Meteor nedir? Ne zaman düşecek? Meteor düşmesi nasıl olur?
Yaşam

Meteor Nedir? Ne Zaman Düşecek? Meteor Düşmesi Nasıl Olur?

14 Eylül 2018 - 14:18:07

Basit tanımıyla gezegenlerin arasında dolaşan taş parçaları meteor olarak isimlendirilmektedir. En çok kullanılan gökbilim terimlerinden birisi olarak gösterilebilir.

Meteor nedir, ne demek?

İnsanlar, her zaman yıldız kayması olayını izlemeyi çok severken meteorlar bu olayın başkahramanları arasında yer almaktadır. Latinceden dilimize geçen meteor kelimesi, güneş sisteminde yer alan gezegenlerin arasında serbest olarak dolaşan taş parçalarına verilen isim olarak tanımlanıyor. Taş parçası denildiğinde insanların gözünde küçük parçalar oluşsa da bazı durumlarda meteorlar devasa boyutlarda olabiliyor. Atmosferden sürekli olarak meteorlar giriş yapsa da büyük ir çoğunluğu atmosferde yandığından dolayı yeryüzüne düşmüyor. Ancak bazı durumlarda meteorlar bir gökdelen boyutlarında olabildiğinden bu meteorların dünyaya çarpması insanlığın sonu anlamına dahi gelebiliyor.

Meteor düşmesi nasıl olur?

Meteorlar, uzayda serbest olarak dolaşırken bazen dünya ile aynı yörüngeye denk gelebilirler. Bu durumda olabildiğince hızlı bir şekilde dünyaya doğru ilerlemeye başlayan meteorlar, atmosferden giriş yaptıktan sonra sürtünme gücünden dolayı ısınır. Belirli bir süre ısınan meteorlar sonrasında yanmaya başlar ve gökyüzünde görülen bu olay yıldız kayması olarak isimlendirilmektedir. Ancak normal şartlarda bu olayın yıldızlar ile herhangi bir ilgisi olmaz. Bazı meteorların ebadının çok büyük olması yanarak kaybolmamalarını sağlarken dünya yüzeyine büyük bir hızla çarpmalarına sebep olur. Çarpmalar sonucu krater oluşur ve etrafına çok ciddi şekilde hasar verir.

Meteor ne zaman düşecek?

Dünyada yaşanacak olan olağanüstü olaylar her zaman insanların ilgisini çekmekte ve haber değerine sahip olmaktadır. Bu sebeple de sürekli olarak farklı kaynaklardan dünyaya büyük bir meteorun çarpacağının haberleri yapılmaktadır. Ancak NASA, sürekli olarak resmi açıklamalar ile bunları yalanlar ve aslında gerçekleşecek olan döngüyü tüm insanlara açıklar. Ancak son dönemde NASA tarafından yapılan açıklamalar büyük bir meteorun dünyaya doğru ilerlediği şeklinde olurken herhangi bir müdahale olmazsa çarpmanın gerçekleşebileceğini belirtmektedir. "Bennu" olarak isimlendirilen bu meteor, Amerika'nın ünlü yapılarından olan Empire State binasından biraz daha büyük bir ebada sahipken insanlığın sonunu getirecek etkilere sebep olabileceği belirtilmektedir. Hesaplamalara göre bu meteorun dünyaya ulaşması 2135 senesine denk gelirken NASA'nın yapacakları nükleer müdahale ile meteorun yönünü değiştirme imkanları bulunmaktadır.

Daha önce düşen meteorlar hangileridir?

Dünyaya daha öncesinde çok sayıda meteor düşerken bunların oluşturduğu alanlar günümüzde turistik alan olarak kullanılmaktadır. Amerika'nın Arizona eyaletinde yer alan krater tam 45 metre çapında bir meteorun düşmesi ile günümüzden 49 bin yıl önce oluşmuştur. Afrika kıtasında yer alan Bosumtvi Gölü de bir meteor düşmesi ile oluşan alan olarak gösterilirken meteorun düştüğü tarihten günümüze kadar 1,3 milyon yıl geçtiği düşünülüyor. Dünyaya her yıl binlerce meteor inerken bu meteor yağmurları büyük bir gökbilimi olayı olarak bilinçli insanlar tarafından takip edilmektedir.

Yorumlar
Elif Kahraman 14 Eylül 2018 - 14:28:07 Meteor ne zaman nereye düşecek diye merak ediyorum. Bu göktaşları dünyaya zarar verecek nitelikte mi oluyor? Atmosfere girmeden parçalanıyor diye biliyorum. Ama daha büyüğü olsa ne tür zararlara yol açar? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: