Sağlık 29 Aralık 2020 - 13:11:42

Kimyasal Gebelik Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal Gebelik Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebelik düşüğün gerçekleşmesinde büyük rol oynayan ve gebelik kaybı ile sonuçlanan durumdur. Çoğu kadın bu gebelik ile karşı karşıya kalmasına rağmen pek azı bu durumun farkında olmaktadır.

Kimyasal Gebelik Nedir, Ne Demek?

Yumurta ve spermin bir araya gelerek hızla hücrelere bölünerek kromozomların eşleşmesi zigotu oluşturmaktadır. Kromozomların eşleşmesi sırasında bir hatanın meydana gelmesi kimyasal gebeliği de oluşturabilmektedir. Kromozom eşleşmesi sırasında meydana gelen anormal durum kimyasal gebeliğe sebep olmasının yanı sıra kadınlarda özellikle 35 yaş üstü gebelikler ve kanın pıhtılaşma bozukluğu nedenler arasında görülebilmektedir. Gebelik testi sonrasında çıkan pozitif sonuç ile beraber birkaç gün içerisinde meydana gelen hafif lekelenme ve kanama sadece kimyasal gebelik durumunda meydana gelen bir durum değildir. Bazı kadınlarda gebeliğin 3 ve 4. aylarında bile lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Her kanama kimyasal gebeliğin olduğunu göstermez.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Bu gebelik anne adayının hatası yüzünden gerçekleşmemektedir. Düşük sorunu her kadında meydana gelebilir. Daha önce doğum yapmış olan kadınlarda da görülebilen bu gebelik durumu tamamen kromozomlardan kaynaklı bir durum olduğu için müdahale etme olasılığı hiçbir zaman olmaz. Anne adayını bu durum çok fazla yorabilir. Sürekli olarak bu tarz bir gebelik yaşayan bir anne adayının doktoru tarafından çeşitli testler yapıldıktan sonra infertilite uzmanına doktor yönlendirme yapabilir. Fakat bu aşamada doktorun tüm testleri yapmış olması ve gebelik için herhangi bir sorun olmamasına rağmen gebeliklerin kimyasal gebeliğe dönüşmesindeki nedenler araştırılır.

Kimyasal Gebelik Nasıl Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

Her kadın gebelik testi sonrasında gebelik için gereken koşulları var ise testte çıkan sonuca göre doktora başvurmaktadır. Gebeliğin olduğundan emin olabilmek için ultrason ile anne adayına doktor tarafından muayene yapılır. Gebelik ilerlediği günlerde anne adayının iç çamaşırında lekelenme ve normal adet görme oldu ise doktoruna acilen başvurması gerekmektedir. Kimyasal gebelik düşüğün gerçekleştiği gebeliklerden biridir. Sperm ve yumurtanın tam anlamı ile birleşmemesi ve birleşme esnasında kromozomlardan kaynaklı hatanın olması kimyasal gebeliği meydana getirmektedir. Aynı normal gebelik gibi kimyasal gebelikte de düşme oranı çok yüksektir.

Kimyasal Gebelik Neden Tekrarlar? Sonrasında Hamile Kalınır mı?

3 kez kimyasal gebelik yaşayan bir kadının yumurtalıklarında tahribat meydana gelmektedir. Tekrar gebelik için belli bir süre zaman gerekebilir. Bu gebelik türü normal adet süresi boyunca devam edebilir. Kanama başladıktan sonra vücudun kendini yenilemesi için bir zaman gerekecektir. Düşük oranlarının bir çoğu bu gebelikten kaynaklı olmaktadır. Bu durum hem anne adayını hem de baba adayını ruhsal olarak da oldukça sarsıcı olabilmektedir. Doktor kontrollerinin düzenli olarak yapılması ve gebeliğe uygun zamanda tekrar gebe kalınarak çocuk sahibi olunabilir. Annenin bu aşamada kendini gebeliğe alıştırmış olması gerekmektedir.

  • kimyasal gebelik
  • kimyasal gebelik nedir
  • kimyasal gebelik neden olur
Yorumlar
Ceren Bodur Kimyasal gebelikten sonra hamile kalanlar var mı? Bu gebelik nasıl anlaşılır? Nasıl farkına varabiliriz? Belirtisi nedir? Böyle bir durumu yaşamamak için nasıl önlemler almamız gerekiyor? Sonradan tekrarlar mı? cevapla
Özlem Saman Kimyasal gebelik nedeni ve neden olur diye daha önce düşük yaptığım zaman araştırmıştım. Her yolu denememe rağmen bebek düşmüştü. Tedavisi ve yöntemleri hakkında çok araştırma yaptım. Evet anne adayının elinde olmayan sebepler sonucunda gerçekleşiyor bu durum. cevapla
yorum yaz
Kısırlık Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi