Sağlık 14 Haziran 2021 - 17:40:30

Kızılcık Suyu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Kızılcık Suyu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Kızılcık suyu; içeriğinde pek çok vitamin ve mineralin yer aldığı, başka bir ismi ile kiren olarak nitelendirilen meyveden elde edilen bir içecektir.

Kızılcık Suyu Nedir? Neye İyi Gelir?

Antioksidan açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan ve halk dilince kiren olarak da biline kızılcık meyvesinden elde edilen kızılcık suyu; bitki besinleri, K, E ve C vitaminleri, flavonoidler, manganez, kalsiyum, bakır, amino asit, mineraller, demir, sodyum ve diyet lifi açısından oldukça zengin olan bir içecektir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan bu doğal içecek vücudun hastalıklardan korunmasına ve aynı zamanda vücutta genel sağlığın olumlu bir şekilde artmasına destek olur. İçerisinde yer alan mineraller sayesinde yararlı bir besin kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

Kızılcık suyu içerisinde bol miktarda polifenoller ve flavonoidler barındırmaktadır. Bu özelliği kalp hastalıklarının ve birtakım kardiyovasküler rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir. Eğer ki düzenli bir şekilde tüketilirse arterlerde plak oluşmasını önler. Bu etki kalbe dengeli bir şekilde oksijen ve kan ulaşmasını sağlar. Böylece kalp krizi ve felç gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.

Kızılcık suyunun en önemli ve faydalı etkilerinden biri, idrar yollarındaki enfeksiyon ve iltihaplanma nedeniyle meydana gelen ağrıların giderilmesini sağlamasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu genel olarak mikroorganizmaların idrar yolunda normalden fazla bir şekilde toplanması sonucunda gerçekleşir. Kızılcık suyu, bakterilerin mesane duvarına yapışmasını önlemektedir. Bakteriler bu şekilde üreyemez ve çoğalamaz. Böylece rahatsızlığa neden olabilecek bu tarz durumların giderilmesine etki etmektedir.

Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde kızılcık suyu pek çok hastalığın giderilmesi önlenmesi konusunda etkilidir. Anti kanser özelliğe sahip olması, kanser hücreleri ile savaşması sayesinde bu tarz rahatsızlıkların önlenmesine destek olmaktadır. İçeriğinde yer alan fitokimyasalların bu zararlı yapılara etkisi bulunmaktadır. Kızılcıkta yer alan flavonol ve antosiyanin glikozitlerin kanser ile savaştığı ve bu durumun oluşmasını önlediği kanıtlanmış bir çalışmadır. Karaciğer, meme, prostat ve kolon gibi pek çok kanser hastalığı için faydalıdır.

Diyet lifi içeren kızılcık suyu, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle mide zarında oluşan gastrit rahatsızlığının giderilmesi için etkilidir. Zararlı toksin maddelerin ve serbest radikallerin vücutta atılmasını sağlayarak arındırıcı bir etki meydana getirmektedir. Vücutta birikmiş olan yağ hücrelerinin parçalanmasını da sağlamaktadır. Bu etkisi obezite gibi hastalıkların önlenmesini sağlar.

Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan kızılcık suyu, içerisinde sadece kalsiyum değil aynı zamanda K vitamini de barındırır. Bu da kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bu meyve suyu, vücudu enfeksiyonlara karşı da korumaktadır. Sadece vücut sağlığı için değil aynı zaman cilt sağlığını iyileştirme amacıyla da tüketilebilir. Ciltteki yağı gideren bu doğal su daha taze bir cilt görünümü sağlar.

Kızılcık Suyunun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Genel olarak bir zararı bulunmayan kızılcık suyunun yan etkileri bazı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kan pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin bu meyve suyunu dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Böbrek taşının dökülmesi için kullanılacaksa, kullanım öncesinde doktordan bilgi alınması gerekmektedir. Eğer ki kronik bir hastalığınız varsa ve bu yüzden devamlı ilaç kullanmak zorundaysanız ya da hamileyseniz eğer tüketim öncesinde doktorunuzda danışınız.

Kızılcık Suyu Yapımı Nasıldır?

Doğal içerikli kızılcık suyu tarifi için öncelikle kızılcıkları güzelce temizleyiniz. Bol su ile yıkayıp saplarını ayırınız. Sonra tencereye koyunuz ve üzerine su ile şeker ekleyiniz. Kısık ateşte 10-15 dakika kaynatın. Ocaktan almadan 1-2 dakika önce üzerine limon ekleyiniz. Karışım soğuduğu zaman tüketebilirsiniz. Eğer isterseniz içerisine buz ekleyerek içebilirsiniz.

  • kızılcık suyu
  • kızılcık suyu nedir
  • kızılcık suyu neye iyi gelir
  • kızılcık suyunun faydaları
  • kızılcık suyunun zararları
  • kızılcık suyunun yan etkileri
  • kızılcık suyu yapımı
  • kızılcık suyu tarifi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kaşların Çabuk Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?