Kelle paça nasıl yapılır? Kelle paçanın faydaları ve zararları
Sağlık

Kelle Paça Nasıl Yapılır? Kelle Paçanın Faydaları ve Zararları

18 Mayıs 2018 - 08:58:42

Büyükbaş veya küçükbaş hayvanların temizlenmesi ile yapılan kelle paça çorbası sağlık için faydalı bir çorbadır.

Kelle Paça Çorbası Nedir?

Kelle paça çorbası, şifa kaynağı ve yağ seviyesi fazla olan yiyecek türlerinden biridir. Kalori oranı çok fazla olduğu için kolesterol oranının da yüksek olduğu söylenebilir. Gelişme evresinde olan çocukların bu çorbayı tüketmeleri oldukça faydalı sonuçlar meydana getirir. Besin, kolesterol ve yağ oranının fazla olmadı gelişme sürecindeki çocuklar için yararlıdır. Fakat yetişkin kişilerin bu çorbayı sık tüketmeleri sağlık üzerinde problemlere neden olabilir. Sağlığın riske atılmaması için dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Omega3 asitleri çorbada vardır ve soğuk algınlığının kısa bir zaman içerisinde atlatılmasını sağlamaktadır. Vücutta meydana gelen çıkık, kırık gibi rahatsızlıklara iyi geldiğine dair inanışlar bulunmaktadır. Toplum bu tür rahatsızlıkların çorba aracılığı ile tedavi edildiğine inanmaktadır. Fakat kaslarda oluşan yırtılmalar ile ilgili tedavi etme özelliğinin olduğu gözlemlenmektedir.

Kelle Paça Çorbası Kaç Kaloridir?

Kilo alamayan insanların tüketebileceği en faydalı çorbalardan biridir. Kilo alma sorununun olduğu kadar alamama problemi de vardır. Bazı kişiler fazla oran yemek tüketmelerine rağmen kilo alamamaktadırlar. Fakat kalori oranı oldukça fazla olan kelle paça çorbası kilo almak amacı ile tüketilebilir. Yağ seviyesinin de fazla olması çorbanın aşırı zayıf insanlar tarafından tüketilebileceğini göstermektedir.

Kelle Paça Çorbasının Zararları Nelerdir?

Kilo almak istemeyen veya ideal kilosunu korumak isteyen kişiler tarafından kelle paça çorbası fazla tüketilmemesi gerekir. Kalori ve yağ seviyesi fazla olduğu için kontrolsüz bir şekilde tüketildiği zaman kişinin kilo almasına yol açar. Kilo alımının hızlanmaması için kontrollü ve bilinçli bir şekilde tüketmek gerekir. Kolesterol oranının fazla olmasından dolayı kolesterol rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilmesi sakıncalı bir durumdur.

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Yapılması için beş yüz gram kelle ve beş yüz gram paça gerekir. Terbiye işlemi için ise sarımsak, bir tane limon suyu, pul biber, tuz, iki yemek kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke gerekir. Yapılışı için ilk olarak paça ve kelle iyi bir şekilde temizlenmektedir. Sonrasında ise düdüklü tencerenin içerisine koyulur. Tencere ağzına kadar su ile doldurulur ve etlerin kemikten ayrılması için iyice pişirilir. Etlerin haşlanması ile et süzgeçten geçirilir ve bir kabın içine alınarak soğumaya bırakılmaktadır. Haşlama suyunun ise başka bir kabın içinde bekletilmesi gerekir. Dildeki zar çıkarılır ve kuşbaşı olacak şekilde doğranır. Paça ve kelle ise minik parçalar şeklinde kemiklerden sıyrılır ve parçaları k şekilde küçük olacak doğranmalıdır. Doğranan etler haşlama suyun içerisine tekrardan koyulur ve hep beraber pişirme işlemi yapılır. Kelle paça pişme sürecinde sos hazırlanabilir. Sos için tuz, bir tatlı kaşığı sirke, pul biber, iki yemek kaşığı sıvı yağ ve limon suyu karıştırılarak hazırlanan sos yavaş bir şekilde yemeğin içerisine eklenmektedir.

Yorumlar
Damla Şenel 18 Mayıs 2018 - 09:08:42 Kelle paça sipariş vermek istiyorum. Kendim yapmayı bilmediğim için internetten sipariş vermek istiyorum. Tadı güzel olur mu hiç deneyen var mı? Kalorisi çok yüksek mi? Aslında yapılışı kolaysa kendim de deneyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: