Zayıflama 25 Ocak 2021 - 06:46:17

Kilo Veremiyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo Veremiyorum Ne Yapmalıyım?

Enerji alımı enerji harcamasına göre daha çok olduğu zaman vücudun içerisinde biriken fazla yağa kilo denir.

Kilo Verememe Sebepleri Nelerdir?

Kişinin metabolizma hızı normalden düşük ise diyet yapılması veya fazla yemek tüketilmemesine rağmen kişi zayıflayamamaktadır. Metabolizma hızı dinlenme halinde organların çalışabilmesi, vücuttaki ısının korunabilmesi şeklindeki olayların devam etmesi için zorunlu olan enerjinin harcanmasına denir. Bireyin metabolizma hızı düşük olduğu zaman diyetin yapılması veya az yiyecek tüketilmesi yavaş kilo vermeye veya hiç verememeye neden olmaktadır. Kişinin metabolizmasının hızı kapsamında bir diyet programının olması ve egzersiz yapılması metabolizma hızını arttırmaktadır.

Metebolizma Neden Yavaşlar? Neden Yavaş Çalışır?

Metabolizma hızının yavaşlamasının birçok çeşitli nedeni olabilir. Kişinin yaşının ilerlemesi, çeşitli hastalıklar, hormon dengesizlikleri, kalorisi düşük olan diyet listelerini uygulamak ve devamlı olarak kilo alıp vermek gibi etkenler metabolizmayı yavaşlatır. Verilen emek karşılığında kişinin kilo verememesi hayal kırıklığına neden olur. Bu aşamada kişi metabolizma hızını ölçtürmeli ve herhangi bir hastalığın var olup olmadığına dair muayene olmalıdır.

Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Zayıflamak için yapılması gereken en önemli adım metabolizma hızının ölçülmesidir. Kişi diyet ve spor yapıp düşük kalorili besinlerle beslenmesine rağmen zayıflayamıyorsa metabolizma hızının yavaş olma olasılığı vardır. Bu yüzden metabolizma hızını ölçtürmek ve uzman hekime muayene olmak gerekir. Çıkan sonuçlar kapsamında uzman diyetisyen ile beraber bir plan yapılması başarılı bir sonuca ulaşmayı sağlar. Bunun yanı sıra metabolizması yavaş olan kişiler kilo vermekte zorlandığı için metabolizmayı hızlandırmak gerekir. Metabolizmayı hızlandırmak için gerekli yollar takip edilmelidir. Metabolizmayı yavaşlatan etkenlerden biri yağdır. Bu yüzden kişi yağ oranını sınırlandırmalıdır. Vücutta bulunan yağ yüzdesi azaldığı zaman metabolizma hızı artış gösterir. Yağ vücutta bulunan kaslara göre minimum düzeyde enerji harcamaktadır. Dolayısı ile bazal metabolik hızın azaldığı ifade edilebilir. Ayrıca az enerji harcayan yağdan kaynaklı olarak vücut ağırlığını koruma amacıyla az enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Vücuttaki kas oranı artırıldığında metabolizma hızı da artmaktadır. Vücuttaki kas kitlesini arttırmak için gerekli düzeyde protein tüketilmeli ve hafta içinde üç ila dört kez düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır.

Kilo Vermek İçin Metabolizma Hızlandırma Yöntemler

Metabolizmayı hızlandırmak için sık sık ve az beslenmek gerekir. Kişi gün içinde beş ila altı öğün olacak şekilde program yaparsa ve uygularsa metabolizma hızı artar. Açlık aralıklarının uzun sürmesi metabolizmayı ciddi oranda yavaşlatmaktadır. Bu durumlardan dolayı ara öğün olarak yoğurt, bisküvi, ayran, kuru yemiş ve meyvelerden destek alınabilir. Bunun yanı sıra gün içinde iki ila iki buçuk litre su içilmesi gerekir. Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında yeşil çay bulunur. Bitki çaylarından destek alarak metabolizma hızını arttırmak gerekli olabilir. Sadece düzenli beslenip hareketsiz kalmak da metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu yüzden kilo veremiyorum ne yapmalıyım sorusunun cevabı metabolizma hızını arttırmaktır.

  • kilo veremiyorum
  • metabolizma hızlandırma
Yorumlar
Aslı Türk Kilo vermek için ne yapmam gerekiyor? Kilo veremiyorum devamlı alıyorum. kilo vermek isteyenlere tavsiyeler nelerdir? Egzersizler bu konuda işe yarar mı? Detokslar etkili olur mu? Zayıflayanlar uyguladıkları yöntemi anlatabilir mi? cevapla
Serap Karadeniz Aylardır uğraşıyorum ama kilo veremiyorum bunun için hangi bölüme gitmeliyim? Artık bu durumun bir sağlık problemi olduğunu düşünüyorum. Spor yapıyorum diyet yapıyorum ama çok az kilo veriyorum. Bir yerlerde yanlış birşey yapıyor olabilirim. cevapla
yorum yaz
Soda Mideyi Nasıl Rahatlatır? Soda Mı Maden Suyu Mu Daha Faydalı?