Akciğere ne iyi gelir? Akciğeri güçlendiren besinler, gıdalar, meyveler, bitkiler
Sağlık

Akciğere Ne İyi Gelir? Akciğeri Güçlendiren Besinler, Gıdalar, Meyveler, Bitkiler

25 Ocak 2018 - 10:36:20

Gün içinde yirmi beş bin defa temiz havayı içeri alan ve oksijeni kan yolu ile organlara dağıtan organa akciğer denir.

Akciğere Ne İyi Gelir?

Kirli havanın vücudun içinden dışarı atılmasını akciğer sağlamaktadır. Bu organ çok sıkı çalıştığı için sağlığı çok önemlidir. Dolayısı ile bu organın ihtiyaç duyduğu mineral, antioksidan ve vitaminler vücuda alınmalıdır. Akciğeri güçlendiren gıdalar doğada bulunmaktadır. Bu besinlerin içinde antioksidan açısından oldukça zengin olan yiyecekler bulunmaktadır. Akciğeri güçlendiren vitaminlerin en başında C vitamini bulunmaktadır. Bu organa fayda sağlayan besinler, bitkiler ve meyveler düzenli bir şekilde vücuda alınmalıdır. Vücuda alınan gerekli besinlerin tamamı bu organın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Akciğeri Güçlendiren Besinler Nelerdir?

  • Yaban mersini bu organa fayda sağlayan besin listesinin başında gelmektedir. Akciğerin dokusuna serbest radikaller alan bulduğu zaman zarar vermektedir. Bu durumun engellenebilmesi adına antioksidan oranı güçlü olan besinlerden tüketmek tavsiye edilmektedir. Bu besinler toksinlerin vücut içinden atılmasına yardım eder. En etkili antioksidan kaynaklarından biri yaban mersinidir. Yaban mersininin C vitamin oranı oldukça yüksektir.
  • D vitamini bu organa fayda sağlayan vitaminler arasında bulunmaktadır. Yapılan birçok araştırmada D vitaminin tüketilmesinin ciğerlere ciddi oranda fayda sağladığı belirtilmektedir.
  • Omega3 yağ asitlerinin tüketilmesi tavsiye edilir. Vücut omega3 yağ asidini üretmemektedir fakat insan vücudu için gereklidir. Bu yüzden omega3 oranı yüksek olan gıdalar vücuda alınmalıdır. Deniz ürünleri, ceviz, keten tohumu, fasulye ve zeytinyağından yararlanılabilir.

Akciğere Faydalı Besinler Nedir?

  • Zencefil ciğerlerin temizlenmesini sağlar. Güçlü derecede antioksidan içerdiği için içinde bulundurduğu gingerol ismindeki madde ciğerleri iyi bir şekilde temizlemektedir. Zencefil akciğerdeki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Terleten ve sıcaklık etkisi veren zencefil toksinlerden arınmayı sağlar. Zencefil çay olarak ya da yemeklerde ve bir sürü karışımın içerisinde kullanılabilir.
  • Öksürüğü kesen ve balgamı söken sığırkuyruğu bitkisi tüketilebilir.
  • A vitamininin yoğun derecede bulunduğu adaçayı antioksidan özelliğindedir. Akciğerlere ve birçok bölgeye iyi gelen adaçayı tüketilmelidir.
Akciğere Faydalı Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Sarımsağın içerisinde alisilin ismindeki madde vardır. Alisilin maddesi ciğerlerde meydana gelmiş olan mukusu temizlemektedir. Etkili antioksidanlardan biri olan sarımsak gün içinde üç diş tüketilebilir. Enfeksiyonun önüne geçen domates ciğerler için faydalıdır. Antioksidan özelliği fazla olan bir diğer sebze de fasulyedir. Bu özellik aracılığı ile ciğerlere zarar veren serbest radikaller ile mücadele etmektedir. B, C ve E vitaminlerinin yoğun olduğu ıspanak vücut için faydalıdır. Bunun yanında ıspanakta iyot, magnezyum, fosfor vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında elma vardır. Ciğerleri kanserden koruyan elma düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Günde bir kez dahi tüketilmesi vücuda fayda sağlamaktadır. Akciğeri güçlendiren besinler arasında papaya bulunur. Yağların yakılmasına katkı sağlayan ve süreyi hızlandıran bu meyve akciğerlerdeki tehlikeyi azaltmaktadır.

Yorumlar
Hüseyin Çelik 25 Ocak 2018 - 10:46:20 Günde yaklaşık 1.5 paket sigara içiyorum. Akciğeri temizlemek için ne yapmam gerekiyor? Nefes almakta güçlük yaşıyorum ve balgamlı öksürük problemim de var. Akciğere iyi gelen şeyler nelerdir? Neler yemeliyiz?cevapla
Nilay Badem 24 Ekim 2018 - 15:01:24 Günde yaklaşık yarım paket sigara içiyorum ve akciğere faydalı bazı besinleri, bitkileri tüketmem gerektiğini düşünüyorum. Hemen hemen 15 yıldır sigara kullanıyorum. Bırakmayı denedim ama olmadı. Nefes almam biraz güç oluyor onun için yemek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: