Sağlık 22 Ekim 2021 - 15:45:00

Kil Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar? Yapımı, Fiyatı, Kullananlar ve Önerileri

Kil Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar? Yapımı, Fiyatı, Kullananlar ve Önerileri

Kil maskesi; cildin temizlenmesini ve arınmasını sağlayarak nemlenmesine, canlanmasına yardımcı olan bir bakım uygulamasıdır.

Kil Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Cildin yağ ve kirden arınmasını sağlayan kil maskesi; yağ bezlerinden salgılanan fazla sebumu emer ve siyah nokta, akne gibi cilt problemlerini oluşmasına engel olur. cilde nem dengesi sağlamak için tercih edilen bakım uygulamalarından birisi olan doğal kil maskesi cildi ölü derilerden arındırır ve daha canlı gözükmesini sağlar. Yeşil, pembe, beyaz, sarı, kırmızı renkte kil maskesi çeşitleri bulunmaktadır.

Kil maskesi, mineral bakımından zengin, içeriğinde zengin bileşenler barındıran, cilt sağlığının korunmasını ve aynı zamanda iyileşmesini destekleyen bir bakım uygulamasıdır.

Antik çağlardan bu yana kullanılan bu doğal bakım yöntemi cildi sıkılaştırır ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Lekeler için kil maskesi kullanımı etkili sonuçlar almayı sağlar. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak lekeleri giderir ve leke oluşumunu azaltır. Genel anlamda cilt renginin dengelenmesini ve düzelmesini sağlar.

Kil maskesi siyah nokta ve sivilce konusunda etkili olan doğal bir uygulamadır. Genel olarak siyah noktalar gözenekler içerisinde yağ ve kir birikmesi sonucunda meydana gelir. Yeşil kil maskesi bu oluşumların giderilmesi konusunda etkilidir.

Kil Maskesi Nedir?

Kil Maskesinin Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Bahsettiğimiz üzere kil maskesinin çeşitleri vardır ve her renginin farklı bir etkisinden söz etmek mümkündür. Genel anlamda kilo maskesi faydalarına bakacak olursak şöyle bir sıralama yapabiliriz:

 • Beyaz kilo maskesi cildi toksinlerden arındırır. Sivilce problemleri için genelde bu maskeden yararlanılmaktadır. Cildin dana canlı ve dinç görünmesini sağlar. Sebum oranını azaltır ve gözenekleri açar. eğer beyaz kil maskesi uygularsanız sonrasında mutlaka nemlendirici kullanmalısınız.
 • Pembe kil maskesi ise daha çok hassas ciltler için uygundur. Cildin tahriş olmadan temizlenmesini ve arınmasını sağlamaktadır. Cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirir. Kan dolaşımını hızlandırır ve cilt yüzeyinin daha canlı durmasını sağlar.
 • Yeşil kil maskesi ise yağlı ciltler için tercih edilmektedir. Sebum azaltıcı etkisi vardır ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Böylece siyah nokta ya da sivilce oluşumlarını önler.

Cilde nem kazandırarak canlı bir görünüm elde etmeye yardımcı olan doğal kil maskesi, cilt yapısına uygun olarak tercih edilmelidir. Bu maske cildi canlandırırken sıkı bir görünüm elde etmesini sağlar. Gözenekleri sıkılaştırarak bakteri oluşumunu engeller.

Cilt bakım ürünleri arasında sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alan bu bakım uygulaması sayesinde cildin arınmış ve tertemiz görünmesi sağlanabilir. En iyi kil maskesini satın almak ve kullanmak cildinizin kısa süre içerisinde canlanmasını sağlar.

Kil Maskesi Yapımı

Kil Maskesi Yapımı ve Kullanımı

İçeriğinde bulunan kil sayesinde gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan maddeler barındıran kil maskesi kullanımı, yüze sürülerek yapılmaktadır. Kili ve maskeyi muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırıp, yatmadan 1 saat önce cildinize uygulayınız. 15-20 dakika sonra yüz su ile temizlenerek maskeden arındırınız. Maske kullanılırken göz ve ağız çevresinden uzak tutulması gerekmektedir. Bu sayede bu özel ve hassas bölgelere zarar vermesinin önüne geçmiş olursunuz.

Kil maskesi kaç günde bir yapılmalı diye bakacak olursak eğer; hassas ciltler haftada 1 defa, yağlı ve karma ciltle haftada 2 defa uygulayabilir. Kirlerden arındıran kil maskeleri ile temizlenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilde nem kazandırarak kuruluğu önler. Cilt tipine uygun kullanıldığı zaman bu bakım uygulamaları; ciltte bulunan yağ oranının dengelenmesini sağlar. Bu sayede sivilce ve akne oluşumunu azaltır.

Kil Maskesi Önerileri Nelerdir?

Kil maskelerinin içeriğinde bulunan maddeler bazı cilt tiplerine göre farklı etkiler göstermektedir. Konu ile alakalı olarak cilt doktorunuzla görüşebilirsiniz. Çünkü her bakım yöntemi her cilt için faydalı etkiler göstermeyebilir.

Cilt bakım ürünlerinden biri olan kil maskeleri ile cilt bakımınızı kolayca yapabilirsiniz. Kuru ciltler için kil maskesi tercihi ile yağlı ciltle için olan aynı değildir. Bu konuda öncelikle cilt tipinizi öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Kil Maskesi Kullananlar ve Fiyatı

Günümüzde hem erkekler hem de kadınlar doğal cilt bakımı kapsamında bu maskeden yararlanmaktadır. Kil maskesi fiyatına baktığımızda internet üzerinde, aktarlarda ya da eczanelerde uygun bir şekilde satıldığını görmekteyiz. Eğer ki sizler de satın almak istiyorsanız, cilt tipinize uygun olanı tercih etmelisiniz.

Cilt sağlığının iyileşmesini ve aynı zamanda korunmasını sağlamaktadır. Kil maskesi markaları çeşitlilik arz etmektedir. Sizler içeriği en doğal olanı seçmelisiniz. Ayrıca dilerseniz yapanların yorumlarını okuyarak etkiler hakkında da bilgi sahibi olabilir ve tavsiyelerden yararlanabilirsiniz.

 • kil maskesi
 • kil maskesi nedir
 • lekeler için kil maskesi
 • kil maskesi siyah nokta
 • kil maskesinin faydaları
 • kil maskesinin çeşitleri
 • doğal kil maskesi
 • en iyi kil maskesi
 • kil maskesi yapımı
 • kil maskesi kullanımı
Yorumlar
Feride Ekici Daha önce sivilcelerim için kil maskesi yapmıştım ve işe yramıştı. Sivilcelerden kurtulmak için gerçekten etkili bir maske deneyebilirsiniz bence. Hem doğal hem de cilde parlaklık ve yumuşaklık veriyor. cevapla
Fadime-Suat Eşimle birlikte cilt bakımı amacıyla hafta bir uyguluyoruz ve çok seviyoruz:) Cildin parlk ve sağlıklı olmasına yarıdmcı oluyor. Doğal olduğu için bir zararını görmedim. cevapla
yorum yaz
Argan Yağı Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı