Sağlık 14 Eylül 2021 - 06:37:54

Yeşil Domates Zararlı mı? Yenir mi?

Yeşil Domates Zararlı mı? Yenir mi?

Yeşil domates zararlı mı diye bu meyveyi seven ve yemeklerinde kullanan çoğu kişinin merak ettiği konudur.

Yeşil Domates Nedir? Nasıl Olur?

Solanaceae familyasından gelir. Meyvesi tüketilen otsu bitkidir. Bitkisinin yaprakları yeşil ve meyvesi genel olarak kırmızıdır. Yetiştirme sürecindeyken meyve ilk başta yeşil, bir adım sonrasında sarın en sonunda da kırmızı renge dönüşür. Anavatanı Amerika'dır. Bahçe, okul, ev gibi alanlarda kolayca yetiştirilebilir. Pencere kenarına koyulan saksıdaki domatesin tohumları, güneş ışınları aracılığı ile hızlı bir biçimde büyümektedir. Bol sulama yaparak ve alttaki yapraklar koparılarak fidelerin iyi biçimde büyümesi sağlanır. Kişi isterse fideyi sonraki bir zamanda bahçeye ekebilir ve kendi organik domateslerini tüketebilir. Fidelerin verimli, kaliteli olabilmesi için çiçek açmayan bölümler koparılır. Bu alanlar suyu emen kısımlar ve meyve vermeyecek olan yer olduğu için koparma işlemi bitkiye fayda sağlar. Emici yerler toprakta bulunan bütün faydalı mineralleri kendine hapseder. Hal böyle olunca domates gelişememektedir. Koparma haftada bir defa yapılabilir.

Domates Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Dünya çapında popüler olan ve yaygın biçimde tüketilen meyvedir. Birçok türü vardır. Türlerinden dolayı renkleri yeşil, mor, kırmızı, sarı ve kahverengi olabilir. İlk başlarda Güney Amerika'nın batı kısımlarında yetiştirilmiştir. Sonrasında ise dünya geneline yayılan bir meyve haline geldi. Domatesin tohumları bin beş yüzlü senelerde Meksika'dan İspanya'ya taşındığı rivayet edilmektedir. Tek başına rahat bir şekilde tüketilen meyvenin tadı gayet hoştur. Pişirilmeden dalından koparıldığında tüketilebilir. Çiğ yenmesi faydalarının daha etkili bir şekilde vücuda alınmasını sağlar. Domates çeşitli alanlarda ve amaçlarla kullanılabilmektedir. Salça hali yemeklerde kullanılır. Domates kurutulabilir ve bu şekilde farklı mezeler ile kullanılabilir. İşlem görmemiş hali salatalarda kullanılabilmektedir. Ayrıca kahvaltıda söğüş olarak sık tüketilir. Çiğ tüketilmesi halinde içindeki yararlı mineral ve vitaminlerin emilimi yoğun olmaktadır.

Yeşil Domates Özellikleri Nelerdir?

Ortalama olarak boyu on santimetre ila on beş santimetredir. Yaprakları tüylüdür ve tahmini olarak bir ila iki santimetre çiçek vermektedir. Gövde boyu ise yüz elli santimetreye ulaşır. Bu meyve vitamin deposudur. A vitamini açısından zengin olduğu için tüketilmesi tavsiye edilir. Meyvenin kırmızı olmasını sağlayan maddenin adı likopendir. Etkili antioksidanlardan biri olarak tanımlanabilir.

Yeşil Domates Zararlı mı?

Her besin gibi bu meyvenin dengeli tüketilmesi gerekir. Çok aşırı tüketilmesi yanlış bir tutum olduğu için kullanımına özen gösterilmelidir. Taze şekilde tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda hormon ilacı barındırmayan domatesler tüketilmelidir. Hormon içeren meyveler vücuda zarar verir. Domatesin tüketilmesi için doğru ay eylüldür. Her mevsim yapay şekillerde satışa sunulan bu meyvelerin yenmesi önerilmez. Homon içmeyen domatesler diğer aylarda yeşildir. Organik domates eylül ayında yetişir. Kırmızıya dönmeyen yani daha olgunlaşmamış olan yeşil domatesler tüketilmemeli kızarması beklenmelidir.

  • yeşil domates
  • yeşil domates yenir mi
  • yeşil domates zararlı mı
Yorumlar
Selma Yüksel Yeşil domatesle turşu yapmak istiyorum ama tarifini bilmiyorum. Normalde turşu yaparım ama bu şekilde ilk defa olacak. Domatesin turşusunu hiç yememiştim ama lezzetli olduğunu söylüyorlar. Bende çok merak ettim açıkçası yapmayı deneyeceğim. cevapla
yorum yaz
Gergedan Gribi Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi