Kadınlarda saç dökülmesi nasıl anlaşılır?
Sağlık

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

28 Temmuz 2017 - 22:54:15

Saç dökülmesi kadınlar için çok büyük bir problemdir. Saç dökülmesi ve saçta ki seyreklik kadınların hayatını etkiler ve estetik açıdan birtakım problemlere neden olurlar.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Pek çok kadın bu problemle iç içedir ve bu olaya çok üzülürler. Saç dökülmesinin neden kaynaklandığını anlamak için öncelik ile doktora gidilerek bu sorunu anlamak ve sonunda da çözüm bulmak gerekmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi genelde aşağıdaki sebeplere bağlı olarak gerçekleşir. Yetersiz beslenmelerde vücut vitamin almadığı için saçlar dökülmeye başlar. Kadınlar da hormonal problemler olduğu dönemlerde de saç dökülmesi olmaktadır.

Saç Dökülmesinin Hormonal Nedenleri Nelerdir?

Troitin az veya çok üretilmesi sonucu meydana gelir. Kadınlarda bulunan polikistik over hastalığı da hormonları değiştirerek saç dökülmesine yol açar. Kadınların hamilelik dönemleri, menopoz zamanları da saç dökülmelerine sebebiyet verir. Çok fazla stres içindeyseniz buda saç dökülmesi nedenidir. Bu dökülme iki üç ay devam eder ve saçlarda seyreklik meydana gelir. Bazı diyetler ve vücudun beslenememesi sonucunda saç dökülmesi yaşanır. Saçları yukarıdan sıkı bir şekilde toplamak saç dökülmesine yol açar. Bazı hastalıklar insan vücuduna girdiği zamanda saçlar dökülmektedir. Yıllar geçtikçe kişi yaşlandığında saçlar dökülebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Her dökülme saçta seyreklik veya kel kalma gibi bir durum oluşturmaz. Kişi öncelikle kendini takip etmelidir. Bir günde 30-40 saç teli dökülüyor ise bu sizi endişelendirmesin. Bu gayet normaldir. Çünkü bu dökülen saçlar zamanla kendini yenileyip tekrar çıkacaktır. Kadınlar da bir günde 150-200 tel saçlarınız dökülüyor ise bu sizi endişelendirebilir ve önlem almanızı gerektirir. Eğer ki saçınız her zamankinden uzun bir sürede uzuyor ise buda dökülme belirtisi arasında yer alır. Çünkü uzun sürede saç uzaması saçın sağlıksız olduğunun göstergesidir. Saçın dip kısmında kepeklenme var ise buda bir saç dökülme belirtileri arasında yerini alır. Bu tür problemler genellikle 15-16 yaşlarında oluşmaya başlar. Bazen de menopoz dönemleri araya girdiğinde saçlar 40 yaşından sonra dökülmeye başlayabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Öncelikle saçınız döküldüğünde kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bazen ciddi rahatsızlıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini önlemek istiyor iseniz saçınıza zarar veren ürünleri kullanmamalı ve saçınız için kullanacağınız ürünlerin bitkisel olması gerekmektedir. Çünkü kimyasal ürünler saç dökülmesine ve kelliğe bile yol açabilmektedir. Saç dökülmesini engelleyen bazı vitaminler mevcuttur. Bunlar b vitamini ve proteindir. Bunları yiyeceklerden yeteri miktarda karşılayarak saç dökülmesini engelleyebilirsiniz. Saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasında stres mevcuttur. Stresten uzak durarak saç dökülmesini engelleyebilirsiniz. Saçınıza jöle tarzı kimyasalları kullanmamaya özen göstererek dökülmeyi engellersiniz. A vitamini yeteri miktarda almalısınız çok alınması saçı döker. Saçınızı her gün yıkamak ve şampuan kullanmak saçın dengesini bozar ve dökülmeye yol açar bu neden ile saçı gün aşırı yıkamalısınız.

Yorumlar
Gamze Erbil 15 Ağustos 2017 - 16:59:13 Saçım banyodan sonra tarayınca aşırı dökülüyor. Saç dökülmesi için ne yapmam gerekiyor? Aslında saçlarım gür ama azalmasından korkuyorum. Yağlar işe yarar mı?cevapla
Sevgi Şenocak 15 Ağustos 2017 - 16:59:40 Saç dökülmesini anlamak için ne yapmalyım? Yani mevsimsel geçişlern yüzünden mi dökülüyor yoksa güçsüzleştimi anlamıyorum. Yardımcı olun lütfencevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: