Sağlık

Vücudun Su Toplaması Nedir? Nasıl Anlarız? Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

14 Eylül 2018 - 10:27:57
Vücudun su toplaması nedir? Nasıl anlarız? Önlemek için ne yapmalıyız?

Su, vücudumuz için çok önemli bir madde olurken vücudun su dengesi sağlanamadığında vücut su tutmak ister ve bu durumda vücudun su toplaması sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Vücudun Su Toplaması Nedir?

Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Bu doğrultuda insanlar, hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için düzenli olarak su tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Ancak bu su tüketimi ve günlük su kaybının dengesi sağlanamadığında vücut kendisi için su tutmaya başlayacaktır. Bazen de dış etmenler sebebiyle vücutta su tutma eğilimi oluşur. Bu durumda kişilerin midesinde, ellerinde ya da ayaklarında ve vücudun diğer birçok bölgesinde şişkinlikler meydana gelmeye başlar. Suyun sıkıştırılabilme özelliği olmadığı için de bu bölgelerdeki şişkinlikler rahatlıkla görülebilir ve rahatsız edicidir.

Vücudun Su Toplamasının Belirtileri Nelerdir?

Vücutta su toplama sorunu başladığında birçok farklı belirti ortaya çıkarabilir. Bu belirtilerin bir kaçını vücutlarında görmeye başlayan kişilerin bu konuda adımlar atması yararlı olacaktır. İlk olarak vücudun farklı bölgelerinde şişkinlikler meydana gelmeye başlar. Ellerde, ayaklarda ve bileklerde şişkinlik çok net bir şekilde belirgin hale gelmektedir. Bunun yanı sıra kalça bölgesinde ve yüz bölgesinde su birikmesi de sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeple bu bölgelerde de şişkinlikler görülebilir. Çok sık kilo değişikliklerinin yaşanması da kişilerin vücudunda su birikmesinin olduğunun bir göstergesidir. Son olarak duş alındığında derinin buruşmasına benzer durumların normal şartlarda oluşması belirti olarak görülebilir.

Vücudun Su Toplamasını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Vücudun su tutmasını engellemek isteyen kişilerin buna sebep olan etmenleri hayatlarından çıkarmaları gerekmektedir. İlk olarak çok sık uçak seyahati yapanlarda sıklıkla göründüğünden uçağa alternatif ulaşım araçlarının denenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra sürekli olarak ayakta kalmak ya da sürekli olarak oturmak insanlarda su toplanmasına sebep olabilmektedir. İşleri sebebiyle sürekli aynı pozisyonda kalan kişilerin mola anlarında pozisyonlarını değiştirmeleri ve vücutlarını rahatlatmaları gerekmektedir. İnsanlarda yaşanan hormon değişiklikleri de bu olumsuz duruma sebep olduğundan özellikle bayanların hormon düzenlerini etkileyen ilaçlardan uzak durması gerekmektedir.

Vücudun Su Toplaması Tehlikeli mi?

Normal şartlarda vücudun su toplaması durumunda insanlar fiziksel açıdan olumsuzlukların dışında bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalmaz. Ancak bazı durumlarda vücudun su toplanması bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bacaklardaki kan damarlarında tıkanıklıklar varsa bu durumda vücudun sus toplaması sıklıkla görülen bir belirtidir. Bunun yanı sıra akciğerde sıvı birikmesi gibi çok tehlikeli durumların belirtisi olarak da vücudun farklı noktalarında su toplanması görülebilir. Son olarak bayanlarda lifli tümörü işaret eden belirtilerden birisidir. Bu sebeplerden dolayı da en kısa süre içerisinde hastaların hastanelere giderek teşhis için başvuruda bulunması gerekmektedir. Birçok kişinin problemlerinden birisi olan vücudun su toplaması probleminde kısa süre içerisinde teşhisin konulması ve tedavi için adımların atılması gerekmektedir.

Yorumlar
Gökçe Bayrak 14 Eylül 2018 - 10:37:57 Vücudun su toplaması ve ödem yapması durumu neden meydana gelir tam olarak bilgim yok ama asıl merak ettiğim bu ödemi atmak için ne yapmamız gerektiği. Bunu nasıl önleyebiliriz? Vücut su topladığında olduğunda daha kilolu gözükebiliyorsun. Detoks yapsam ödem atar mıyım diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: