Kimyon tohumu çayı zayıflatırmı? Nasıl hazırlanır? Faydaları ve zararları
Zayıflama

Kimyon Tohumu Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

11 Nisan 2018 - 20:17:49

Ülkemizde kimyon son derece popüler baharatlardan birisi olurken kimyon tohumu çayı da zayıflamak amacıyla kullanılan içecekler arasında yer alır.

Kimyon Tohumu Çayı Zayıflatır mı?

Kimyon tohumu ilk olarak Mısır'da kullanılmaya başlarken bunun sebebi olarak da içerisinde yer alan maddeler gösterilmiştir. İçerisinde çok sayıda vitamin ve mineralin yer alması insan vücudu için çok faydalı bir ürün olmasına sebep olur. Bu tohumu tüketen insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda zayıflama üzerinde de etkili bir ürün olduğu gözlemlenmiştir. Bu etkisi sindirim sistemine olan faydası, diyet döneminde kişilerin zinde kalmasını sağlayışı ve buna ek olarak hastalıklardan koruması ile sunmaktadır. Bu etkiler hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler için yeterli gözükmese de bu döneme giren kişiler ne kadar değerli etkiler olduğunu anlayacaktır.

Kimyon Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çayın hazırlanması için ilk olarak kişilerin aktarlardan ya da marketlerden kimyon tohumu alması gereklidir. İki kişilik bir çay hazırlamak için yarım çay bardağı kadar kimyon tohumu yeterli olur. Buna ek olarak gereken malzeme ise sadece sudur. Bir kaba yarım çay bardağı kadar kimyon tohumunu atan kişiler üzerine 2 su bardağı kadar su eklerler ve ateşe koyarlar. Bunun sonrasında karışımın kaynaması beklenmeye başlanır. Kaynama işlemi başladığında altı kapanır ve bunun sonrasında da bu çayın demlenmesine başlanır. 5 dakika kadar kapalı bir halde bekleyen çay demlenme işlemini sonlandırır ve kullanım için hazır hale gelir. Bu süreç sonunda suyun sarı renge dönmesi demlenme işleminin gerçekleştiğini gösterecektir. Ardından kimyon tohumu çayı süzülüp bardaklara servis edilerek rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Kimyon Tohumu Çayının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kimyon tohumu çayının kullanım amacı genelde soğuk kış günlerinde ortaya çıkan hastalıklardan korunmaktadır. İçerisindeki vitamin ve mineraller ile birlikte kişilerin kış aylarında hastalıklardan korunması oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesinde de etkili bir üründür. Diyabet hastaları düzenli olarak kullanarak daha rahat bir hayat sürebilirler. Bunun yanında kişilerin sindirim sistemlerini düzenleyici bir etki göstermektedir. Bu etkisi zayıflamak isteyen kişiler tarafından kullanımına sebep olur. Buna ek olarak önemli bir balgam söktürücüdür. Birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan balgamın vücuttan atılmasında çok etkili olmaktadır.

Kimyon Tohumu Çayının Zararları Nelerdir?

Normal miktarları olarak günde 2 bardak gösterilen bu çayın daha fazla tüketilmesi durumunda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sonuçlar herkeste ortaya çıkmıyor olsa da hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunlardan ilki insanlarda uyku problemlerine sebep olur. Gün içerisinde tüketilmesi durumunda insanların uykusunu getirebilir. İş yerinde bu ciddi bir sorun olabilir. Bunun dışında ciddi bir zararının görülmesi çok mümkün olmaz. Dünyanın birçok noktasında şifa kaynağı olarak kullanılan kimyon tohumu çayı son dönemde ülkemizde de farklı amaçlarla kullanılan çaylardan birisidir.

Yorumlar
İpek Öncü 11 Nisan 2018 - 20:27:49 Keten tohumu çayı aç karnına mı alınmalı? Yan etkileri var mı? Bu çayı kullananlar etkilerinden memnun kalıyor mu? Kilo verdirdiği için kullanmak istiyorum ama nereden alabilirim bilmiyorum. Fiyatı ne kadar? Günde kaç kere kullanmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: