Kırmızı turpun yaprakları yenir mi? Faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Kırmızı Turpun Yaprakları Yenir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

25 Ocak 2019 - 13:40:22

Kırmızı turp; içeriği oldukça zengin, beyaz etli bir sebzedir. Mideye zarar veren yiyeceklerin sindirilmesinde oldukça etkilidir. Çiğ olarak da tüketilebilmektedir.

Kırmızı Turpun Yaprakları Yenir mi?

Her sebze gibi turp da çok sağlıklıdır. Kalorisinin çok az olması sebebiyle diyet listelerinin en sevilen gıdasıdır. Pek çok kişi turpun yeşil yapraklarını atar. Halbuki yeşil yaprakları, sebzenin en sağlıklı bölümlerinden biridir. Günümüzde dünyanın belli bölgelerinde sağlıklı olması yönüyle turplar sadece yaprakları sebebiyle yetiştirilmektedir. Kökünden daha çok besin maddesi içeren yapraklar, C vitamini kaynağıdır. Vitaminin yanı sıra magnezyum, demir, fosfor, A vitamini, B6 ve kalsiyum içermektedir. Lif ve protein içermesiyle de uzun süre tokluk hissi verdiği bilinmektedir. Kırmızı turpun yaprakları içeriğindeki B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, C vitamini ve A vitamini sebebiyle cilt bakımında da oldukça etkilidir. Sindirimi düzenler ve kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.

Kırmızı Turp Yapraklarının Faydaları Nelerdir?

Kırmızı turp yapraklarının faydaları şunlardır;

Kalsiyum minerallerini barındırır ve A, B6, B9, C ve E vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Akciğer ve göz sağlığına da çok iyi gelmektedir. Kırmızı turp yapraklarının en önemli özelliklerinden birisi de bağırsakları temizleyerek, içerisindeki parazitlerin boşalmasına yardımcı olmasıdır. Türk mutfağında sebze olarak da tüketilen turp yaprağı oldukça besleyicidir. Salata yapımında yaygın olarak kullanılan turp yaprağının ıspanak gibi yemeği de yapılabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra börekte ve çorbanın içerisine renk ve vitamin katmak amacıyla da tercih edilebilmektedir. Her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi turp yaprağının da fazlası zarardır.

Kırmızı Turp Yapraklarının Zararları Nelerdir?

Sağlık sorunu olan kişilerin turp yaprağı tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Demir eksikliği olan kişilerin turp yaprağını az miktarda tüketmeleri önerilmektedir. Mide ve bağırsak sorunları bulunanların turp yaprağını kesinlikle tüketmemeleri gerekir. Aşırı tüketilmesi durumunda ishal rahatsızlığına sebep olmaktadır. Bu da vücuttaki tüm kalsiyum ve demir minerallerinin atılmasını sağlamaktadır.

Kırmızı Turp Yaprağı Salatası Nasıl Yapılır?

Kırmızı turp yaprağı salatası için gerekli malzemeler şunlardır;

  • 1 demet kırmızı turp yaprağı
  • 1 çay kaşığı sumak ekşisi
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 adet ince kıyılmış kuru soğan
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Turp yaprakları güzelce yıkandıktan sonra ince ince doğranır ve üzerine ince kıyılmış soğanlar ilave edilerek karıştırılır. Bu karışımın üzerine de sumak ekşisi, zeytinyağı, karabiber ve tuz ilave edilerek tüm malzemeler güzelce harmanlanır. Ve tabağa alınarak servis edilir.

Kırmızı Turp Ne İşe Yarar?

Kırmızı turpun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sıcak mevsimlerde harareti alan turp sebzesi, aşırı terlemekten şikayet edenlerin kurtarıcısı olmaya geliyor. Sadece sıcak havalarda değil, soğuk havalarda da koruyucu vazife gören kırmızı turp bademcik ağrılarına, boğaz şişliklerine iyi gelen sebzeler arasında yer almaktadır. Boğaz ağrılarının yanı sıra sinüslerdeki tıkanıklıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Bol lif kaynağı olması yönüyle sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır. Kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir besindir. Kırmızı turpun yaprakları da içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde en az turp kadar sağlıklı bir besindir.

Yorumlar
Cansu Selçuk 25 Ocak 2019 - 13:50:22 Kırmızı turp yaprağından salata yapılıp yenildiğini ilk defa duydum. Aslında bunun turşusunu ben genelde tüketirim çok da severim. Yemeğini de yapmıştım daha önce. Kalori değeri de çok değil diye biliyorum. Yapraklarının tadını da merak etmedim değil.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: