Yenidoğan sarılığı nedir? Bulaşıcı mı? Kendiliğinden geçer mi?
Sağlık

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Bulaşıcı mı? Kendiliğinden Geçer mi?

14 Eylül 2018 - 02:47:44

Yenidoğan sarılığı bebeklerde çok sık görülen ve doğumdan sonraki bir ayda sık rastlanan rahatsızlıktır.

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Olur?

Göbek kordonunun kesilmesi ile anneden geçen kan belli bir zaman diliminde bebeğin bedeninde kalır. Bebeğin kanındaki bilirubinin atılması için bebek bol bol emzirilmeli ve idrara çıkılmalıdır. İnsan yaşamının ilk yirmi sekiz günü yeni doğan dönemi olarak tanımlanır. Eski dönemlerde yeni doğan çocukların yüzde atmışında yenidoğan sarılığı görülmüştür. Erken doğan çocuklarda da yüzde seksen oranında görüldüğü ifade edilebilir. Yeni doğmuş olan bebekte görülen bu rahatsızlığın çoğu fizyolojiktir. Bu belirli bir tehlike sınırını aşmadığı anlamına gelir ve bir ila iki hafta içerisinde kendi haline geçebilmektedir. Cildin sarı renge dönüşmesine neden olan maddenin kandaki oranı yükseldiğinde ve deride biriktiğinde ortaya çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerin alyuvarları fazladır. Bu yüzden onların parçalanması sonucunda bilirubin ismindeki madde meydana gelir.

Yenidoğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak görüldüğü yerler göz ve yüz bölgesidir. Sonrasında kanda bulunan bilirubin oranının artması ile beraber bacak, kol, karın ve göğüs bölgelerine ilerlemektedir. Ciltte bulunan sarı renk gün ışığı ve lambanın altında görülebilmektedir. Parmak aracılığı ile hafif bir şekilde karın veya buruna bastırılarak kaldırılması sayesinde sarı rengin varlığı tespit edilir. Tespitlerden emin olunması halinde çocuk hastaneye götürülür ve bilirubin oranı ölçtürülmektedir. Çıkan sonuç doğrultusunda tedavi yapılır.

Anne Sütü Sarılık Yapar mı?

Anne sütüyle beslenen bebeklerle mamayla beslenen bebekler kıyaslandığında anne sütüyle beslenen bebeklerin yenidoğan sarılığı rahatsızlığına daha fazla yakalandığı görülmüştür. Bazı kadınların sütünde bulunan özel madde bebeğin kanında bulunan bilirubin oranını fazlalaştırmaktadır. Normal sarılık rahatsızlığına kıyasla birkaç gün geç başlamakta ve üçüncü haftadan onuncu haftaya kadar devam edebilmektedir. Genel itibari ile zararsız olduğu söylenebilir. Mutlaka hekim kontrolünün yapılması gerekmektedir. Anne sütü sarılığın sebebi hakkında net bir bilgi yoktur. Anne sütünde var olan bir maddenin olduğu düşünülmekte ve yenidoğan sarılığı nedeni olarak gösterilmektedir. Tahmini olarak bir gün arayla anne sütü verilmez, mama verilir. Bu şekilde bilirubin düzeyinde düşüş olduğu gözlemlenmektedir. Emzirmeye başlanması ile bilirubin düzeyi artmaktadır. Eskiye oranla çok fazla artış göstermez.

Yenidoğan Sarılığı Bulaşır mı?

Yeni doğan bebekler sarılık olduğu zaman aile rahatsızlığın bulaşıcı olup olmadığını merak etmektedir. Yenidoğan sarılığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Bulaşıcı olan türleri arasında Hepatit A C ve V vardır. Bütün koruma önlemleri karşısında bebek sarılığa yakalandıysa endişe edilmemelidir. Fakat bebeğin sürekli olarak hekim gözetiminde olması tavsiye edilir. Hastaneden yapılan tedavi sayesinde bebekler iyileşmektedir.

Yorumlar
Şule Bıçakçı 14 Eylül 2018 - 02:57:44 Yeni doğan sarılığı kendiliğinden mi geçiyor yoksa tedavi edilmesi gerekiyor mu? Ben genelde yenidoğan bebeğin karnı hiç aç kalmayacak yoksa sarılık olur diye biliyorum. Bu şekilde vücut direnci gelişerek yener diye. ama tabi doğru mu bilmiyorum. 2 ay sonra anne olacağım ve böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor onu araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: