Sağlık 23 Ekim 2021 - 08:53:57

Kirpik Dolgunlaştırmak İçin Doğal Yöntemler

Kirpik Dolgunlaştırmak İçin Doğal Yöntemler

Kirpik dolgunlaştırmak için; vitamin ve mineral bakımından zengin olan bitkisel yağların yağ ve kürlerin kullanılması, doğal içerikli kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemlerinden yararlanılması gerekmektedir.

Kirpikleri Dolgunlaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Hemen her kadın dolgun ve çekici kirpiklere sahip olmak ister. Saçların ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineraller aynı zamanda kirpikler için de gereklidir. B, A ve E vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi, kirpikleri dolgunlaştırmak için etkili olan yöntemler arasında sayılmaktadır.

Yapay uygulama ve yöntemler kirpikleri dolgunlaştırırken aynı zamanda zarar da vermektedir. Kirpiklerin yapısını bozmakta, dökülme ve kopmalara neden olmaktadır. Ancak kirpikleri uzatmak ve dolgun göstermek için kullanılan doğal yöntemler de mevcuttur. Doğal yöntemler her zaman daha sağlıklı ve uygulanması tavsiye edilen yöntemlerdir.

Kirpiklerin dökülmesini engelleyen doğal yöntemler aynı zamanda dolgunlaşmasına da yardımcı oluyor. Rutin kirpik bakımı yaptığınız zaman mutlaka doğal yöntemlerden faydalanmanız gerekir. Doğal yöntemler içerisinde ilk olarak kullanılan ürünler %100 doğal olan saf yağlardır. Bu yağlar; badem yağı, hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, lavanta yağı, zeytinyağı ve aklınıza gelen tüm doğal yağlar kirpik bakımında kullanılan yağlardır.

Kirpikleri Dolgunlaştırmak için Ne Yapmalı?

Kirpikleri Uzatma ve Gürleştirme

Kirpiklerinizi uzatmak ve onları daha dolgun bir hale getirmek istediğinizde, her gece yatmadan önce kirpik diplerinize bu doğal yağlar ile masaj yapabilirsiniz. Kirpiklerinizin nemlenmesine yardımcı olan bu yağlar, aynı zamanda koparak dökülmeleri de engellemektedir. Sizlere bazı tavsiyeler verecek olursak eğer;

 • Günlük olarak ya da özel olarak kullandığınız maskara ve rimel ürünleri içerisinde birkaç damla badem yağı damlatabilirsiniz. Badem yağı ile kirpik uzatma sağlarken aynı zamanda ve dolgun göstermeye en çok yarayan doğal yağlardan birisidir. Kirpik diplerinize ve kirpik uçlarınıza doğru bir pamuk çubuğuyla ya da temiz bir fırça ile uygulayabilirsiniz. Badem yağının tatlı olması gerekir. Yanlışlıkla ya da bilerek acı badem yağı kullanırsanız, cildinize ve gözlerinize zarar gelebilir.
 • Bir başka doğal yöntem olarak vazelinle kirpik uzatmadan bahsedebiliriz. Gece uyumadan önce kirpik dipleri ve üstlerine vazelin ile friksiyon yapınız. Bu şekilde hem kirpiklerin beslenmesini hem korunmasını hem de yeni kirpik oluşumu ile gürleşmesini sağlayabilirsiniz.
 • E vitamini ile kirpik uzatma için gerekli olan bir bileşendir. E vitamini yağını bir fırçaya döküp kirpiklerinizi hafifçe tarayınız. Böylece kirpikleriniz hem daha kalın hem de daha yumuşak olur.
 • Antioksidan, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan zeytinyağı kirpik uzatma konusunda etkili olan doğal yağlar arasında yer almaktadır. Temiz bir maskara fırçasını zeytinyağına batırıp kirpiklerinizi hafifçe tarayınız. Bu şekilde kirpik diplerinin beslenmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kirpik gürleştirici yağlar, tamamen doğal içeriğe sahip olmalıdır. Çünkü göze temas etme durumu söz konusudur. Gözlerinize temastan kaçınınız.

Kirpikleri Uzatma ve Gürleştirme

Kirpikleri Dolgun ve Uzun Göstermenin Yolları Nelerdir?

Eğer kirpikleriniz çok seyrekse ya da döküldüyse onların tekrar eski haline gelmesi için diplerinin beslenmesi gerekmektedir. Rimelsiz güzel kirpikler istiyorsanız eğer;

 • Kirpiklerinizde makyaj kalıntıları varken kesinlikle uyumamalısınız. Makyajı temizlerken kirpiklerinize nazik davranınız.
 • Kirpikleriniz dökülmemesi ve aksine daha dolgun hale gelmesi için doğal yağları kullanınız ve kirpik kıvırıcılardan uzak durunuz. Bu aletler dökülmeyi daha da artırmaktadır..
 • Sık sık kirpiklerinize doğal yağlardan kirpik maskesi ve masajı uygulamalısınız.
 • Günlük beslenme programınızda B, D ve E vitaminlerini aldığınızdan emin olunuz. Dengeli beslenme kirpikleriniz için de önemlidir.
 • Protein bakımından zengin olan gıdalar yemeye özen gösteriniz. Balık, yumurta, soya proteini ve yoğurt tüketiniz. ayrıca omega-3 bakımından zengin olan somon balığını da ihmal etmeyiniz.
 • Bir parça pamuğu yeşil çaya batırıp, kirpiklerinize uygulayınız. Yeşil çay antioksidan içeriği ile kirpikleri besle ve gürleştirir.
 • Göz kapaklarınıza hafifçe makyaj yapabilirsiniz. Fakat çok fazla ovalamayınız. Hafif masaj ile kan dolaşımının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Makyajınızı temizlerken kirpiklerinizi çekmemeye özen gösteriniz.

Kirpik gürleştirmek aslında oldukça kolaydır. Doğru ve doğal bakım, düzenli beslenme ve kirpiklere zarar verecek şeylerden kaçınmak onların daha uzun ve dolgun gözükmesini sağlamaktadır. Bazı insanlar genetik olarak bu konuda şanslıdır.

Kirpikleri Gürleştirmek İçin En Etkili Yöntem Nedir?

Doğal ve hacimli kirpiklere sahip olmak için besleyiciliği yüksek olan doğal yağlardan yararlanmak etkili olacaktır. Kirpik gürleştirmek için hangi yağ diye baktığımızda yazımızın içerisinde sizlere bazı tavsiyelerde bulunduk. Fakat bunların yanı sıra kirpikleri gürleştirmek için öneriler verecek olursak;

Hindistan cevizi yağı: Kaş ve kirpik diplerine sürüldüğü zaman gece boyu besler ve uzamasına yardımcı olur. Dilerseniz 20-25 dakika bekleti durulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Nemlendirici etkisi ile kirpiklere hacim kazandırmaktadır. Fakat seyreltilmesi tavsiye edilir.

Lavanta yağı: Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinirken aynı zamanda kirpik, saç ve kaş uzatma konusunda da yetkinliği ile kendinden söz ettirmektedir.

Jojoba yağı: Yenileyici ve nemlendirici özelliği sayesinde kirpiklerin dökülmesini engellerken yeni kirpiklerin oluşmasına da destek olur.

Gün içinde makyaj yapacağınız zamanlarda da kirpiklerinizin zarar görmemesi için, vazelin uygulamasını yaptıktan sonra maskara uygulayabilirsiniz. Böylece hem kirpikleriniz daha dolgun bir hale gelecek hem de maskara ya da rimeliniz sabitlenecektir. Kirpiklerinizin dolgun olmasını istediğiniz takdirde, çok sık yapay ürünleri kullanmaktan uzak durmalısınız.

Kirpik dolgunlaştırma yöntemlerinden yararlanarak, daha hacimli ve uzun kirpiklere sahip olabilirsiniz. Fakat makyaj konusunda her zaman dikkatli olmalısınız. Makyajlarınızı da kalıcı ürünler dahilinde yapmalı ve kirpiklerinizi bol bol nemlendirmelisiniz.

 • Kirpik dolgunlaştırmak için
 • Kirpik dolgunlaştırmak için ne yapmalı
 • Kirpik uzatmak
 • kirpikleri uzatma ve gürleştirme
 • badem yağı ile kirpik uzatma
 • vazelinle kirpik uzatma
 • E vitamini ile kirpik uzatma
 • zeytinyağı kirpik uzatma
 • kirpik gürleştirici yağlar
 • kirpikleri dolgun ve uzun göstermenin yolları
Yorumlar
Leyla Taşçı Kirpiklerim çok dökülüyor ne yapmam gerekiyor? Doğal yağlar işe yarar mı dolgunlaştırırmı? Kirpik uzatma yolları hakkında bilgisi olan var mı???? cevapla
Hale Demircan Badem yağının kirpik ve kaşlar için çok etkili olduğunu duymuştum. Benim öyle çok az değil ama daha gürleşmesi için kullanmayı düşünüyorum. Bir zararı olur mu acaba biliyor musunuz? cevapla
Eda Uzun kirpiklerin daha uzun ve daha kıvrık olması için ne yapmalı? Bazı forumlarda bitkisel yağları işe yaradığı söyleniyor ama kendim denemediğim için kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldım. cevapla
ilkay ömür kirpiklerinizin dolgun görünmesi için kesinlikle kimyasal ürünler kullanmayın. Anlık olarak güzel gösteriyor ama uzun vadede kirpikleri hem inceltiyor hem de döküyor. cevapla
cansu akdoğan kirpikleri hacimli göstermek gayet basit aslında. Kirpiklerin üst kısmını üste alt kısmınıda alta doğru taramak en basit ve işe yarayan bir yöntem. cevapla
sude nazlıcan kirpik dolgunlaştırmak için piyasada kirpik dolgunlaştırıcı serum satılıyor ama ben şahsen kullanmadığım için işe yarıyor mu, yaramıyor mu bilmiyorum. eğer bu serumlardan kullananlar varsa bize de yardımcı olsunlar. İşe yarıyor mu gerçekten kirpikleri dolgunlaştırıyor mu? cevapla
Beyza Kaşıkçı Dolgun kirpiklerin için doğal yöntem nedir? Kirpiklerimi bitkisel yollarla nasıl dolgun hale getirebilirim? cevapla
burçin kirpik dolgunlaştırıcı yağ kullanan var mı? ben çok uğraşmadan kirpiklerim dolgun görünsün istiyorum. Piyasada bunun için bitkisel yağlar var ama işe yarıyor mu bilmiyorum. Kullananlar var mı, tavsiye eder misiniz? cevapla
Yasemin Er Kirpik dolgunlaştırma ve uzatma için ne yapmak gerekiyor? Kirpiklerim çok az olduğu için doğal yöntemlerle gürleştirmeye çalışıyorum. Bunun için ne yapmalıyım? Evde uygulayabileceğim yöntemler var mı? cevapla
yorum yaz
Kekik Tansiyonu Düşürür mü? Dengeler mi? Yükseltir mi?