat ediniz. Abur cubur ve hamur işinden ziyade vücudunuz için sağlıklı olan besinleri tercih ediniz. Fazla yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınınız. Yağlar midede tokluk hissi yaratırlar. Bu tokluk hissi gün içerisinde daha az yemek tüketmenize neden olur ve ayrıca sağlıksızdır. Bu nedenle zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmeye özen gösteriniz.

Kilo alma sürecince özellikle omega-3 tüketmeye de özen gösteriniz. İyi bir uyku düzeni kilo almanıza yardımcı olur. Uyuduğunuzda vücudunuz dinlenir ve böylece enerjisini toplar. Ayrıca uyku kas gelişimi için oldukça önemlidir. Az ve yetersiz uyku kilo almanızı engelleyebilir.

Kilo Alamama Nedenleri Nelerdir?

Kilo almak genetik bir yapıdan dolayı kaynaklanabilir. Bazı kişilerin metabolizması normalden daha hızlı çalışır. Bazı kişilerin ise iştahları azdır. Bu gibi nedenler kilo engel olabilir. Genetik durumun dışında gün içerisindeki aşırı fiziksel aktivite de zayıf olmaya neden olabilir. Normalden fazla kalori yakımı kilo vermeye neden olmaktadır. Yetersiz ve eksik beslenme kilo almayı engellemektedir. Kilo almak için vitaminli beslenmek gerekmektedir.

Kilo almanın önündeki en büyük engellerden birisi de bağırsak parazitleridir. Vücutta bulunan parazitler kilo almayı engelleyebilir. Parazitler bağırsakların fonksiyonlarını bozar ve kilo vermeye neden olabilir. Diyabet, sindirim rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklar kilo kaybetmeye neden olabilir ve almayı engelleyebilir. Psikolojik ve ruhsal sıkıntılar iştah kesebileceği için kilo almayı engelleyebilir.

Bunların yanı sıra kullanılan ilaçlar da yan etki olarak kilo vermeye neden olabilmektedir. Kilo vermenin ve alamamanın birçok nedeni olabilir. Aşırı zayıf olmak bağışıklık sisteminin güçsüz olmasına neden olur. Bunun yanında anemi ve saç dökülmesi gibi problemlere de neden olabilir.

Denenmiş Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kilo almanın en önemli noktası sağlıklı ve doğal bir şekilde olmasıdır. Bunun için önemli olan şey vücudu ve metabolizmayı kilo alma düzenine alıştırmaktır. Bu nedenle yavaş yavaş ve yüksek kalorili yiyecekler tüketerek yemek yemek gerekmektedir. Öğün aralarınız çok uzun olmamalı ve uzun süreli açlıklardan kendinizi uzak tutmalısınız.

Günde 6 öğün yemek yemek faydalı olacaktır. 3 ana öğün 3 ara öğün olacak şekilde beslenme sağlamalısınız. Ayrıca öğünlerinizde gazlı içecek tüketmemeye dikkat ediniz. Gazlı içecekler midenizde şişlik yapar ve daha az tüketmenize neden olur. Ayrıca bu tarz içecekler şeker oranı yüksek olduğundan sağlıksız bir kilo alımı da söz konusu olacaktır.

Çinko ve demir içeren besinler tüketmek kilo almayı daha kolay ve sağlıklı hale getirmektedir. Çok zayıfım kilo almak istiyorum diyorsanız eğer, sağlıklı kilo almanın en önemli noktası neden kilo alamadığınızı bilmek ve bu problemi çözmektir. Eğer kilo alamamam nedeniniz psikolojik ise stresi azaltmalı, iştahsızlık ise iştahınızı açan aktivitelerde bulunmalısınız. Eğer ki ilaç kullanımından dolayı kilo alamıyorsanız o zaman doktorunuza danışmalı kontrollü bir diyet ile kilo almalısınız.

Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

Kilo almak için gün içerisinde öğünlerde çok fazla değil yeterli miktarda tüketiniz. Böylece vücudunuz kalori almaya devam etmiş olur. Yemek yerken sadece karbonhidrat değil aynı zamanda protein ve sağlıklı yağ tüketimini de sağlayın. Bu şekilde düzenli ve dengeli beslenme sağlanmış olur. Gün içerisinde öğünlerde bunları yayarak yiyebilirsiniz. Kilo almak için vitamin bakımından zengin besinler tüketmeli ve özellikler sabah sıkı bir kahvaltı yapmayı unutmayınız. Sabah uyandığınızda en geç 1 saat içerisinde kahvaltı yapmaya başlamanız sağlıklı olacaktır.

Kilo almak sürecinde gün içerisinde yemek yerken eğer iştahınız azsa ve yemek yemek istemiyorsanız öncesinde biraz yürüyüş yapmak sağlıklı olacaktır. Bu sayede iştahınız açılır ve daha dengeli beslenmiş olursunuz. Kilo almak için 3 saatte bir yemek yemeye özen gösterilmelidir. Abur cuburdan ziyade fındık fıstık gibi atıştırmalıklar hem sağlıklı hem de kilo aldırıcı olabilir.

Genel olarak sigara kullanan kişiler bıraktıklarında bir anda kilo aldıklarını belirtirler. Sigara içmek kişinin kalori harcamasına neden olur. Sigaranı içerisinde bulunan zehirli maddeler vücuda girdiklerinde iştahın kapanmasına neden olur. Ayrıca bu zararlı maddeler vücutta toksin maddelerin oluşmasına neden olur. Vücut bu zararlı toksin maddeleri atmak için ayrıca kalori harcar. Ayrıca bu zararlı maddeler vücuttaki hücreleri yıpratır ve yenilenmesini engeller. Bu da kilo almayı engeller ve üstelik kilo vermeye neden olur.

Kilo Almak İçin Öneriler Nelerdir?

Eğer kilo almak istiyorum ediyorsanız öncelikle psikolojik olarak kendinizi rahat ve ferah hissetmelisiniz. Zayıf olmanıza neden olan şeyler hastalıktan kaynaklanmıyorsa kolay bir şekilde kilo alabilirsiniz. Bu kendi yöntemlerinizle olabileceği gibi doktor kontrolünde de gerçekleşebilir. Psikolojik olarak sağlıklı olmak ve stresten uzak olmak iştahınızın açık olmasını sağlar ve böylece yemek yemekten daha fazla zevk alırsınız ve daha fazla tüketirsiniz. Zayıf olmayı kafanıza takmamalısınız. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenme sağlayarak kilo alabilirsiniz.

Tüm önerilerimize rağmen kilo alamıyorsanız herhangi bir sağlık probleminiz olabileceğini gözardı etmeden mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Unutmayın ki sağlıklı kilo ideal kilodur. Bu nedenle kilo almak için liste hazırlarken kas yağ oranını gözeterek vücudunuzun yağlanmamasına dikkat etmelisiniz ve buna göre beslenme sağlayınız.

  • kilo almak ne yapmalıyım
Yorumlar
Kerime Erol Kilo almak için tavsiyeler nelerdir? Ben İdeal kilomun altındayım ve kendimi bildim bileli zayıfım. Çok değil ama biraz almak istiyorum. Kilo almak için ne yapmalıyım? Günde kaç kalori almalıyım? Kilo almanın yolları nelerdir? Lütfen bu konu için bilgi verin... cevapla
Ercan Kuşçu Ben yapı olarak biraz zayıfım ama kilo almak istiyorum. Her ne kadar çok yemek yesem de metabolizmam hızlı sanırım kilo alamıyorum. Sigara da kullanmıyorum iştahım da açık ama bir türlü olmuyor. Spor gitmeyi düşünüyorum belki alırım biraz diye. cevapla
Emirhan Akdoğan kilo almak istiyorum ama yemek yiyemiyorum. İştah açıcı şeyler tavsiye ediyorlar ama onları bile yemek istemiyorum. Her şeyin tadı kokusu itici geliyor. Çoğu insan abur cubur yemeye bayılır ben onları bile sevmiyorum. Acıkma hissi bile çoğu zaman olmuyor neden böyle hiç anlam veremiyorum cevapla
Yasin Ata Kilo almak için et ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz lazım hatta et ağırlıklı beslenerek kilo alırsanız çok daha sağlıklı olur. Sebze, meyve, balık gibi şeyler çok kilo yapmaz. Size tavsiyem kilo yapmak için et yiyin. cevapla
yorum yaz
Göz Çapaklanması ve Kızarıklık Neden Olur? Nasıl Geçer?