Sağlık 14 Eylül 2021 - 18:08:39

Ayva Sirkesi Nasıl İçilir? Yapımı, Tarifi ve Faydaları

Ayva Sirkesi Nasıl İçilir? Yapımı, Tarifi ve Faydaları

Sirke denildiğinde akla ilk olarak elma ya da üzüm sirkesi gelse de son dönemde çok sayıda insan evlerinde ayva sirkesi yaparak bu mucize ürünü kullanıyor.

Ayva Sirkesi Yapımı ve Tarifi Nedir?

Ayva sirkesi hazırlamak için malzemeler son derece rahat bulunan ürünlerdir. Bu ürünleri bulurken özellikle ayva da olabildiğince doğal ürünlere yönelmek önem arz etmektedir. Ayva sirkesini hazırlamak için 1 kg. ayva, 2 litre su kaya tuzu ve elma sirkesine ihtiyaç duyulmaktadır. İlk olarak ayvaların temizlenmesiyle tarife başlanır. Temizlenen ayvalar sonrasında küp şeklinde kesilerek tencereye atılır. Bunun ardından da üzerine 2 litre su eklenerek kısık ateşte pişirilmeye başlanır. Ayvalar yumuşamaya başladığında altı kapatılır ve ayvaların soğuması beklenir. Ayvalar soğuduktan sonra suyu ile birlikte kavanozlara alınır. Sonrasında 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ve 1 fincan elma sirkesi eklenmelidir. Üzerine tülbent koyup kapatılır. Bu şekilde güneş almayan yerde 3-4 hafta beklemesi gerekecektir. Bu süreçte sürekli olarak kapağının açılarak karıştırılması gerekmektedir.

Ayva Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Ayva sirkesi kullanımı çocuklarda büyüme ve gelişme bakımından oldukça etkilidir. Büyüme çağında olan çocuklar, düzenli olarak ayva sirkesi tüketimi gerçekleştirirlerse çok daha iyi bir şekilde gelişerek yeni vücut yapılarına kavuşabilirler. Bunun yanı sıra varis problemi yaşayan kişilerde tedaviye destek amaçlı olarak da ayva sirkesi tercih edilmektedir. Ağız kokusunu ortadan kaldırabilen ürünlerden birisi olurken bunun yanında diş ve diş etleri için de faydalıdır. Birçok kişi ürünü cilt ve saç bakımında da tercih etmektedir. Saçların eskisine göre çok daha güçlü olmasını sağlayan doğal ürünlerden birisidir. Gün içerisinde vücudun zinde kalmasını sağlayabilmektedir. Özellikle yoğun bir iş temposunda çalışan kişiler için ayva sirkesi tüketimi son derece önemlidir. Son olarak insanlarda üst solunum yollarına iyi gelir. Üst solunum yollarında balgam ya da öksürük problemi olan kişilerin bu problemlerden kurtulmasında çok etkin bir rol oynar.

Ayva Sirkesi Nasıl İçilir? Nasıl Kullanılır?

Ayva sirkesi, doğal yollarla elde edilirken ayvanın içerisinde yer alan tüm mineral ve vitaminleri içermektedir. Tadının ekşi olması sebebiyle direkt olarak tüketimi çok fazla tercih edilmez. Diğer sirkelerde olduğu gibi farklı ürünlerin içerisinde tüketimi gerçekleşmektedir. İlk olarak saltaların içerisine çok yakışan soslardan birisidir. Bu sebeple de en yaygın kullanım alanı salatalar olacaktır. Bunun yanında haşlanmış sebzeler ile iyi uyum sağlayan ürünlerden birisi olarak gösterilmektedir. İçerisinde peynir yer alan tariflere katıldığında muhteşem bir lezzet ortaya çıkaran ayva sirkesi, katıldığı yemeğin en gizli maddesi olarak lezzeti ekstra bir noktaya taşıyor. Biraz zahmet edilmesi gerekse de ayva sirkesi son derece lezzetli ve insan vücudu için faydalı olurken birçok farklı alanda rahat bir biçimde kullanılabiliyor.

  • ayva sirkesi
  • ayva sirkesi yapımı
  • ayva sirkesi nasıl içilir
  • ayva sirkesi tarifi
  • ayva sirkesinin faydaları
Yorumlar
Selda Arpacı Ayva sirkesinin yapımı kolay mı nasıl yapılır diye araştırdım biraz. Bu sirke cilde iyi geliyormuş sanırım. Kullanmak istiyorum ama organik daha iyi olur diye düşündüğüm için kendim yapmak istiyorum. Aynı zamanda zayıflatır mı onu da öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Pul Biberli Yoğurt Kürü Zayıflatırmı?