Sağlık 20 Nisan 2021 - 15:28:58

Yanık İzi Nasıl Geçer? Yanık Lekesine Ne İyi Gelir?

Yanık İzi Nasıl Geçer? Yanık Lekesine Ne İyi Gelir?

Yanık izi; vücudumuzda çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen yanmalar sonrasında oluşan ve çeşitli yöntemler ile kalıcı hale gelmeden giderilebilen lekelerdir. Yanık izi kalmaması için ne yapmalı diye merak ediyorsanız nasıl geçer ve ne iyi gelir öğrenmek istiyorsanız eğer yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yanık İzi Nasıl Geçer?

Yanma sonrasında meydana gelen acı ve ağrıların yanı sıra en fazla sıkıntı yaratn durumlardan biri meydana gelen izlerdir. Kahverengi yanık izi en fazla karşımıza çıkan lekelerden biridir. Aynı zamanda kırmızı yanık izine rastlamak da oldukça mümkündür. Yanık izleri için uygulanan yöntemler bazı durumlarda bunların kalıcı hale gelmesine neden olabilir. Genel olarak evde uygulanan bazı yöntemler iyi geleceği düşünülse de yanık izlerinin deriye daha da yerleşmesine neden olur.

Yanık oluştuğu zaman uygulanan jeller, kremler hem yaranın iyileşmesine yardımcı olur hem de iz kalmasını önlemektedir. Erken dönemde yanık izleri bu tarz yöntemler ile açılma gösterebilmektedir. Fakat -eski yanı izi tedavisi için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Burada bazı cerrahi yöntemlerin uygulanması söz konusu olabilir. Doğru yöntemler ile izlerin giderilmesi sağlanabilir. Yıllanmış yanık izinin giderilmesi için skar revizyonu işlemi uygulanabilir. İzin çıkartılması ile yeniden dikilmesi, izin yönünün değiştirilmesi, genişliğinin giderilmesi ya da deri nakli gibi pek çok farklı uygulama sağlanabilir. Skar revizyonu için eğer özel bir neden yoksa yaranın üzerinden 1 yıl geçmesi gerekmektedir. Aksi durumda uygulanmamaktadır. Bu tarz cerrahi uygulamalar doktorun uygun görmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Yanık Lekesine Ne İyi Gelir?

Ciltte meydana gelen yanık izleri için doktorlar genel olarak birtakım ilaç tedavileri uygulamaktadır. Bunların haricinde bazı alternatif yöntemler ile cilt hücrelerinin yenilenmesi ve izlerin giderilmesi sağlanabilir. Ciltteki yanık lekesi nasıl çıkar diye baktığımızda sizler için bazı tüyolar verebiliriz:

 • Hindistan Cevizi Yağı: E vitamini kaynağı olan hindistan cevizi yağı, hasarlı dokuların hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olur. Ufak çaplı yanıklara sürüldüğü zaman düzenli kullanım sonucunda izlerin kısa sürede iyileşmesi söz konusu olmaktadır.
 • Elma Sirkesi: Yanık bölgesinde iltihap oluşmasını önleyen elma sirkesi, bir miktar su ile karıştırılıp sürüldüğü zaman antiseptik özelliği sayesinde leke oluşumunun önüne geçmektedir.
 • Soğuk Çay: Yanık ağrısını gideren ve yanık lekesinin oluşmasını önleyen etkili yöntemlerden biridir. Soğumuş çay poşetini yanık bölgesinde bekletiniz. Bu yöntem hem şişlik oluşmasını önler hem de deride enfeksiyon oluşmasına engel olur.
 • Yumruta Akı: Orta şiddetli yanık izlerinin giderilmesi için etkili olan yöntemlerden biridir. Yumurtanın akını yanan bölgeye sürünüz ve kurumasını sağlayınız. Yumurta akının içerisinde yer alan faydalı bileşenler deriyi onarır ve yeni hücre oluşumuna yardımcı olur.
 • Bal: Yanık bölgesindeki ağrının dindirilmesi için etkili olan bal, aynı zamanda yapısındaki mineraller sayesinde cildin tahriş olmasına da engel olur. Yanık bölgesine bal sürüp bir süre beklemesini sağlayınız. İsteğe göre yanan bölge sargı besi ile kapatılabilir.

2. derece yanık iz kalmaması için öncelikle uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bitkisel ve doğal yöntemler her yanık için uygun olmayabilir. Kuşburnu tohumu yağı, hardal tohumu yağı, çay ağacı yağı, sandal ağacı tozu yanık izleri için uygulanan diğer bitkisel yöntemler arasındadır.

Yanık İzinin Kalmaması İçin Ne Yapılır?

Evde yanık tedavisi kapsamında yanığın üzerine birtakım şeylerin sürülmesi iz kalmasına hatta bunların kalıcı olmasına neden olmaktadır. Diş macunu, yoğurt gibi benzer şeylerin sürülmesi iz kalmasının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Yanık çok şiddetli ve derin değilken yanıl uygulamalar ile daha kötü sonuçlar meydana gelebilir. Yanıkların iz olarak kalmaması için öncelikle yanık olan bölgenin yarım saat boyunca suya tutulması gerekir. Böylece yanığın daha derinlere inmesi engellenmektedir. Sonrasında ize yaranın temiz tutulması gerekir. Eğer ki yanığın derececi ve hacmi fazla ise su tutma sonrasında hemen en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Yanık İzi Geçiren Krem ve İlaçlar Nelerdir?

Ciltte meydana gelen yanıkların giderilmesi için yanık izi geçiren ilaçlar ve kremler bulunmaktadır. Fakat bunların doktor tarafından verilmesi daha uygun olur. Çünkü yanığın derecesi, şiddeti kullanılan ilaçta farlılık meydana getirmektedir. Yanık izi kremi olarak eczanelerde pek çok ürün ve ilaç vardır. Bitkisel tedavi uygulamaları öncesinde doktora giderek bu tarz ürünler kullanmanız daha etkili olabilir. Eski yanık izleri için ise cerrahi uygulamalar söz konusu olacaktır.

 • yanık izi
 • yanık izi nasıl geçer
 • kahverengi yanık izi
 • kırmızı yanık izi
 • yıllanmış yanık izi
 • yanık lekesi
 • yanık lekesine ne iyi gelir
 • ciltteki yanık lekesi nasıl çıkar
 • 2. derece yanık iz kalmaması için
 • yanık izinin kalmaması için ne yapılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
En Sağlıklı Diyet Hangisidir? En İyi Diyet Listesi Nedir?