Sağlık 23 Aralık 2020 - 21:40:08

Korselerin Faydaları ve Zararları

Korselerin Faydaları ve Zararları

Korse, vücuda şekilde veren, incelten, sıkılaştıran ve aynı zamanda birtakım sağlık problemleri için de tercih edilebilen bir kılıf, iç giysi modelidir.

Korselerin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Korse kullanımı çok eski yüzyıllara kadar dayanmaktadır. 19. yüzyılda kadınlar altı kabarık elbiselerin altında bellerinin daha ince durması için korse kullanmaktaydı. O zamanki korseler iki kişinin yardımı ile giyilebilen ve sıkılaştırılması oldukça zor sert giysilerdir. Günümüzde ise kopçalı olarak üretilen, kolay giyilip çıkartılan ve sıkılaştırıcı özelliği sayesinde fazlalıkların gizlenmesine yardımcı olarak 1-2 beden daha zayıf gözükmeyi sağlayan iç giysilerdir.

Korselerin faydaları oldukça fazladır. Kilo vermek ve zayıflamak için kullanılabildiği gibi sağlık için de tercih edilebilmektedir. Korselerinde birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bölgesel incelme konusunda oldukça etkili olan bu iç giysiler aynı zamanda bel ve sırt ağrılarının giderilmesi için de kullanılmaktadır. Vücut şekillendiren, toparlayan, terleten, çelik balenli, dik duruş sağlayan birçok korse modeli bulunmaktadır. Eğer bu aparatları uygun şekilde kullanırsanız verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Faydaları da çeşitleri gibi tek yönlü değil farklı açılardan değerlendirilmektedir.

Korselerin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Hemen hemen herkesin kullandığı korselerin faydaları olduğu kadar zararları da olabilmektedir. Korselerin zararları yanlış seçim ve kullanım gerçekleştiğinde meydana gelir. Eğer ki beden ölçünüzden daha küçük bir korse bedeni tercih ederseniz, aşırı sıkılaştırıcı etki nedeniyle kan dolaşımında zayıflama meydana gelebilir. Bu durum vücutta bazı yan etkilere neden olur. Ayrıca korse kumaşlarının de önemi büyüktür. Nefes almayan, hava geçirmeye korseler terlemeye ve bu terin ciltte kalmasına neden olur. Terleme sırasında meydana gelen bakteriler mantar gibi hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir. Bu nedenle korse kumaşlarının hava alabilir özellikte olması ve teri hapsedici nitelikte olması gerekmektedir.

Korseleri çok fazla kullanmak ve takmak da vücutta rahatsız edici etkiler meydana getirebilmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki korseler uyurken kullanılmamalıdır. Uyku sırasında sağlık nedenleri dışında zayıflamak için sıkı korse kullanmak uykusuzluk, halsizlik meydana getirir. Eğer korseleri olması gerektiği şekilde kullanırsanız ve bedeninize uygun, kaliteli kumaşlardan elde edilmiş model olarak seçerseniz zarar değil fayda görürsünüz.

Korsenin Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Hem kadınların hem de erkeklerin ortak problemlerinden biri olan fazla kilolardır. Korse kullanımı kilo vermek için tercih edilen en etkili yöntemlerden biridir. Gün içerisinde kıyafetlerinizin altına giyebileceğiniz korseler 1-2 beden incelme sağlayarak daha zayıf ve ince gözükmenizi sağlamaktadır. Özel günlerde elbiselerin altına giyilen korse modelleri daha kusursuz ve ince hatlara sahip olmanızı sağlar. Kalıcı olarak zayıflamak için ise termal özelliği bulunan korse modelleri tercih edilmektedir. Termal korseler teri hapseder ve daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.

Korsenin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Birçok kişi kilo vermek için korse giyse de sağlık için etkileri de göz ardı edilmeyecek kadar çoktur. Bel ağrısı, bel kayması, omurga eğriliği, kifoz gibi birtakım ortopedik rahatsızlıklar için korse kullanabilirsiniz. Bel ağrısı ve kayması için çelik balenli korseler önerilmektedir. Omurgada meydana gelen bozukluklar için ise dik duruş korselerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde duruş bozukluğunu düzeltebilir ve ağrıları hafifletebilirsiniz.

  • korselerin faydaları
  • korselerin zararları
  • kilo vermek için korse
  • korsenin sağlığa etkileri
  • korsenin zayıflamaya etkisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Çalba Otu Nedir? Çalba Otu Çayı Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılır?